O nietolerancji laktozy słyszy się w ostatnim czasie bardzo często. Nawet w reklamach pojawia się coraz więcej produktów bezlaktozowych.

KUP ONLINE

Spis treści:

  1. Co to jest laktoza?
  2. W czym jest laktoza?
  3. Nietolerancja laktozy objawy
  4. Badania na nietolerancję laktozy
  5. Nietolerancja laktozy jak zbadać?
  6. Wyniki badania na nietolerancję laktozy

Co to jest laktoza?

Laktoza jest dwucukrem składającym się z glukozy i galaktozy. Jej trawienie (czyli rozpad laktozy na cukry proste) wymaga enzymu – laktazy, która jest wydzielana przez rąbek szczoteczkowy nabłonka jelita cienkiego.

W czym jest laktoza?

Laktoza znajduje się w wielu produktach spożywczych. Obecna jest w mleku, nie tylko krowim, ale także kozim i owczym, oraz produktach wytwarzanych na ich bazie np. kefirze, jogurtach, maślance, serach. Jako dodatek może występować również m.in. w pieczywie, słodyczach, wędlinach oraz produktach przeznaczonych do podgrzewania w mikrofalówce.

Nietolerancja laktozy objawy

Najczęstszą przyczyną nietolerancji laktozy jest brak, wystarczającej ilości laktazy enzymu, wytwarzanego przez rąbek szczoteczkowy jelita cienkiego, który jest niezbędny do rozkładu laktozy na glukozę i galaktozę – cząsteczki, które mogą zostać wchłonięte w jelicie cienkim.

Objawy nietolerancji laktozy

Pacjenci z nietolerancją laktozy najczęściej skarżą się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak:

  • ból brzucha,
  • wzdęcia,
  • biegunka,
  • problem z wydalaniem dużej ilością gazów,
  • wymioty.

Badania na nietolerancję laktozy

Badania, które pomogą potwierdzić lub wykluczyć nietolerancję laktozy obejmują:

  • badanie pH kału,
  • wodorowy test oddechowy,
  • test doustnego podania laktozy,
  • badanie molekularne polimorfizmu w obrębie genu laktazy (LCT),
  • biopsja jelita cienkiego,
  • test tolerancji laktozy.

Nietolerancja laktozy test

Test genetyczny polimofrmizu w obrębie genu laktazy służy diagnostyce nabytej pierwotnej nietolerancji laktozy czyli najczęstszej postaci nietolerancji laktozy, związanej z genetycznie uwarunkowanym spadkiem aktywności enzymu laktazy. Test cechuje się wysoką czułością i swoistością (na poziomie odpowiednio 88 i 90%), porównywalnymi z wodorowym testem oddechowym i testem tolerancji laktozy. Jego ogromna zaletą jest to, że nie jest czasochłonny. Powinien być używany tylko w grupach etnicznych, w których polimorfizm genu LCT może być związany z nietolerancją laktozy, dlatego nie powinien być stosowany np. u Afroamerykanów.

Wyniki badania na nietolerancję laktozy

Analiza wyników powinna opierać się na wartościach referencyjnych podanych przez laboratorium. Wyniki badania należy skonsultować z lekarzem. Obecność polimorfizmu genów w obrębie genu LCT (mutacje T-13910C, c.1917+326C>T) wskazuje na predyspozycję genetyczną do nabytej pierwotnej nietolerancji laktozy, niemniej nie pozwala na ocenę objawów tego zaburzenia.

Powiązane tematy:

Badania genetyczne - co wykrywają?