Objawy baby blues. Czym się różni od depresji poporodowej?

Mimo, że poród nie był taki straszny, a dziecko jest zdrowe, ty - młoda mama - ciągle płaczesz, na nic nie masz siły i jesteś rozdrażniona? To jeszcze nie musi być depresja poporodowa, to tylko baby blues, który dotyka nawet 80 proc. kobiet. Ale jeśli ten stan się przeciąga, lepiej zgłoś się do specjalisty, bo depresja to bardzo poważna choroba, która może trwać nawet kilka lat. 
Jakie są objawy baby blues?

Kiedy pojawia się baby blues

Wiele miesięcy oczekiwania, wszystko przygotowane, w domu czekają śliczne ubranka dla dziecka ułożone w szafie, na półkach skrzętnie wybrane książeczki z bajkami. Mama już nie może się doczekać, aż zobaczy swoje maleństwo, wyobraża sobie, jak się do niej uśmiecha.

W końcu maleństwo przychodzi na świat, a tu… nic. Żadnych emocji, żadnej matczynej miłości, tylko smutek i zmęczenie, a często również niechęć do zajmowania się dzieckiem.

Tak właśnie czasem wyglądają początki macierzyństwa. Ważne, żeby zdawać sobie z tego sprawę i nie zatruwać się wyrzutami sumienia. To szybko minie.

Baby blues pojawia się w 3-5 dni po porodzie

Młode matki w ciągu dwóch - trzech dni od porodu bardzo często przechodzą przez taką fazę – nie interesują się dzieckiem, nie chcą go widzieć, są zmęczone, smutne, przygnębione i drażliwe. To zupełnie normalne. Nie, to jeszcze nie depresja poporodowa. To nawet nie baby blues.

Baby blues przychodzi potem, około trzeciej-piątej doby po porodzie i trwa zwykle około dwóch tygodni, może jednak wydłużyć się nawet do dwóch miesięcy. Co się wtedy dzieje?

Objawy baby blues

Mama odczuwa zmęczenie, smutek, przygnębienie, brak jej sił, może nadal wykazywać brak zainteresowania dzieckiem, częściej jednak zajmuje się nim, jednak odczuwa niepokój i lęk, czy sprosta nowej roli. Jest zestresowana i płaczliwa, ma wahania nastroju. To wszystko czeka większość młodych mam, badania bowiem pokazują, że baby blues dotyka 50 do 80 proc. kobiet.

Wszystkiemu winne są hormony, kiedy więc około dwóch tygodniu po porodzie gospodarka hormonalna się wyrównuje, wszystko wraca do normy.

Objawy baby blues.

Kiedy kończy się baby blues, a zaczyna się depresja poporodowa

Niekiedy lęk i niepewność tylko narastają, mama płacze coraz częściej i ten stan się przeciąga. To właśnie może być depresja poporodowa. O ile baby blues dotyka więcej niż połowę kobiet, o tyle depresja dotyczy 10-20 proc.

Jak objawia się depresja poporodowa?

Często kojarzona jest ze stanem następującym po porodzie, a to błąd. Pojawia się dopiero około dwóch miesięcy po urodzeniu dziecka. Kiedy mija? To bardzo indywidualne. Może trwać od kilu miesięcy nawet do kilku lat.

I nie chodzi wcale o to, że mama jest zmęczona, niewyspana i ma wątpliwości, czy jest dobrą matką. Depresja to coś znacznie więcej. Brak zainteresowania dzieckiem? Niekoniecznie, matki często opiekują się dzieckiem, ale robią to mechanicznie, nie nawiązując z nim relacji.

Jak rozpoznać depresję poporodową? Objawy można podzielić na cztery kategorie:

  1. objawy somatyczne (fizyczne, związane z funkcjonowaniem organizmu) – sygnały, jakie wysyła nam ciało, czyli utrata apetytu i spadek wagi (lub wzmożenie łaknienia i tycie), senność, nadmierne zmęczenie, trudności z zasypianiem, płytki sen, spadek libido. Mogą się pojawić również bóle brzucha, serca czy migreny, jak przy depresji maskowanej, kiedy chory zaprzecza chorobie;
  2. objawy emocjonalne – spadek nastroju, jego wahania, zaniżona samoocena, płaczliwość, smutek, przygnębienie, trudności w odczuwaniu przyjemności, niekiedy zdarzają się również napady lęku lub paniki, które mogą być objawem depresji, ale również PDST (z ang. posttraumatic stress disorder ), czyli tzw. zespołu szoku pourazowego, który jest efektem trudnego porodu.
  3. objawy poznawcze – poczucie beznadziei, braku wyjścia z sytuacji, poczucie nie radzenia sobie z obowiązkami i braku kompetencji do zajmowania się dzieckiem. Matka widzi przyszłość w czarnych barwach, ma pesymistyczne wizje, że jej dziecko jest chore, że na pewno coś złego się wydarzy, ma obsesję, że spotka je tzw. śmierć łóżeczkowa. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się myśli samobójcze lub chęć wyrządzenia krzywdy dziecku;
  4. objawy motywacyjne – apatia, poczucie braku sensu, trudności z podejmowaniem decyzji, niechęć do działania, widoczne gołym okiem spowolnienie motoryczne, kłopoty z koncentracją, ograniczony kontakt z rzeczywistością.

Depresja poporodowa pojawia się dopiero około dwóch miesięcy po urodzeniu dziecka i dotyczy nawet co piątej kobiety.

 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 25.09.2019
Data ostatniej aktualizacji 10.05.2023