Kompleksowy przegląd stanu zdrowia. Jakie badania powinna wykonać każda kobieta?

Wizyta u internisty raz na trzy lata. Badanie cytologiczne, glukoza (powyżej 45. roku życia) również. Do tego ciśnienie, cholesterol. A piersi? Kiedy ostatnio robiłaś USG? Nigdy? Lista badań, które powinna zrobić każda kobieta (profilaktycznych jak i stricte komercyjnych) się wydłuża, a ty myślisz, że to żart. Że się nie da tego wszystkiego pilnować. I w efekcie odpuszczasz. A gdyby tak dało się zrobić wszystko za jednym zamachem? Oddać swoje ciało do przeglądu jak samochód do serwisu?
USG tarczycy jest jednym z badań, którym powinna się poddać każda kobieta.

Na nic nie masz czasu. Praca, dom, dzieci, do tego joga albo fitness trzy razy w tygodniu, bo przecież sport to zdrowie. Nie masz czasu nawet raz w tygodniu wyskoczyć na dwie godziny do kina z przyjaciółkami, a co dopiero stać w kolejkach do lekarza i to nie jednego. I tak zlatują kolejne lata. Kończysz 30, 40, 50 lat. Niby wszystko jest w porządku, czasem najwyżej masz katar, ale ten, wiadomo, sam przechodzi, po co ci więc lekarz?

Dlaczego badania profilaktyczne są ważne?

Bo ta ciągła bieganina to stres. Stres w pracy. Stres w domu, bo dzieci znów dostały uwagę w szkole, bo musisz zdążyć z zakupami. Jesz byle co, nieregularnie. Śpisz za mało. Cienie pod oczami maskujesz korektorem i biegniesz dalej. Ale dla twojego organizmu ten korektor to za mało. Czy wiesz, co się pod nim dzieje? Co się dzieje pod skórą, o którą dbasz, wmasowując codziennie balsam? To, że nie masz żadnych niepokojących objawów i czujesz się dobrze wcale nie znaczy, że w twoim organizmie nie rozwija się choroba, którą odkryjesz jak większość Polek – wtedy, kiedy będzie już za późno.

Czasem nawet zdajesz sobie sprawę z tego, że powinnaś co jakiś czas zrobić badania profilaktyczne. Nawet masz ochotę stanąć na głowie, żeby wygospodarować czas i pójść do… No właśnie, gdzie? Do ginekologa? Na badanie krwi i moczu? Co właściwie powinnaś zbadać? Zaczynasz szukać w internecie, ale im więcej czytasz, tym bardziej czujesz się zagubiona. Właściwie już wiesz: żeby dokładnie się zbadać pozostaje ci wziąć bezpłatny urlop i na pół roku położyć się do szpitala, żeby zrobić kompleksowy przegląd własnego ciała. Nie, to nie wchodzi przecież w grę. I znów odpuszczasz.

A gdyby tak dało się wszystko załatwić za jednym zamachem? Przychodzisz do lekarza i mówisz: proszę o kompleksowy przegląd mojego organizmu i zaledwie w ciągu dwóch wizyt w  centrum/klinice/przychodni załatwiasz morfologię, badanie ogólne moczu, ciśnienie,  itd., a do tego konsultacje ze specjalistami. Okazuje się, że to możliwe, bo prywatne placówki medyczne oferują już takie kompleksowe przeglądy zdrowia dla świadomych kobiet, które na co dzień nie mają czasu na profilaktykę, ale chcą jak najdłużej pozostać zdrowe.

Kompleksowy przegląd stanu zdrowia dla kobiet – co badać?

Jakie badania powinna wykonać świadoma kobieta? Po pierwsze, zacznij od wywiadu medycznego. Lekarz zmierzy ciśnienie, zapyta o przebyte choroby, pobyty w szpitalu i przede wszystkim choroby w rodzinie i twój styl życia – dzięki temu będzie mógł określić ryzyka, na jakie jesteś narażona ze względu na ewentualne dziedziczone predyspozycje do różnych chorób, ale też ryzyka chorób cywilizacyjnych, które są dla nas coraz większym zagrożeniem.

Potem czas na badania laboratoryjne. Jakie? Lista nie jest krótka, ale można je zrobić wszystkie podczas 1-2 wizyt, jeśli zdecydujesz się wykonać pełny pakiet badań. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż większość z zaznaczonych badań to badania komercyjne, wykraczające poza zwykłą profilaktykę.

Jakie badania krwi powinnaś wykonać?

 • morfologia – pokaże ogólny stan zdrowia, zasygnalizuje infekcję albo niedokrwistość;
 • lipidogram (LDL, HDL, cholesterol, triglicerydy) – pozwala określić ryzyko pojawienia się miażdżycy I choroby niedokrwiennej serca;
 • glukoza – pozwoli określić ryzyko cukrzycy;
 • TSH – sprawdza działanie hormonu tarczycy;
 • HCV - badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C;
 • HBs - badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B;
 • ALT – enzym wątrobowy – pomaga wykryć choroby wątroby, w tym stany zapalne, marskość, stłuszczenie lub uszkodzenie;
 • kreatynina i kwas moczowy – ocena funkcji nerek;
 • HIV

Pozostałe badania, które powinny znaleźć się na twojej liście:

 • badanie moczu;
 • cytologia;
 • USG ginekologiczne;
 • USG piersi / mammografia;
 • USG jamy brzusznej;
 • USG tarczycy;
 • EKG spoczynkowe;
 • pomiar ciśnienia tętniczego;
 • pomiar wzrostu, masy ciała, obwodu pasa, wyliczenie BMI

Wykryj chorobę nowotworową nim będzie za późno

Po co to wszystko? Badania laboratoryjne i USG mogą wykryć na wczesnym etapie wiele chorób jak choroby serca, krwi, tarczycy, cukrzycę, do tego nowotwory trzustki, wątroby, piersi i szyjki macicy. USG nie jest badaniem przesiewowym u osób bezobjawowych, służy diagnostyce zmian lub profilaktycznemu nadzorowi u kobiet obciążonych rodzinnym występowaniem raka, w tym u nosicielek mutacji BRCA1 /2. Cytologia wykryje nawet tak małe zmiany w szyjce macicy, że nowotwór nie będzie nie tylko wyrokiem, ale może zostać całkowicie wyleczony?

Jeśli dotąd zaniedbywałaś profilaktykę, wspomniany pakiet badań powinien cię zainteresować. Mało tego, jeśli prowadzisz szczególnie wyczerpujący tryb życia albo jesteś szczególnie narażona na nowotwory ze względu na ich występowanie w rodzinie, kompleksowe sprawdzenie stanu zdrowia będzie niewątpliwie dobrym rozwiązaniem. Bo to, co nam szkodzi i zabija to nie same choroby, ale ich bagatelizowanie wtedy, kiedy jest jeszcze czas, by działać.

Dowiedz się więcej:

Rak jajnika - ryzyko zachorowania

Infekcje intymne - grzybica pochwy, waginoza, zakażenia bakteryjne

Jakim badaniom powinniśmy się poddać?

Histerektomia - najczęściej wykonywana operacja ginekologiczna

Rak piersi zabija kobiety. Jak temu zaradzić?

autor Agata Socha
konsultacja merytoryczna Aleksandra Woźniak, Specjalista ds. Informacji Medycznej Medicover
Data dodania 20.04.2018
Data ostatniej aktualizacji 17.01.2019