Czy trudno jest być pediatrą?
Zawód pediatry jest wyjątkowy, ponieważ specjalista nie zawsze jest w stanie porozumieć się ze swoim pacjentem. Jednak jest też bardzo wdzięczny, ponieważ po dzieciach widać, kiedy zdrowieją. Najliczniejszą grupę pacjentów u pediatry stanowią dzieci od 2. do 5. roku życia, czyli dzieci chodzące do żłobka i przedszkola. W tej grupie wiekowej jest stosunkowo więcej zachorowań. Dzieci w tym wieku również szczepienia i okresowe bilanse.
Jak pediatra zdobywa zaufanie dziecka?
Nie ma oczywistej odpowiedzi na to pytanie. Dobry lekarz to lekarz, który ma intuicję. Potrafi złapać dobry i bliski kontakt z małymi pacjentami. Ma szczery uśmiech, otwartość, akceptację dziecka takim, jakim jest, bez oceniania.
Co powinien umieć dobry pediatra?
Dobry pediatra musi potrafić przede wszystkim słuchać. Nie tylko rodzica, ale także dziecka, jeśli ono już mówi – opowiada dr Radosław Suchner. Musi umieć wyłapywać niewerbalne sygnały, włącznie z tym, jak dziecko chodzi, czy się uśmiecha, jakie ma relacje z rodzicem. Specjalista powinien także dociekać, pogłębiać problem, wyciągać wnioski
Pediatra i USG
Pediatrze bardzo przydaje się umiejętność robienia USG. Powinniśmy wykorzystywać wszelkie możliwości diagnozowania pacjentów. USG jest szybkim prostym badaniem. Do tego coraz więcej jest urządzeń mobilnych, które łatwiej przetransportować.
Jest bardzo wiele chorób, które – jeśli są wykryte na wczesnym etapie - można całkowicie wyleczyć. Np. wcześnie wykryte nowotwory u dzieci leczy się w 90 proc. W rozpoznaniu takich schorzeń pomaga właśnie USG.
Dowiedz się więcej na temat pracy pediatry oraz tego, jakie powinien mieć umiejętności, aby skutecznie leczyć dzieci. Wysłuchaj całego podcastu.
Posłuchaj podcastów "O zdrowie pytam" także w:
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |