Koronawirus COVID-19 a konsekwencje pandemii
SPOSOBY NA ZAPOBIEGANIE NEGATYWNYCH DLA ZDROWIA PSYCHICZNEGO KONSEKWENCJI PANDEMII (ZALECENIA EUROPEJSKIEGO TOWARZYSTWA PSYCHIATRYCZNEGO) |
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca również unikanie stosowania używek tj. alkohol, narkotyki czy palenie papierosów jako metody radzenia sobie z trudnymi emocjami – w razie uczucia bycia przytłoczonym tym, co dzieje się wokół Ciebie, porozmawiaj ze swoim psychiatrą lub psychologiem. |
Koronawirus COVID-19 czy osoby z chorobami psychicznymi są szczególnie narażone na zakażenie?
Nie, ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 jest takie jak dla ogółu populacji.
Osoby z chorobami psychicznymi są jednak szczególnie narażone na nasilenie się dotychczas odczuwanych problemów na tle psychicznym, zwłaszcza lęku. Należy podjąć wszelkie starania, aby zapobiegać i ograniczyć lęk związany z pandemią nowego koronawirusa.
Koronawirus COVID-19 czego w czasie pandemii potrzebują osoby z chorobami psychicznymi?
- wsparcia opieki specjalistycznej,
- wsparcia otoczenia (poczucia bezpieczeństwa, wsparcia emocjonalnego, działań zmierzających ku minimalizacji odczuwania negatywnych emocji).
Czy osoba leczona psychiatrycznie powinna odbyć umówioną wizytę, co z psychoterapią?
Wszystkie wizyty, które nie są pilne lub nagłe powinny być przełożone na późniejszy termin. Zaleca się odbywanie konsultacji i psychoterapii prowadzonych w formie zdalnej, chyba, że stan psychiczny pacjenta na to nie pozwala. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze swoim psychiatra lub psychoterapeutą.
Warto pozostawać w regularnym kontakcie telefonicznym ze swoim psychiatrą.
Telemedycyna jak się przygotować do konsultacji zdalnej?
- Znajdź odpowiednie miejsce. Rozmowa z psychiatrą powinna się odbywać bez towarzystwa osób trzecich, chyba, że za zgodą pacjenta. Należy zadbać o spokojne i ustronne miejsce, gdzie można odbyć rozmowę, która powinna być szczera i zwykle jest dość intymna.
Konsultacja zdalna co warto zrobić przed wizytą:
- Przygotować dokumentację medyczną, jeżeli jest dostępna, w tym kartę informacyjną leczenia szpitalnego, wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych, spis przyjmowanych obecnie i w przeszłości leków (nie tylko psychotropowych), informacje o przebytych chorobach i chorobach przewlekłych, wypadkach, hospitalizacjach – jeżeli jest taka możliwość warto tę dokumentację przekazać specjaliście przed wizytą, by miał czas na zapoznanie się z nią. Dokumentacja powinna być przechowywana przez lekarza zgodnie z prawem, w tym zachowaniem zasad RODO.
- Wyłączyć wszystkie aplikacje służące do komunikacji, aby móc w pełni skupić się na rozmowie ze swoim specjalistą.
- Jeżeli w trakcie rozmowy lekarz stwierdzi, że nastąpiło znaczne pogorszenie stanu zdrowia, może skierować pacjenta na leczenie szpitalne (również bez zgody pacjenta, jeżeli sytuacja tego wymaga).
Lekarz w trakcie konsultacji zdalnej może wystawić e-skierowanie, e-receptę, e-zwolnienie, czy e-zaświadczenie.
Koronawirus COVID-19 czy osoba leczona psychiatrycznie powinna zmodyfikować leczenie na wypadek lub w razie wystąpienia?
Obecnie zaleca się kontynuację leczenia zgodnie ze wskazaniami lekarza psychiatry. W razie zakażenia wirusem SARS-CoV-2, należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych lekach.
Koronawirus COVID-19 a środki zapobiegawcze
Osoba leczona psychiatrycznie powinna codziennie stosować środki zapobiegawcze takie jak dla ogółu populacji.
Dowiedz się, jak prawidłowo myć – pobierz i wydrukuj instrukcję:
Koronawirus COVID-19 jak prawidłowo myć ręce?
Zobacz, jak wygląda etykieta kichania i kaszlu:
Co powinna zrobić osoba leczona psychiatryczna, która podejrzewa u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2?
- Jeżeli masz gorączkę i kaszel lub duszności i podejrzewasz, że miałeś kontakt z osobą zarażoną, zostań w domu i skontaktuj się z lekarzem Telefonicznej Porady Medycznej 500 900 510 lub umów poradę telefoniczną do lekarza poprzez Medicover OnLine. (mol.medicover.pl). Lekarz podczas wywiadu oceni Twój stan zdrowia i przekaże zalecenia o dalszym postępowaniu.
Jeżeli nie jesteś pacjentem Medicover, bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego unikając transportu publicznego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Jeżeli gorączka, kaszel i/lub duszność, ulegną nasileniu należy niezwłocznie telefonicznie skontaktować się z HotLine Medicover 500 900 999 lub z pogotowiem ratunkowym 112. |
Co powinna zrobić osoba leczona psychiatrycznie, u której pojawią się objawy innej choroby niż COVID-19?
Jeśli zauważysz inne objawy chorobowe, również skontaktuj się z lekarzem Telefonicznej Porady Medycznej 500 900 510 lub umów telefon od lekarza poprzez Medicover OnLine (mol.medicover.pl).
COVID-19 znajdź wiarygodne informacje
- Praktyczne informacje na temat postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem można uzyskać na stronach: https://www.medicover.pl/koronawirus/dla-pacjentow/ i www.gov.pl/koronawirus.
- Listę wszystkich stacji sanitarno-epidemiologicznych (wojewódzkich i powiatowych) można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS): www.gis.gov.pl.
- Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych działających na terenie całego kraju znaleźć można na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali.
Przeczytaj także:
Koronawirusy i COVID-19 - objawy, jak się ochronić?
Co zrobić z emocjami, gdy zachorujemy na COVID-19
Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem?
Referencje:
- https://psychiatria.org.pl/news,tekst,388,apel_polskiego_towarzystwa_psychiatrycznego_i_konsultanta_krajowego_w_dziedzinie_psychiatrii (dostęp: 08.04.2020 r.)
- https://psychiatria.org.pl/news,tekst,392,rekomendacje_ptp_w_zakresie_prowadzenia_wizyt_online_w_opiece_psychiatrycznej_(dostęp: 08.04.2020 r.)
- https://www.europsy.net/covid-19-resource-centre/ (dostęp: 08.04.2020 r.)
- https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/coping-with-stress.pdf?sfvrsn=9845bc3a_2&ua=1&ua=1
SARS-CoV-2 jest nowym koronawirusem, którego dopiero poznajemy, dlatego codziennie pojawiają się nowe doniesienia naukowców, klinicystów i instytucji państwowych. Dokładamy wszelkich starań, by monitorować te informacje i aktualizować możliwie sprawnie zamieszczane treści. |
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |