Bezpieczne wakacje w czasie pandemii wskazówki
Zastanów się, czy miejsca, do których planujesz się wybrać są bezpieczne. Rozważ ryzyko, by chronić swoje zdrowie.
Przed wyjazdem uzyskaj informacje na temat lokalnych ograniczeń mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa wywołującego COVID-19. Postępuj zgodnie ze wskazówkami i zasadami obowiązującymi w miejscu, w którym przebywasz.
Przeczytaj: Paszport covidowy - kto może wyrobić, co daje?
Pamiętaj, najlepszym sposobem ochrony przed wirusem SARS-CoV-2 jest unikanie narażenia. Jeśli korzystasz ze środków transportu publicznego lub przebywasz w miejscach, w których trudno o zachowanie dystansu społecznego, zasłaniaj usta i nos. Zachowaj zlecaną minimalną odległość od innych (najlepiej co najmniej 1,5 metra). Unikaj dużych wydarzeń i masowych spotkań.
Ponadto nie zapominaj o higienie. Często myj ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund lub użyj odkażacza do rąk na bazie alkoholu, który zawiera co najmniej 60 proc. alkoholu. Podczas kaszlu lub kichania zakryj usta i nos łokciem lub chusteczką, a następnie umyj ręce lub zdezynfekuj ręce. Unikaj także dotykania oczu, nosa i ust.
Jeśli czujesz się chory, zostań w domu. Nie odwiedzaj miejsc publicznych, chyba że masz zamiar uzyskać opiekę medyczną.
Bezpieczne wakacje w czasie pandemii koronawirusa COVID-19 przewodnik
Co musisz wiedzieć, zanim wyjdziesz? Oto szczegółowy przewodnik, z którego dowiesz się, na co zwracać uwagę, aby Twój wypoczynek był bezpieczny i beztroski.
Jak bezpiecznie wypoczywać w wakacje podczas pandemii? Pobierz plik PDF |
Szykując się na wakacje w czasie pandemii, nie zapomnij też o:
- kompletowaniu apteczki,
- okularach przeciwsłonecznych,
- kremie z filtrem UV.
Więcej informacji na temat porad przed podróżą, m.in. co powinno znaleźć się w apteczce, jak uniknąć dolegliwości związanych z chorobą lokomocyjną, jak radzić sobie z upałami, jak uchronić się przed oparzeniami słonecznymi, jak uniknąć zakażeń pokarmowych znajdziesz w artykule: Przeczytaj artykuł: Porady przed podróżą |
Bezpieczne wakacje a urazy
Wakacje to czas sprzyjający zwiększonej aktywności na świeżym powietrzu. Sport, zabawy rodzinne, wycieczki górskie – te wszystkie przyjemności mogą, niestety, wiązać się ze zwiększonym ryzykiem powstawania drobnych urazów. Sprawdź, kiedy wystarczy domowy opatrunek, a kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem, co zrobić, gdy ugryzie Cię kleszcz lub użądli pszczoła lub osa?
Przeczytaj artykuł: Urazy na wakacjach |
Bezpieczne wakacje w czasie pandemii a kleszcze
Zobacz też, jak chronić się przed użądleniem przez owady oraz jak samodzielnie i bezpiecznie usunąć kleszcza za pomocą pęsety lub narzędzi kupionych w aptece.
Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: Jak wyciągnąć kleszcza? Usuwanie kleszcza [WIDEO] |
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |