COVID-19 – cztery stopnie ciężkości
COVID-19 może przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo (postać łagodna), ale również może mieć postać umiarkowaną, ciężką, a niektórzy pacjenci przechodzą w stan krytyczny, który może kończyć się śmiercią.
Pobierz plik |
W zależności od stopnia ciężkości choroby, lekarz podejmuje decyzje o terapii. W mediach często pojawiają się wątpliwości pacjentów co do decyzji lekarza, który nie skierował osoby zakażonej SARS-CoV-2 na hospitalizację. Ale nie zawsze jest to konieczne. Duża grupa chorych może pozostawać w izolacji w warunkach domowych i nie wymaga pobytu w szpitalu.
Pobierz plik: |
COVID-19 – większość chorych ma łagodną postać choroby
Szacuje się, że większość osób przechodzi COVID-19 dość łagodnie (ponad 80 proc.). Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Zwalczania Chorób (ECDC) zaledwie u 14 proc. zakażonych rozwija się ciężka postać choroby.
Według danych na dzień 8.04.2020 r., w państwach Unii Europejskiej (UE) 32 proc. osób chorych wymagało hospitalizacji, a 2,4 proc. pacjentów miało ciężką postać choroby wymagającą wentylacji mechanicznej. Śmiertelność wyniosła 1,5 proc. wśród wszystkich osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, a 11 proc. tylko wśród osób hospitalizowanych.
Od 9 do 26 proc. osób z COVID-19 stanowił personel medyczny.
COVID-19 – chrońmy osoby narażone na ciężki przebieg choroby
Najwyższe ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19, wystąpienia ciężkiej postaci choroby oraz zgonu w państwach UE odnotowano u:
- osób powyżej 65. roku życia,
- osób z nadciśnieniem tętniczym,
- osób z cukrzycą,
- osób z chorobami sercowo-naczyniowymi
- osobami z chorobami układu oddechowego,
- osób z obniżoną odpornością,
- pacjentów onkologicznych,
- otyłych.
Referencje:
https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/rapid-risk-assessment-coronavirus-disease-2019-covid-19-pandemic-eighth-update (dostęp: 9.04.2020 r.)
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |