Koronawirus SARS-CoV-2, kiedy wizyta u specjalisty jest konieczna?
Wiele wizyt stacjonarnych jest koniecznych w określonych sytuacjach, np. z powodu urazów lub chorób, takich jak wiosenne alergie, infekcje ucha, skręcenia i naderwania ścięgien, które mogą wymagać wykonania badań RTG czy ran wymagających założenia szwów, kontynuacji programu szczepień.
Poza tym w placówkach medycznych znajdują się laboratoria, aparaty EKG i rentgenowskie, które mogą pomóc lekarzom w bardziej zaawansowanej diagnostyce.
Podczas nagłych sytuacji wymagających wizyty u lekarza, możesz mieć pewność, że wiele placówek medycznych jest gotowych Ci pomóc. W razie wątpliwości, najpierw zadzwoń.
Koronawirus SARS-CoV-2 placówki medyczne a zapewnienie bezpieczeństwa
Zazwyczaj wizyta stacjonarna jest realizowana jako zalecenie lekarza wydane podczas telefonicznej porady medycznej lub konsultacji online. Dzień przed wizytą może skontaktować się z tobą pracownik placówki medycznej w celu przeprowadzenia wywiadu pod kątem objawów COVID-19 lub infekcji grypopodobnej, i ewentualnego narażenia na kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2.
Przed wejściem do placówki zostaniesz poddany wstępnemu wywiadowi medycznemu, jak również pracownik medyczny zmierzy ci temperaturę.
Pacjent z podwyższoną temperaturą lub objawami infekcji jest w ten sposób identyfikowany przed wejściem do placówki, izolowany i diagnozowany przez lekarza w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu.
Przeczytaj także: Koronawirusy i COVID-19 - objawy, jak się ochronić? |
Placówki medyczne zasady bezpieczeństwa
W placówkach medycznych wprowadzono rygorystyczne środki ostrożności oraz procedury dezynfekcji, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i personelowi. W gabinetach lekarskich i zabiegowych obowiązują określone zasady postępowania. W placówkach dostępne są preparaty do dezynfekcji, instrukcje mycia i dezynfekcji rąk.
Przeczytaj także: Koronawirus (COVID-19) – jak prawidłowo myć ręce? |
Nie musisz się obawiać korzystania z krzeseł czy łóżek w gabinetach. Po wyjściu pacjenta wszystko jest dokładnie dezynfekowane.
Wprowadzono zmiany w miejscach oczekiwania na wizytę w gabinecie, aby pomóc w zachowaniu bezpiecznego, około 2-metrowego dystansu między pacjentami.
W poczekalniach dla dzieci usunięto kąciki zabaw, zabawki, książeczki, ulotki.
Terminy i godziny wizyt, są tak zaplanowane, aby ograniczyć liczbę pacjentów przebywającą w tym samym czasie na terenie placówki medycznej.
- Wszyscy pracownicy medyczni i niemedyczni przed przystąpieniem do pracy poddawani są obowiązkowemu pomiarowi temperatury oraz ocenie występowania objawów infekcji oddechowej (kaszel, duszność). W momencie wystąpienia podwyższonej temperatury lub ww. objawów, pracownik nie przystępuje do pracy.
- Na recepcji są zamontowane specjalne przesłony ochronne.
- Wdrożona została „strefa bezpiecznej odległości” w obszarze recepcji.
Koronawirus SARS-CoV-2 zasady bezpiecznego korzystania z wizyt w placówkach medycznych
Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa |
---|
1. Na umówioną wizytę przyjdź bez osoby towarzyszącej (dzieci przychodzą z jednym opiekunem), nie wcześniej niż 10 minut przed wyznaczoną godziną, aby ograniczyć możliwość kontaktu z innymi pacjentami i skrócić czas pobytu w poczekalni. |
2. Po wejściu do placówki medycznej zdezynfekuj ręce. |
3. Wypełnij Ankietę w związku ze stanem epidemicznym zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. |
4. Zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa, noś maseczkę ochronną lub zasłaniaj usta i nos chustką czy szalikiem. |
5. Podczas pobytu w placówce zachowaj bezpieczną odległość ok. 2 metrów od personelu oraz innych pacjentów. |
6. W celu uregulowania ewentualnych płatności korzystaj z karty płatniczej. |
7. Nie dotykaj swojej twarzy. |
8. Unikaj dotykania powierzchni lub wspólnych elementów w placówce. |
9. Używaj chusteczek dezynfekujących do czyszczenia powierzchni, które musisz dotknąć. |
10. Po wyjściu z gabinetu i opuszczeniu placówki medycznej zdezynfekuj ręce. |
Wizyty w placówkach zdrowia są na razie zalecane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Jeżeli masz objawy infekcji, skorzystaj z telefonicznej porady medycznej, aby nie narażać zdrowia innych osób.
Szczepienia dzieci a placówka medyczna
Wizyty związane ze szczepieniem dzieci są organizowane w oddzieleniu czasowym lub całkowitym od innych przyjęć pacjentów oraz przedzielone w grafiku poradami telefonicznymi, aby zapobiec kontaktowaniu się pacjentów i opiekunów z kolejnych wizyt.
Szczepienia dzieci zasady bezpiecznej wizyty
- Wstępny wywiad epidemiologiczny i kwalifikacja do szczepienia są przeprowadzane telefonicznie.
- Wizyta jest organizowana z zachowaniem dłuższych odstępów czasowych.
- Czas przebywania dziecka i opiekuna na terenie placówki jest skrócony do minimum.
- Dzieci zdrowe są odizolowanie od innych pacjentów.
- Dziecko jest przyjmowane tylko z jednym zdrowym opiekunem.
- Opiekun przez cały czas pobytu w placówce ma założoną maseczkę.
Personel przestrzega zasad stosowania środków ochrony osobistej oraz higieny rąk.
Koronanwirus SARS-CoV-2 bądź na bieżąco
SARS-CoV-2 jest nowym koronawirusem, którego dopiero poznajemy, dlatego codziennie pojawiają się nowe doniesienia naukowców, klinicystów i instytucji państwowych. Dokładamy wszelkich starań, by monitorować te informacje i aktualizować możliwie sprawnie zamieszczane treści. |
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |