Kalendarium ciąży w pigułce

Jak miesiąc po miesiącu rozwija się i rośnie dziecko, jak kształtują się jego narządy i co dzieje się w kolejnych etapach ciąży – większość mam oczekujących dziecka zadaje sobie takie pytania. Przedstawiamy skrótowe kalendarium ciąży. W kolejnym numerze napiszemy, jak o siebie zadbać i o czym warto pamiętać na każdym etapie ciąży.
Ciąża miesiąc po miesiącu

1. miesiąc

W łonie matki komórki macierzyste budują nowe życie.

2. miesiąc

Zaczyna bić serce. Można już zobaczyć zarys twarzy maleńkiego człowieka – widoczne są na nim zaczątki nosa, oczu i ust. W ekspresowym tempie rozwijają się narządy wewnętrzne oraz mózg.

3. miesiąc

Malec zaczyna produkować krew. Ćwiczy mimikę: marszczy czoło, ziewa. Na koniec 1. trymestru dziecko mierzy średnio 10 cm i waży ok. 50 g.

4. miesiąc

Na wewnętrznej stronie dłoni dziecka widać bruzdy dłoniowe.

5. miesiąc

Na głowie dziecka pojawiają się włosy, a nad oczami brwi. Szkielet dziecka kostnieje.

6. miesiąc

Dziecko ma już po części wykształcone kubki smakowe. Ostatecznie wykształca się siatkówka oka. Otwierają się powieki. Zaczyna też kształtować się pamięć dziecka. System nerwowy jest już rozwinięty: reakcja na bodziec następuje w ułamku sekundy. Na koniec 2. trymestru dziecko z wyprostowanymi nóżkami ma już ok. 37 cm i waży ok. 1250 g.

7. miesiąc

Skóra malucha staje się gładka, różowa i miękka. Buzia nabrała wyrazu, jest coraz okrąglejsza. U dziecka pojawia się odruch zwężania i rozszerzania źrenic – czyli prawidłowego reagowania na ostre światło i ciemność. Tworzy się system odpornościowy dziecka.

To idealny moment, aby zacząć przygotowywać się do przyjścia małego człowieka na świat. Zestaw do bankowania krwi pępowinowej jest tym elementem wyprawki, który wymaga rzetelnej, a nie obiegowej wiedzy na temat możliwości, jakie daje krew pępowinowa. Porozmawiaj o niej z położną lub lekarzem.

8. miesiąc

Utwardzają się kości czaszki. Buzia malca jest już taka, jaką rodzice zobaczą po porodzie. Pępowina osiąga długość ok. 50 cm, aż do porodu będzie dostarczać dziecku wszystkie potrzebne mu do życia substancje odżywcze i tlen. W płynącej w niej krwi znajdują się komórki macierzyste, które zbudowały nowy organizm, a pozyskane przy porodzie w przyszłości będą mogły być wykorzystane niczym lek w leczeniu chorób dziecka, od którego zostały pobrane.

 

9. miesiąc

Wszystkie narządy i układy dziecka są wykształcone. Maluch zwiększa masę ciała. Średnia waga dziecka na koniec ciąży to 3400–3500 g, a średni wzrost to 54–55 cm. Czas przygotować się do porodu. Już nie możesz się doczekać, kiedy przytulisz go do piersi. Przygotuj plan porodu i pamiętaj, że to już ostatni dzwonek, aby podjąć decyzję odnośnie bankowania krwi pępowinowej – poród będzie jedyną okazją w życiu, aby ją zabezpieczyć.

Prawidłowy rozwój

Okres ciąży wymaga od przyszłych mam troski o własną kondycję psychiczną i fizyczną, dobre samopoczucie, a także odpowiednio zbilansowaną dietę. Wszystkie narządy i układy dziecka kształtują się przed narodzeniem. Wówczas tworzy się również większość komórek mózgowych. Dobrze więc dostarczać organizmowi odpowiednich witamin, minerałów oraz kwasów z rodziny omega-3, które mają wpływ na rozwój mózgu, inteligencji, zdolności postrzegania, wzroku i układu nerwowego dziecka. Poza dbaniem o dziecko w trakcie ciąży, warto rozważyć możliwość zabezpieczenia krwi pępowinowej – w przyszłości może ona być wykorzystana, niczym szpik kostny, do leczenia ok. 80 ciężkich chorób.

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 14.12.2017
Data ostatniej aktualizacji 17.04.2023