Archiwum

Poczucie odpowiedzialności i etyczne postępowanie to wartości, które stanowią integralną część kultury Medicover oraz znajdują odzwierciedlenie w wielu różnorodnych działaniach. Rola jaką odrywa w tym procesie Fundacja Medicover jest niebagatelna. Głównym celem Fundacji jest promowanie w społeczeństwie aktywnych postaw prozdrowotnych.

Swoją działalność Fundacja prowadzi na terenie Polski, w innych krajach europejskich, a także w wybranych częściach świata. Propaguje profilaktykę, szeroko rozumianą edukację zdrowotną, wspiera działania na rzecz wczesnego wykrywania schorzeń oraz właściwej diagnostyki. Pomaga placówkom zdrowotnym w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe. Przykładem jest przekazana na rzecz Szpitala Pediatrycznego Saint Damien w Port-au-Prince darowizna w wysokości 100 tys. USD na zakup najbardziej potrzebnych materiałów i sprzętu medycznego, w związku z tragicznym w skutkach trzęsieniem ziemi na Haiti.

Zdrowa Szkołarozwińzwiń

Zapraszamy do wsparcia Akcji 1%, która w tym roku nosi nazwę „Zdrowa Szkoła”. Zebrane środki pozwolą na zakup profesjonalnego sprzętu medycznego szkolnym gabinetom pielęgniarskim. Akcja została przygotowana przez Fundację Medicover oraz firmę Librus.

Cel

Chcemy by nasze dzieci były bezpieczne. Odpowiednio wyposażony gabinet medyczny pozwala na szybkie i sprawne udzielenie pomocy. Pozwala na działania profilaktyczne, które mogą ustrzec dzieci przed konsekwencjami braku lub nieprawidłowej diagnozy.  

Jak pomóc?

Ty wskazujesz szkołę w Formularzu PIT, Ty decydujesz gdzie trafi 1%, a Fundacja Medicover zajmuje się całą resztą. Zakupiony sprzęt będzie zgodny z potrzebami wskazanej placówki. Oznacza to, że poświęcając minutę więcej na wypełnienie dodatkowej rubryki zgodnie ze wskazanym poniżej schematem, robisz ogromną rzecz dla polepszenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Ty wybierasz szkołę, Ty decydujesz...

Chcesz namówić innych do wsparcia naszej akcji?

pobierz plakat i umieść go w swoim biurze.


www.szkoly.librus.pl (wyszukiwarka numerów identyfikacyjnych szkół) Regulamin


Jeżeli chciałbyś po prostu wspomóc działania Fundacji Medicover i jej cele są Ci bliskie wystarczy, że wpiszesz:

Chronię życie przed rakiem szyjki macicy. Akcja szczepień HPVrozwińzwiń

W Polsce rocznie wykrywa się 3,5 tys. przypadków inwazyjnego raka szyjki macicy. Umiera na tę chorobę 2 tys. chorych kobiet. Są takie kraje w Europie, np. skandynawskie, których problem ten prawie w ogóle nie dotyczy. Taki stan jest wynikiem tzw. aktywnej profilaktyki, regularnych badań cytologicznych a także szczepień. Wirus raka szyjki macicy jest przenoszony drogą płciową, dlatego ważne jest, by szczepienie było wykonane przed inicjacją seksualną.

Fundacja Medicover wraz z Fundacją TVN oraz programem „Dzień Dobry TVN" przeprowadziły w 2009 r. kampanię profilaktyczną, podczas której można było zgłaszać 13-letnie dziewczęta na bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi raka szyjki macicy HPV. W akcji wzięło udział blisko 400 dziewczynek. Szczepienia zostały przeprowadzone w trzech etapach, wszystkie w Centrum Medicover przy ul. Puławskiej w Warszawie, gdzie o zdrowie i bezpieczeństwo osób szczepionych dbał personel medyczny Medicover. Szczepionki sfinansowała Fundacja TVN. Akcja odbyła się pod hasłem: „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy. Zaszczep swoją córkę, wnuczkę przeciwko wirusowi raka szyjki macicy“.

Promocja wiedzy z pierwszej pomocy i BHProzwińzwiń

Każdego roku wiele tysięcy osób ulega wypadkom. Do najczęstszych należą wypadki komunikacyjne oraz nieszczęśliwe zdarzenia w pracy i w domu. W świetle tych statystyk, umiejętność udzielania pierwszej pomocy w wypadkach nabiera szczególnego znaczenia. Badania dowodzą, że odpowiednie przeszkolenie i organizacja działań służb ratowniczych, w tym służb ochotniczych, skutkują poprawą przeżywalności osób poszkodowanych w wypadkach oraz zmniejszają następstwa zdrowotne tych zdarzeń. 

Fundacja Medicover była organizatorem Mistrzostw Ratownictwa Medycznego dla Zakładowych Drużyn Ratowniczych „Bezpieczna Firma”. Akcja skierowana była do pracowników firm i przedsiębiorstw, i miała na celu promowanie wiedzy i aktywnych zachowań w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy i BHP oraz podnoszenia kwalifikacji zakładowych drużyn ratowniczych. Do tej pory odbyły się 4 edycje Mistrzostw.

Bieg Hipokratesarozwińzwiń

Bieg Hipokratesa to inicjatywa skierowana do pracowników, klientów i sympatyków Medicover, wspierana przez Fundację Medicover. Pierwsza edycja biegu odbyła się w 2010 r. Jego celem było promowanie regularnej aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Uczestnicy mieli do przebiegnięcia dystans odpowiadający odległości pomiędzy Warszawą a Wyspą Kos w Grecji, miejscem urodzenia Hipokratesa.

Do finalnego celu Biegu uczestnicy zbliżali się, biorąc udział w oficjalnych biegach lub walkathonach (chodach), rejestrując przebyte kilometry na stronie Biegu Hipokratesa.

II edycja Biegu Hipokratesa rozpoczęła się w październiku 2012 r. Pozyskana kwota ze zbiórki w wysokości 6 850,80 PLN została podwojona i za otrzymaną sumę 13 701,60 PLN zostało zakupione wyposażenie medyczne dla gabinetów pielęgniarskich i lekarskich we wskazanych przez uczestników Biegów - szkołach lokalnych. Zakupiony sprzęt był zgodny z zamkniętą listą zgodną z wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia dołączoną do wniosku. Znajdowały się na niej m.in. takie sprzęty jak:

 • Waga medyczna elektryczna ze wzrostomierzem do 200 kg z legalizacją
 • Tablica okulistyczna snellena do dali (cyfry)
 • Kartoteka IV szufladowa
 • Stolik zabiegowy ze stali nierdzewnej
 • Apteczki przenośne
 • Parawan dwuramienny chrom
 • Kozetka Komfort opcja
 • Stetoskop internistyczny
 • Fantom do udzielania pierwszej pomocy
 • Termometr bezdotykowy
 • Ciśnieniomierz zintegrowany z zestawem mankietów pediatrycznych i dla dorosłych

W sumie w Projekcie wzięły udział cztery szkoły i jeden ośrodek młodzieżowy:

 • Gimnazjum nr 60 im. Cyryla Ratajskiego w Poznaniu
 • Ośrodek Młodzieżowy w Sobótce
 • SSP (społeczna szkoła podstawowa nr 26 STO w Warszawie
 • Szkoła Podstawowa im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym
 • I SSP i SG (Społeczna szkoła podstawowa i społeczne gimnazjum ST) w Gdańsku
Zapobieganie dolegliwościom mięśniowo-szkieletowym (MSD)rozwińzwiń

Fundacja Medicover podejmuje działania w obszarze zapobiegania dolegliwościom mięśniowo-szkieletowym, które w Europie są najbardziej rozpowszechnionym problemem zdrowotnym związanym z pracą. W Unii Europejskiej, 30-40% zwolnień lekarskich spowodowanych jest tymi właśnie dolegliwościami. Według badań unijnych, 33% pracowników z państw UE skarży się na bóle kręgosłupa, a 23% - na bóle mięśniowe. Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe nie tylko powodują fizyczne cierpienie i ból, ale także stanowią duże obciążenie finansowe dla systemu opieki zdrowotnej, pracowników i pracodawców oraz gospodarki ogółem. Choć mogą wystąpić u każdego pracownika, można im skutecznie zapobiegać poprzez ocenę wykonywanych czynności zawodowych oraz wprowadzenie odpowiednich środków zapobiegawczych i kontrolę ich skuteczności.

Cardiovascular Screening Hungaryrozwińzwiń

Cardiovascular Screening Hungary, to akcja mająca na celu przebadanie pod kątem chorób układu sercowo-naczyniowego mieszkańców odległych regionów Węgier lub obszarów o wysokim ryzyku występowania tych dolegliwości.

Sweden for childrenrozwińzwiń

“Sweden for children”  to akcja mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci, zorganizowana przy współpracy ze Szwedzką Radą ds. Handlu i szwedzkimi firmami, m.in. IKEĄ.

Przekaż 1%rozwińzwiń

Fundacja Medicover przekazała wszystkie środki zebrane w ramach 1% na rzecz Ośrodka Ufność w Częstochowie

Od 2013 r. Fundacja Medicover aktywnie wspiera Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Częstochowie.

IOP to placówka dla dzieci wymagających opieki medycznej i rehabilitacji (często trafiają tam niemowlaki z syndromem FAS czy powikłaniami medycznymi). Znajdują się tam dzieci, które zostały porzucone przez rodziców lub których rodzice znaleźli się w kryzysowej sytuacji. Ośrodek zapewnia maluszkom wsparcie od pierwszych dni zaraz po narodzinach. Często znajdują się tam dzieci porzucone, znalezione w dramatycznych sytuacjach. Placówka jest niestety w bardzo trudnej sytuacji i wymaga stałego wsparcia.

W IOP maluszki mają zapewnione schronienie, pomoc medyczną i otwarte serca. W „prawie” rodzinnej atmosferze stawiają pierwsze kroczki, wypowiadają pierwsze słowa, a nawet pierwszy raz się uśmiechają. Ośrodek zapewnia dzieciom niezbędną opiekę i troskę, jednocześnie szukając dla nich rodzin adopcyjnych. Robią wszystko, żeby dzieci nie znalazły się w domu dziecka, tylko w kochających rodzinach.

„Ufność” nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego, dlatego nie może samodzielnie zbierać środków poprzez 1%. Ze względu na długą współpracę, zdecydowaliśmy, że w 2014 roku wszystkie środki przekazane na konto Fundacji Medicover zostaną w 100% przesłane Interwencyjnemu Ośrodkowi Preadopcyjnemu z Częstochowy.

Dziękujemy za zaangażowanie! Informujemy, że ramach akcji udało się zebrać 3233,70 zł. Wszystkie środki zostały już przesłane na konto ośrodka.

Zespół Fundacji Medicover

Raport działalnościrozwińzwiń

W wielką przyjemnością prezentujemy pierwszy raport z działalności Fundacji Medicover 2012-2013.

Ostatnie dwa lata pracy Fundacji to wiele inicjatyw, projektów, akcji na rzecz kształtowania pozytywnych postaw prozdrowotnych – w skrócie przedstawiamy je w poniższym raporcie. Znajduje się tam również opis największego projektu związanego z profilaktyką cukrzycy „PoZdro”.

Zachęcamy do przeczytania raportu, aby dowiedzieć się więcej o ważnych projektach, które wspólnie wspieramy i których realizacja daje nam mnóstwo satysfakcji.

Zapraszamy do lektury!

Zespół Fundacji Medicover

Program Dbam o pamięćrozwińzwiń

Dbamy o pamięć swoją i naszych bliskich

Specjaliści wskazują, że jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń pamięci jest choroba Alzheimera. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę cierpi obecnie blisko 250 tysięcy osób i wraz z wydłużaniem się średniej długości życia zachorowalność na chorobę Alzheimera w kolejnych latach wzrośnie. Wiele osób starszych zbyt późno zgłasza się do lekarzy z trudnościami z pamięcią uważając, że „przecież w moim wieku to naturalne”. Nierzadko również członkowie rodziny bagatelizują objawy przypisując je naturalnemu procesowi starzenia się lub złośliwemu zachowaniu bliskiego. Z czasem choroba utrudnia codzienne funkcjonowanie i rodzi wiele pytań i wątpliwości. Jak się zachowywać? Co mówić? Gdzie szukać pomocy?

„Pragniemy dzielić się z osobami starszymi naszą wiedzą i doświadczeniem we wspieraniu osób cierpiących na choroby wieku podeszłego i ich opiekunów. Widzimy potrzebę zwiększania świadomości osób starszych na temat przyczyn i wczesnego wykrywania zaburzeń pamięci oraz dostarczania wiedzy gdzie zgłosić się z niepokojącymi objawami” – mówi Karolina Jurga – Psycholog ds. osób starszych i Koordynator Programu.

O programie

Jeśli uczestniczysz w opiece nad osobą z demencją lub chcesz wiedzieć jak praktycznie przygotować się do opieki, Fundacja Medicover zaprasza do udziału w Programie promocji zdrowia, wczesnego wykrywania i profilaktyki zaburzeń poznawczych u osób starszych dofinansowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Uczestnicy Programu dowiedzą się jak rozpoznać pierwsze objawy zaburzeń pamięci i jak im przeciwdziałać, poznają ćwiczenia wzmacniające pamięć oraz nauczą się radzić sobie z emocjami (takimi jak złość, poczucie winy, bezradność, smutek), które pojawiają się min. w trakcie opieki nad osobą z zaburzeniami pamięci. Otrzymają materiały edukacyjne i publikacje z praktycznymi wskazówkami specjalistów.

Program skierowany jest do osób powyżej 60 roku życia z województwa mazowieckiego – zarówno tych, które bezpośrednio zmagają się z chorobą, jak i tych, które opiekują się osobą starszą doświadczającą zaburzeń pamięci.

"Program promocji zdrowia, wczesnego wykrywania i profilaktyki zaburzeń poznawczych” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków otrzymanych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020