Czy jaskra jest dziedziczna?

W rozwoju jaskry dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Choroba jest bardzo podstępna, ponieważ przez długi czas może rozwijać się nie dając żadnych, specyficznych objawów. Pogorszenie widzenia w początkowym okresie może być przez pacjenta ignorowane. Czy jaskra to choroba dziedziczna?
Jaskra jak ją leczyć?

Jaskra profilaktyka

Choroba rozwija się często nie dając objawów, jednak nie znaczy to, że pacjenci skazani są na stopniowe uszkodzenie nerwu wzrokowego i nie mogą tego procesu powstrzymać. Jaskra jest chorobą nieuleczalną, jednak odpowiednio wcześnie zdiagnozowana i poddana leczeniu może zostać znacznie zahamowana. Sposobem na uniknięcie szybkiego rozwoju jaskry są regularne wizyty u okulisty, który wykonuje odpowiednie badania. Zaleca się, aby pacjenci powyżej 30 roku życia badali się okulistycznie co 2 lata, a gdy skończą 40 lat - co rok.

Diagnostyka jaskry

Diagnostyka jaskry nie jest skomplikowana, jednak podczas rutynowego sprawdzania ostrości wzroku może nie zostać wykryta. Ma to związek z faktem, że u osób chorych początkowo widzenie centralne nie ulega szczególnemu uszkodzeniu. Pacjent widzi dobrze (z korektą okularową lub bez niej), ale tylko na wprost.

W przebiegu jaskry znacznie szybciej dochodzi do uszkodzenia widzenia obwodowego, co wpływa na zmniejszenie pola widzenia. Pacjent szybciej przestaje dostrzegać to, co znajduje się po bokach.

Badania, które pozwalają na zdiagnozowanie choroby, to szeroki zestaw narzędzi diagnostycznych, dobieranych przez lekarza, uwzględniającego indywidualne potrzeby pacjenta. Wśród stosowanych metod wskazać należy m.in. badanie dna oka, badania obrazowe czy pola widzenia, a także badanie kąta przesączania oraz pomiar ciśnienia śródgałkowego.

Jaskra a uwarunkowania genetyczne

Przyczyny rozwoju jaskry są różne, jednak najczęściej mówi się o zbyt wysokim ciśnieniu w gałce ocznej, chociaż wskazać można także inne czynniki wpływające na rozwój choroby - wśród nich istotną rolę odgrywa m.in. cukrzyca, miażdżyca, wysoki cholesterol, który odkłada się w naczyniach krwionośnych, jak również migreny czy nadmierny stres.

Coraz częściej wskazuje się także na czynniki genetyczne. Fakt, że w rodzinie obserwowano zachorowania na jaskrę sprawia, iż pacjent powinien regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Rola czynników genetycznych jest podkreślana w przypadku stwierdzenia jaskry pierwotnej (wrodzonej), która rozwija się już u najmłodszych dzieci, a nawet niemowląt.

Badania prowadzone przez polskich specjalistów doprowadziły do wytypowania pewnego genu, który może sprzyjać rozwojowi jaskry pseudoeksfoliacyjnej.

Leczenie jaskry

Jaskry nie można wyleczyć całkowicie. Zniszczenie nerwu wzrokowego jest nieodwracalne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie regularnych badań. Gdy choroba zostanie wcześnie wykryta, można podjąć leczenie, którego celem jest zatrzymanie degradacji wzroku lub opóźnienie niepożądanych skutków choroby.

USG oka 
Badanie służące anatomicznej ocenie oka

SPRAWDŹ

Terapia dopasowywana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. Lekarz uwzględnia typ choroby, jej zaawansowanie, a także inne, dodatkowe czynniki, które są istotne w rozwoju jaskry i planowaniu leczenia. Najczęściej stosowane są specjalistyczne krople do oczu, których zadaniem jest obniżanie ciśnienia w gałce ocznej. Efekt ten osiągnąć można albo poprzez hamowanie procesu wydzielania cieczy wodnistej lub wspomaganie procesu przepływu płynu tak, aby mógł się on swobodnie wydostać z oka. 

 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 06.04.2021
Data ostatniej aktualizacji 15.03.2023