Co teraz pyli?

Co pyli w tym miesiącu? Pylenie roślin w Polsce zaczyna się już zimą. Pierwsze pyłki pojawiają się w styczniu i lutym. Wiosną osoby uczulone na pyłki roślin są narażone na coraz większą ekspozycję na alergeny. Pyłki topoli pojawiają się już w kwietniu. W kwietniu w powietrzu unoszą się pyłki brzozy. Najwięcej roślin pyli od maja do września.
Pylenie. Co teraz pyli?

Co pyli w styczniu?

W styczniu zaczyna pylić leszczyna. Choć wciąż trwa zima, w ostatniej dekadzie go miesiąca  w powietrzu pojawia się małe stężenie pyłku leszczyny.

Co pyli w lutym?

W lutym pylą leszczyna i olcha. Przez cały miesiąc stężenie pyłków leszczyny jest umiarkowane. W przypadku olchy w drugiej i trzeciej dekadzie lutego stężenie staje się wysokie.

Co pyli w marcu?

W marcu wciąż pylą leszczyna i olcha, przy czym stężenie pyłków obu drzew stopniowo maleje i znika do końca miesiąca. W połowie marca zaczyna pylić także topola. W drugiej dekadzie marca stężenie pyłków topoli w powietrzu jest już wysokie.

Uwaga, w marcu odnotowuje się także pylenie Cladosporium, czyli grzybów pleśniowych. W powietrzu pojawiają się zarodniki, które podobnie jak pyłki roślin, są przenoszone przez wiatr. Można zrobić badanie, aby sprawdzić, czy ma się alergię na takie grzyby

Co pyli w kwietniu?

W kwietniu przez cały miesiąc utrzymuje się wysokie stężenie pyłku brzozy. Do końca drugiej dekady w kwietniu pyli także topola. Od połowy kwietnia zaczyna się pylenie dębu, stężenie pyłku jest początkowo średnie, a z końcem miesiąca już wysokie.

W kwietniu zaczynają pylic trawy. W ostatniej dekadzie obserwuje się niskie stężenie ich pyłków. Przez cały miesiąc utrzymuje się pylenie grzybów pleśniowych (CladosporiumAlternaria).

Co pyli w maju?

W maju pyli jeszcze dąb, ale stężenie pyłków jest coraz mniejsze. Z końcem miesiąca w Polsce kończy się pylenie wszystkich drzew.

Natomiast z każdą dekadą przybiera na sile stężenie pyłków traw. W maju zaczynają pylić także babka, szczaw i pokrzywa.

W maju w powietrzu utrzymują się wciąż zarodniki grzybów pleśniowych (CladosporiumAlternaria), a ich stężenie rośnie.

Co pyli w czerwcu?

W czerwcu intensywnie pylą trawy, a także szczaw i pokrzywa. Odnotowuje się także niskie stężenie pyłków babki, zaczyna pylić komosa. Przez cały miesiąc w powietrzu utrzymuje się wysokie stężenie zarodników grzybów pleśniowych.

Co pyli w lipcu?

W lipcu pylą trawy. Przez pierwsze dwie dekady lipca stężenie pyłków traw jest wysokie, pod koniec miesiąca jednak znacznie spada. Zaczyna też pylić bylica. Stężenie pyłków bylicy szybko rośnie.

W lipcu pylą babka, szczaw, pokrzywa i komosa.

W powietrzu wciąż utrzymują się zarodniki grzybów pleśniowych.

Co pyli w sierpniu?

W sierpniu pylą trawy. Przez pierwsze dwie dekady miesiąca stężenie pyłków traw jest niskie, ale pod koniec sierpnia przybiera na sile. W sierpniu wciąż pylą także: bylica, babka, szczaw, pokrzywa oraz zaczyna pylić ambrozja.

W sierpniu nadal pylą grzyby pleśniowe.

Co pyli we wrześniu?

We wrześniu pylą trawy. Na początku miesiąca jeszcze w stopniu umiarkowanym, ale stężenie pyłków traw maleje i ustaje z końcem miesiąca.

We wrześniu pylą także bylica, babka i komosa – wraz z końcem miesiąca te rośliny przestają pylić. Stężenie pyłków pokrzywy i ambrozji wraz z upływem miesiąca jest coraz niższe.

We wrześniu nadal  utrzymuje się wysokie stężenie zarodników grzybów pleśniowych.

Co pyli w październiku?

Na początku października pyli jeszcze pokrzywa. Odnotowuje się także niskie stężenie pyłków ambrozji.

We październiku nadal w powietrzu utrzymują się zarodniki grzybów pleśniowych, jednak ich stężenie nie jest już tak wysokie jak w poprzednim miesiącu.

Co pyli w listopadzie?

W listopadzie pylą grzyby pleśniowe (Cladosporium). Stężenie zarodników jest jednak niskie. 

Co pyli w grudniu?

Pomiary przeprowadzane w grudniu nie wykazały pylenia żadnych roślin ani grzybów.

Dowiedz się więcej. Gdzie i co teraz pyli. Interaktywna mapa pylenia (kalendarz pylenia) >>

Pylenie w ciągu roku (tabela)

KALENDARZ WYSTĘPOWANIA ALERGENÓW WZIEWNYCH (AEROALERGENÓW) W POLSCE

 IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXI
trawy                               
brzozy                               
bylica                               
leszczyna                               
olsza                               
topola                               
jesion                               
dąb                               
babka                               
szczaw                               
pokrzywa                               
komosa                               
ambrozja                               
Cladosporium                               
Alternaria                               

Sprawdź pełen kalendarz pylenia określonych gatunków roślin w poszczególnych regionach Polski. 


Źródło danych: 

Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych Sp. z o.o.

 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 29.04.2020
Data ostatniej aktualizacji 18.04.2023