• Entezopatia ścięgna Achillesa

  Entezopatia ścięgna Achillesa

  Entezopatia to przeciążeniowa zmiana w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa do kości. Powstaje na skutek systematycznego działania przeciążeń. W ich wyniku po pewnym czasie powstają entezofity, czyli drobne wyrośla kostne, które osłabiają wydolność mięśnia. Na tak osłabione ścięgno wystarczy działanie niewielkiej siły, aby doszło do przerwania ciągłości mięśnia w okolicy połączenia...
 • Depresja – objawy, przyczyny i leczenie

  Depresja – objawy, przyczyny i leczenie

  Depresja objawia się m.in. obniżonym nastrojem, spadkiem zainteresowania i umiejętności cieszenia się czy utratą energii. Jednak nie zawsze takie symptomy oznaczają od razu chorobę - wszystko zależy od czasu trwania i objawów współistniejących. Test na depresję musi przeprowadzić lekarz.
 • Celiakia - objawy, przyczyny i leczenie nietolerancji na gluten

  Celiakia - objawy, przyczyny i leczenie nietolerancji na gluten

  Celiakia to inaczej nietolerancja glutenu. Choroba może ujawnić się w różnym wieku, ale najczęściej diagnozowana jest u dzieci. Ze względu na fakt, że celiakia miewa bezobjawowy przebieg, chorzy nie zgłaszają się po pomoc do specjalisty. Z tego względu część osób dotkniętych nietolerancją glutenu nigdy nie dowiaduje się o swoim schorzeniu.
 • ból pleców

  Ból pleców - przyczyny i leczenie

  Ból pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości. Dotyka większość osób dorosłych przynajmniej raz w ciągu życia. Najczęściej przyczyną bólu pleców jest przeciążenie kręgosłupa. Szczególnie narażone są kobiety w ciąży, osoby z nadwagą, osoby palące.
 • Borelioza - objawy, przyczyny i leczenie boreliozy

  Borelioza - objawy, przyczyny i leczenie boreliozy

  Borelioza to zakaźna choroba wywołana przez bakterie - krętki Borrelia burgdorferi przenoszone przez kleszcze. Jej objawy obejmują skórę, stawy, układ nerwowy i serce. Charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, nie u każdego jednak się pojawia. Borelioza nazywana jest też „chorobą z Lyme” – nazwa ta popularna jest w krajach angielskojęzycznych.
 • Biegunka to częsta przypadłość

  Biegunka (rozwolnienie) - przyczyny, objawy i leczenie biegunki

  Biegunka to częsta przypadłość, ale dlaczego niektórzy chorują podczas podróży, a inni cierpią na nią po antybiotyku? Wyjaśniamy, skąd się bierze i jak sobie z nią radzić.
 • czerniak

  Czerniak - objawy, przyczyny, leczenie

  Czerniak to nowotwór, który przeraża wielu z nas. Po pierwsze dlatego, że statystyki umieralności na tę chorobę są bardzo wysokie, po drugie praktycznie każdy jest w grupie ryzyka. Lekarze podkreślają jednak, że rak ten staje się groźny dopiero wtedy, gdy późno się go zdiagnozuje – we wczesnym stadium można go skutecznie usunąć operacyjne. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania.
 • Astygmatyzm - objawy i leczenie astygmatyzmu

  Astygmatyzm - objawy i leczenie astygmatyzmu

  Astygmatyzm to jedna z najczęstszych wad wzroku. Nie jest on chorobą oczu. Astygmatycy widzą obraz nieostry, zamglony, z rozmytymi konturami. Gdy okulista rozpozna w objawach wadę wzroku, dobierze okulary lub soczewki kontaktowe. Sprawdź, co to jest astygmatyzm.
 • Anemia

  Anemia - objawy, przyczyny i leczenie anemii

  Anemię, czyli niedokrwistość, łatwo przegapić, myląc jej objawy ze zwykłym przemęczeniem. Jeśli często czujesz zmęczenie, jesteś blady, odczuwasz zawroty głowy, boli cię głowa lub masz trudności z koncentracją, nie lekceważ tych oznak, ponieważ anemia może być groźna dla zdrowia. Sprawdź, jak rozpoznać i leczyć niedokrwistość.