Co zrobić z emocjami, gdy zachorujemy na COVID-19

Koronawirus SARS-CoV-2 bardzo szybko rozprzestrzenia się obecnie w Europie. Polska, decyzją władz, przeszła ze stanu zagrożenia epidemicznego w stan epidemii, co oznacza, iż zagrożenie zakażeniem wirusem jest jeszcze większe. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że większość z nas prędzej czy później zetknie się z wirusem. To, jak przejdziemy chorobę, zależy przede wszystkim od wieku i stanu naszego organizmu, ale również odpowiedniego nastawienia. Jak sobie radzić z emocjami gdy my lub ktoś bliski zachoruje?
COVID-19. Co zrobić, gdy zachorujemy?

COVID-19 co zrobić w razie zarażenia

W takiej sytuacji powinniśmy w miarę możliwości zachować spokój. Pamiętajmy, że przebieg naszej infekcji wcale nie musi być bardzo ciężki. Zakażenie może mieć charakter bezobjawowy, lekki, umiarkowany bądź ciężki.

Pocieszające jest, że aż ok. 80 proc. przypadków zakażenia koronawirusem przebiega łagodne i nie wymaga hospitalizacji. Przede wszystkim nie zakładajmy najgorszego scenariusza i zaufajmy lekarzom. Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą, która zrobi wszystko, żeby nam pomóc. Raczej pomyślmy „jak dobrze, że zostałem odpowiednio zdiagnozowany, już nie muszę się zastanawiać, dlaczego mam takie objawy”.

Koronawirus pozytywne myślenie

Psychika potrafi zdziałać ogromnie dużo, jeśli będziemy wierzyć, że szybko wyzdrowiejemy, ogromnie wspomożemy nasz organizm w walce z wirusem. Pamiętajmy, że lęk nie jest dobrym doradcą, powoduje napięcie psychiczne i może prowadzić do obniżenia odporności, a to jest ostatnia rzecz jakiej potrzebujemy w chorobie.

Spróbujmy podejść do tematu racjonalnie. Przede wszystkim, jeżeli już znajdziemy się w szpitalu, poprośmy lekarzy o informacje o naszym stanie zdrowia.

COVID-19. W razie zachorowania poproś lekarza o wszystkie informacje na temat swojego stanu zdrowia.

Kolejna rzecz: przypomnijmy sobie, że tak jak w przypadku innych chorób, tutaj również ludzie zdrowieją, choć mało się o tym mówi (ponad 100 tys. – dane z 25.03.2020). Z pewnością liczba osób zakażonych będzie wzrastać, ale liczba ozdrowieńców również.

COVID-19 izolacja w domu

Jeżeli przebieg choroby na to pozwala i możemy przechodzić ją w domu, starajmy nie skupiać tylko na niej i ewentualnych objawach. Jest to oczywiście niezbędne, aby je monitorować, ale nie zapominajmy choć o odrobinie wytchnienia dla umysłu. Zastosujmy różne metody radzenia sobie ze stresem. Może to być np. wspomnienie zeszłorocznych wakacji, lenistwo z nimi związane, piękne krajobrazy, wspaniałe jedzenie. A może zastanówmy się, jakie miejsce chcielibyśmy odwiedzić, gdy epidemia się już skończy.

Możemy również zastosować inne metody radzenia sobie ze stresem, takie jak treningi relaksacyjne lub zająć się nowym hobby. Co więcej, jeśli możemy, spróbujmy skontaktować się z bliskimi i zapytajmy ich o sprawy niezwiązane z obecną sytuacją, prozaiczne, przyziemne. Takie rozmowy również pozwolą naszemu umysłowi odpocząć.

Przeczytaj: Koronawirus. Metody walki ze stresem >>

Jeśli pozostajemy w domu i czujemy się dość dobrze, możemy też obejrzeć ciekawy film czy nadrobić zaległości w czytaniu książek. Ograniczmy oglądanie serwisów informacyjnych. Monitorujmy przy tym swój stan zdrowia.

COVID-19 co zrobić, gdy zachoruje ktoś bliski

Pamiętajmy, że taka diagnoza to nie koniec świata. Dużo ludzi zdrowieje i w walce z chorobą o tym właśnie powinniśmy wspominać osobie chorej, przekazujmy jej optymizm i dobrą energię. Starajmy się ją wspierać w walce, nie udając jednak, że sami się tą sytuacją nie martwimy, wyrażajmy w sposób umiarkowany nasze emocje.

Jeżeli to możliwe, rozmawiajmy z bliskim nie tylko o chorobie, lecz także o zwykłych, codziennych wydarzeniach w domu. Postarajmy się przekierować uwagę chorego na jakieś przyjemniejsze aspekty.

Należy również pamiętać, aby nie pouczać chorego, nie wypominać mu np. wyjazdu za granicę czy kontaktu z kimś, kto przyjechał i był zakażony. Unikajmy stwierdzeń typu „a nie mówiłem, że to niebezpieczne”, które w emocjach możemy wypowiedzieć. Chory i tak jest już w trudnej sytuacji, nie pogarszajmy jego stanu psychicznego.

Co więcej, w rozmowach z chorym nie bagatelizujmy choroby. Wiadomo, że wirus ten może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, wiemy to my i z pewnością osoba chora, która nie raz oglądała różnego rodzaju wiadomości ze świata. Z drugiej jednak strony starajmy się nie wyolbrzymiać problemu i sami też być dobrej myśli.

Zachowajmy równowagę w naszych emocjach. Pamiętajmy również, aby uzbroić się w cierpliwość, pozwólmy działać lekarzom.

SARS-CoV-2 jest nowym koronawirusem, którego dopiero poznajemy, dlatego codziennie pojawiają się nowe doniesienia naukowców, klinicystów i instytucji państwowych. Dokładamy wszelkich starań, by monitorować te informacje i aktualizować możliwie sprawnie zamieszczane treści.

 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 25.03.2020
Data ostatniej aktualizacji 31.03.2022