Pakiet badań dla kobiet. Jakie badania powinna wykonać każda kobieta?

Na nic nie masz czasu. Praca, dom, dzieci, do tego joga albo fitness trzy razy w tygodniu, bo przecież sport to zdrowie. Nie masz czasu nawet raz w tygodniu wyskoczyć na dwie godziny do kina z przyjaciółkami, a co dopiero stać w kolejkach do lekarza i to nie jednego. I tak zlatują kolejne lata. Kończysz 30, 40, 50 lat. Niby wszystko jest w porządku, czasem najwyżej masz katar, ale ten, wiadomo, sam przechodzi, po co ci więc lekarz?
Regularne badania dla kobiet (badania krwi oraz badania usg)

Wizyta u internisty raz na trzy lata. Badanie cytologiczne, glukoza (powyżej 45. roku życia) również. Do tego ciśnienie, cholesterol. A piersi? Kiedy ostatnio robiłaś USG? Nigdy? Lista badań, które powinna zrobić każda kobieta (profilaktycznych jak i stricte komercyjnych) się wydłuża, a ty myślisz, że to żart. Że się nie da tego wszystkiego pilnować. I odpuszczasz. A gdyby tak dało się zrobić wszystko za jednym zamachem? Oddać swoje ciało do przeglądu jak samochód do serwisu?

Badania profilaktyczne, dlaczego są ważne?

Bo ta ciągła bieganina to stres. Stres w pracy. Stres w domu. Bo dzieci znów dostały uwagę w szkole, bo musisz zdążyć z zakupami. Jesz byle co, nieregularnie. Śpisz za mało. Cienie pod oczami maskujesz korektorem i biegniesz dalej. Ale dla twojego organizmu ten korektor to za mało.

Czy wiesz, co się pod nim dzieje? Co się dzieje pod skórą, o którą dbasz, wmasowując codziennie balsam? To, że nie masz żadnych niepokojących objawów i czujesz się dobrze, wcale nie znaczy, że w twoim organizmie nie rozwija się choroba, którą odkryjesz jak większość Polek – wtedy, kiedy będzie już za późno.

 

Czasem nawet zdajesz sobie sprawę z tego, że powinnaś co jakiś czas zrobić badania profilaktyczne. Nawet masz ochotę stanąć na głowie, żeby wygospodarować czas i pójść do… No właśnie, gdzie? Do ginekologa? Na badanie krwi i moczu? Co właściwie powinnaś zbadać?

Zaczynasz szukać w internecie, ale im więcej czytasz, tym bardziej czujesz się zagubiona. Właściwie już wiesz, żeby dokładnie się zbadać, pozostaje ci wziąć bezpłatny urlop i na pół roku położyć się do szpitala, żeby zrobić kompleksowy przegląd własnego ciała. Nie, to nie wchodzi przecież w grę. I znów odpuszczasz.

A gdyby tak dało się wszystko załatwić za jednym zamachem? Przychodzisz do lekarza i mówisz: proszę o kompleksowy przegląd mojego organizmu i zaledwie w ciągu dwóch wizyt w centrum/klinice/przychodni załatwiasz morfologię, badanie ogólne moczu, ciśnienie,  itd., a do tego konsultacje ze specjalistami.

Okazuje się, że to możliwe, bo prywatne placówki medyczne oferują już takie kompleksowe przeglądy zdrowia dla świadomych kobiet, które na co dzień nie mają czasu na profilaktykę, ale chcą jak najdłużej pozostać zdrowe.

Badania ogólne dla kobiet w każdym wieku

Jakie badania powinna wykonać świadoma kobieta? Po pierwsze, zacznij od wywiadu medycznego. Lekarz zmierzy ciśnienie, zapyta o przebyte choroby, pobyty w szpitalu i przede wszystkim choroby w rodzinie i twój styl życia – dzięki temu będzie mógł określić ryzyka, na jakie jesteś narażona ze względu na ewentualne dziedziczone predyspozycje do różnych chorób, ale też ryzyka chorób cywilizacyjnych, które są dla nas coraz większym zagrożeniem.

Potem czas na badania laboratoryjne. Jakie? Lista nie jest krótka, ale można je zrobić wszystkie podczas 1-2 wizyt, jeśli zdecydujesz się wykonać pełny pakiet badań. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż większość z zaznaczonych badań to badania komercyjne, wykraczające poza zwykłą profilaktykę.

Jakie badania krwi dla kobiet?

Pozostałe badania dla kobiet, które warto wykonać:

Morfologia krwi, OB, oznaczenie stężenia glukozy we krwi, trójglicerydów, ogólne badanie moczu czy samobadanie piersi to tylko podstawowe badania laboratoryjne dla kobiet, które pozwolą na ocenę stanu zdrowia kobiety oraz wczesne wykrycie chorób. Uzyskane wyniki badań należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Badania dla kobiet a nowotwory

Po co to wszystko? Badania laboratoryjne i USG mogą wykryć na wczesnym etapie wiele chorób jak choroby serca, krwi, tarczycy, cukrzycę, do tego nowotwory trzustki, wątroby, piersiszyjki macicy.

USG nie jest badaniem przesiewowym u osób bezobjawowych, służy diagnostyce zmian lub profilaktycznemu nadzorowi u kobiet obciążonych rodzinnym występowaniem raka, w tym u nosicielek mutacji BRCA1 /2. Cytologia wykryje nawet tak małe zmiany w szyjce macicy, że nowotwór nie będzie nie tylko wyrokiem, ale może zostać całkowicie wyleczony?

Jeśli dotąd zaniedbywałaś profilaktykę, wspomniany pakiet badań powinien cię zainteresować. Mało tego, jeśli prowadzisz szczególnie wyczerpujący tryb życia albo jesteś szczególnie narażona na nowotwory ze względu na ich występowanie w rodzinie, kompleksowe sprawdzenie stanu zdrowia będzie niewątpliwie dobrym rozwiązaniem. Bo to, co nam szkodzi i zabija to nie same choroby, ale ich bagatelizowanie wtedy, kiedy jest jeszcze czas, by działać.

Dowiedz się więcej:

Rak jajnika - ryzyko zachorowania

Infekcje intymne - grzybica pochwy, waginoza, zakażenia bakteryjne

Jakim badaniom powinniśmy się poddać?

Histerektomia - najczęściej wykonywana operacja ginekologiczna

Rak piersi zabija kobiety. Jak temu zaradzić?

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 06.12.2018
Data ostatniej aktualizacji 01.02.2024