Zoloft

zoloft

Postać

tabletki powlekane

Dostępność

na receptę

Substancja czynna

sertralina

Wskazania

lęk, zaburzenia depresyjne

  1. Zoloft co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Odstawienie leku
  4. Możliwe skutki uboczne
  5. Zoloft a alkohol
  6. Ciąża i okres karmienia piersią
  7. Interakcje z innymi lekami
  8. Środki ostrożności

Zoloft co to jest

Zoloft to preparat stosowany w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych. Należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.  

Lek dostępny jest za okazaniem recepty. Ma postać tabletek powlekanych. Występuje w dwóch dawkach: Zoloft 50 mg i Zoloft 100 mg. Substancją czynną preparatu jest sertralina.

Pełny skład preparatu

1 tabletka powlekana Zoloft zawiera 50 mg lub 100 mg chlorowodorku sertraliny.
Substancje pomocnicze to: karboksymetyloskrobia sodowa, stearynian magnezu, dwutlenek tytanu, wodorofosforan dwuwodny wapnia, celuloza mikrokrystaliczna, polisorbat 80, hypromeloza 2910/5cP, hydroksypropyloceluloza, hypromeloza 2910/3cP, makrogol 6000 i makrogol 400.

Wskazania do stosowania

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce, Zoloft może być stosowany jest w leczeniu:

  • zespołu lęku pourazowego u dorosłych,
  • lęku napadowego u dorosłych,
  • zespołu lęku społecznego u dorosłych.
  • zaburzeń depresyjnych i zapobieganiu ich nawrotom,
  • zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku 6-17
    lat).

Kiedy nie stosować tego leku

Nie wszyscy pacjenci mogą przyjmować ten preparat. Lek nie powinien być stosowany w przypadku:

  • leczenia inhibitorem MAO bądź podobnymi preparatami, a także jeśli pacjent stosował je w ostatnim czasie,
  • nadwrażliwość na sertalinę bądź jakąkolwiek substancję zawartą w leku Zoloft,
  • jednoczesnego przyjmowania pimozydu.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować Zoloft? Lek przyjmuje się doustnie. Sertralinę można zażywać niezależnie od posiłków raz na dobę – rano lub wieczorem. Preparat należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dawkowanie leku Zoloft zależy od wieku pacjenta.

Dawkowanie u osób dorosłych

Zaburzenia depresyjne i obsesyjno-kompulsywne: dawka to 50 mg raz dziennie. Dawkę można zwiększać powoli, o 50 mg po tygodniu przez kilka kolejnych tygodniu, przy czym maksymalna dawka wynosi 200 mg na dobę.

Zespół lęku pourazowego, zespół lęku społecznego i lęk napadowy: jako dawkę początkową zaleca się 25 mg na dobę. Po tygodniu można ją zwiększyć do 50 mg dziennie. Podobny schemat można stosować w ciągu kilku kolejnych tygodni. Maksymalnie stosując dawkę 200 mg na dobę. Ten sposób zwiększania ilości przyjmowanego leku pomaga ograniczyć częstotliwość ewentualnych skutków ubocznych przy leczeniu zaburzenia lękowego.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży

Jeśli chodzi o stosowanie leku Zoloft u dzieci i młodzieży, to można go stosować jedynie w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Dla dzieci od 6 do 12 roku życia początkowa dawka to 25 mg na dobę. W odstępie tygodnia po zaleceniu lekarza można ją podwoić do 50 mg na dobę. Dawka, której nie należy przekraczać do 200 mg na dobę. Z kolei u młodzieży od 13. Do 17. roku życia leczenie rozpoczyna się od 50 mg dziennie, a dawka maksymalna to 200 mg dziennie.

Jak długo brać Zoloft? Okres przyjmowania leku powinien być uzgodniony z lekarzem. Na to, jak długo stosować sertralinę ma wpływ typ choroby oraz reakcja na leczenie.

Sertralina kiedy zaczyna działać? Efekt może być widoczny po kilku tygodniach zażywania produktu. W przypadku zaburzeń depresyjnych lek należy stosować przez okres 6 miesięcy od momentu poprawy. U pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi bądź lękowymi może wywołać myśli samobójcze lub o samookaleczaniu się. Tego typu reakcje mogą mieć miejsce zwłaszcza po rozpoczęciu terapii. Lek Zoloft zaczyna działać po upływie co najmniej 14 dni lub później.

Jeżeli pacjent zapomni o przyjęciu tabletki, nie wskazane jest stosowanie podwójnej dawki w celu jej uzupełnienia. W takim przypadku powinno się przyjąć kolejną dawkę o odpowiedniej porze.

Przyjęcie zbyt dużej dawki

Stosując lek należy uważać, aby nie przekroczyć dziennej dopuszczalnej dawki. Jeśli jednak dojdzie do przypadkowego przedawkowania leku Zoloft, konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem bądź zgłoszenie się na oddział medycyny ratunkowej. Zgodnie z zaleceniem zawartym w ulotce, należy wziąć ze sobą opakowanie po produkcie wraz z etykietą. Skutkami ubocznymi zażycia zbyt dużej dawki leku mogą być zawroty głowy, senność, przyspieszenie rytmu serca, wymioty, nudności, drżenie mięśni, pobudzenie lub rzadko ryzyko utraty przytomności.

Odstawienie leku

Lek Zoloft należy odstawiać stopniowo zmniejszając dawkę przez kilka tygodni zgodnie z zaleceniami lekarza.

Objawy odstawienia

W przypadku przerwania stosowania sertraliny mogą wystąpić objawy odstawienia Zoloft. Na pojawienie się skutków ubocznych wpływ ma wielkość dawki, okres stosowania leku oraz przedział czasowy, w jakim dawka została pomniejszana.  Ryzyko działań niepożądanych wzrasta w razie nagłego odstawienia leku. Możliwe skutki uboczne to uczucie lęku, problemy ze snem, zawroty i bóle głowy, wymioty, nudności, pobudzenie, drżenie mięśni oraz drętwienie. Objawy występują zwykle w pierwszym okresie po zaprzestaniu leczenia sertraliną i ustępują w ciągu 14 dni. Są jednak przypadki pacjentów, w których ten okres może się wydłużyć. W sytuacji pojawienia się któregokolwiek z działań niepożądanych koniecznie jest skontaktowanie się z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne

U niektórych pacjentów mogą wystąpić skutki uboczne Zoloft. Są one zależne od przyjmowanej dawki, zazwyczaj słabną w trakcie trwania terapii. Do Najczęściej powodowane przez lek działania niepożądane to nudności. U osób stosujących preparaty tego rodzaju odnotowano zwiększone ryzyko złamań kości.

Istnieje kilka rodzajów skutków ubocznych, które wymagają bezwzględnego jak najszybszego kontaktu z lekarzem. Należą do nich:

  • nadwrażliwość na lek objawiająca się obrzękiem ust, powiek, twarzy , problemy z oddychaniem, wysypka na skórze powodująca świąd, świszczący oddech,
  • objawy zaburzeń depresyjnych wraz z myślami samobójczymi lub o samookaleczaniu,
  • atak padaczkowy,
  • zażółcenie skory oraz oczu,
  • epizody maniakalne
  • ciężka wysypka na skórze z tworzącymi się pęcherzami
  • odczuwanie niepokoju ruchowego oraz trudność w pozostaniu w jednym miejscu,
  • objawy zespołu serotoninowego: wysokie cieśnienie tętnicze i temperatura, nadmierna potliwość, pobudzenie, przyspieszenie rytmu serca, splątanie, biegunka.

Zgodnie z informacją zawartą w ulotce leku, w badaniach przeprowadzonych u dorosłych pacjentów podczas przyjmowania dawek Zoloft zaobserwowano:

Bardzo często, u więcej niż 1 na 10 osób przyjmujących preparat pojawiały się następujące działania niepożądane:

  • uczucie zmęczenia,
  • bóle głowy,
  • biegunka,
  • senność,
  • zawroty głowy,
  • uczucie suchości w jamie ustnej,
  • nudności,
  • problemy z wytryskiem,
  • bezsenność.

Często, u nie więcej niż 1 na 10 osób wystąpiły:

  • nieregularne miesiączki, zaburzenia wzwodu,
  • problemy ze wzrokiem, kłopoty z koncentracją, zaburzenia smaku
  • drżenie mięśni, problemy z ruchami mięśniowymi, uczucie drętwienia i mrowienia, nasilone napięcie mięśni
  • katar, ból gardła, zapalenie oskrzeli
  • wzrost łaknienia, jadłowstręt
  • obniżenie popędu płciowego, lęk, nerwowość, depresja, specyficzne samopoczucie, uczucie pobudzenia, koszmary senne, zgrzytanie zębami
  • uderzenia gorąca, kołatanie serca, dzwonienie w uszach
  • ziewanie, złe samopoczucie, osłabienie, gorączka, ból w klatce piersiowej,
  • problemy żołądkowe, wymioty, gazy, bóle brzucha, zaparcia
  • wysypka, wzmożona potliwość
  • wzrost wagi, urazy
  • ból stawów, mięśni, kręgosłupa.

Niezbyt często, u nie więcej niż u 1 na 100 osób doszło do wystąpienia działań niepożądanych, jak alergia sezonowa, nadwrażliwość, nowotwór, zaburzenia jelitowe, zakażenie ucha, niski poziom hormonów tarczycy, ból ucha, powiększenie źrenic, zaburzenia krwotoczne, wzrost ciśnienia krwi, krew w moczu, nagłe zaczerwienienie skóry, przyspieszenie rytmu serca, kłopoty z sercem, suchość skóry, obrzęk twarzy i oczu, zimne poty, wypadanie włosów, świąt, fioletowe plamy na skórze, zaburzenia skórne z pęcherzami, pokrzywka, świszczący oddech, duszność, krwawienie z nosa, trudności w oddychaniu, zaburzenia oddawania moczu, choroba zwyrodnieniowa stawów, osłabienie, tiki mięśniowe, bolesne skurcze mięśni, wzrost aktywności enzymów wątrobowych, zmniejszenie masy ciała, smoliste stolce, zapalenie przełyku, problemy z językiem, zaburzenia stomatologiczne, zwiększone wydzielanie śliny, trudności z połykaniem, odbijanie, choroby języka, hemoroidy, obrzęk nóg, dreszcze, trudności w chodzeniu, wzmożone pragnienie.

Ponadto u takiej grupy pacjentów występowały myśli i zachowania samobójcze, zaburzenia myślenia, zobojętnienie, zaburzenia psychotyczne, urojenia, uczucie euforii, omamy, agresja, niepamięć, zaburzenia czynności seksualnych, osłabienie czucia, niezależne od woli skurcze mięśni, migrena, drgawki, zaburzenia mowy, zawroty głowy podczas wstawania,
problemy z koordynacją, utrata przytomności, zwiększona aktywność ruchowa, zwiększone krwawienie lub krwotok z dróg rodnych. Podczas leczenia preparatem bądź tuż po jego odstawieniu obserwowano występowanie myśli oraz zachowań samobójczych.

Rzadko, u nie więcej niż u 1 na 1000 osób odnotowano ciężkie reakcje alergiczne, uzależnienie lekowe,, fizyczne objawy spowodowane stresem lub emocjami, koszmary senne, zapalenie uchyłka, zmniejszenie liczby płytek krwi, zaburzenia endokrynologiczne, obrzęk węzłów chłonnych, zmniejszenie liczby krwinek białych, lunatykowanie, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, wzrost lub spadek poziomu cukru we krwi, niski poziom soli we krwi, śpiączka, problemy z poruszaniem się, wzrost wrażliwości czuciowej, przedwczesny wytrysk, nieprawidłowe ruchy, nagły silny ból głowy, zaburzenia czucia, zawał serca, owrzodzenie jamy ustnej, zaburzenia czynności wątroby, zapalenie trzustki, owrzodzenie języka, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka, obecność krwi w stolcu, skurcz krtani, choroba śródmiąższowa płuc, spadek krążenia krwi w kończynach dolnych i górnych, trudności z mówieniem, mroczki przed oczami, podwójne widzenie, światłowstręt, jaskra, krew w oku, źrenice nierównej wielkości, czkawka, spowolnienie oddychania, bolesność w jamie ustnej, zaburzenia widzenia, łzawienie, omdlenia lub uczucie nadchodzącej utraty przytomności, uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, spowolnienie rytmu serca.

Ponadto reakcje skórne na słońce i obrzęk skóry, niewłaściwa struktura włosa i zapach skóry, wysypka owłosionej skóry, zaburzenia kości, przepuklina, rozpad tkanki mięśniowej, zwiotczenie naczyń krwionośnych, wzrost poziomu cholesterolu we krwi, kłopoty z oddawaniem moczu, wyciek z brodawek sutkowych, powiększenie piersi, długotrwały wzwód prącia, bolący czerwony penis oraz napletek, nieprawidłowe wyniki badania nasienia, suchość pochwy, wydzielina z narządów płciowych, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, spadek tolerancji lekowej i kłopoty z krzepnięciem krwi.

Dodatkowo obserwowano również inne skutki uboczne Zoloft, jednak na podstawie dostępnych danych nie można ustalić ich częstości występowania. Należą do nich: 

  • moczenie nocne,
  • szczękościsk,
  • objawy zgłoszone po tym, jak lek pojawił się w obrocie

Jeśli chodzi o skutki uboczne u dzieci oraz młodzieży zazwyczaj były one podobne do tych, które wystąpiły u dorosłych. Wśród najczęściej odnotowywanych objawów były nudności, biegunka, bóle głowy oraz bezsenność.

Zoloft a alkohol

Podczas stosowania leku Zoloft nie wskazane jest spożywanie alkoholu.

Ciąża i okres karmienia piersią

Kobiety ciężarne lub planujące mieć dziecko przed zastosowaniem preparatu powinny zapytać lekarza o opinię. U pacjentek w ciąży lek Zoloft można stosować tylko wtedy, gdy lekarz prowadzący uzna, że korzyści przewyższają ewentualne ryzyko. Bezpieczeństwo stosowania sertraliny podczas ciąży nie zostało w pełni potwierdzone. Stosowanie produktu u pacjentek ciężarnych, zwłaszcza w trzecim trymestrze, może przyczyniać się m.in. do wystąpienia u dziecka zespołu przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków. Ponadto u noworodków mogą zdarzyć się takie objawy jak wymioty lub problemy ze ssaniem, trudności w oddychaniu, zbyt gorąca lub chłodna skóra, zasinione usta i skóra, zwiększone lub obniżone napięcie mięśniowe, duże zmęczenie, trudności w zasypianiu, ciągły płacz, natężenie odruchów, drżenie, skurcze mięśni lub drgawki, niski poziom cukru we krwi, pobudliwość.

W trakcie karmienia piersią preparat jest niewskazany, chyba, że decyzją lekarza korzyści z przyjmowania leku górują nad ewentualnymi zagrożeniami dla dziecka. Zgodnie z danymi sertralina może przenikać do mleka matki.

Podczas zażywania leku nie powinna się pić soku grejpfrutowego, ponieważ może się to wiązać ze wzrostem poziomu sertraliny w organizmie.

Interakcje z innymi lekami

Jeśli chodzi o Zoloft a inne leki, preparat może wchodzić w interakcje z niektórymi produktami i osłabiać ich skuteczność. Dlatego też konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich preparatach przyjmowanych w ostatnim czasie, aktualnie oraz o tych, które planuje się stosować. Dotyczy to nie tylko leków, ale także suplementów. Interakcje mogą pojawić się np. przy stosowaniu Zoloft łącznie z:

  • preparatami stosowanymi w leczeniu zaburzeń psychicznych jak pimozyd,
  • inhibitorem MAO, jak moklobemid, selegilina, błękit metylenowy, antybiotyk linezolid

Środki ostrożności

Podczas przyjmowania leku Zoloft należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsługi urządzeń. Zgodnie z informacją zawartą w ulotce wskazane jest odczekanie do momentu, aż preparat nie będzie oddziaływał na wykonywanie tych czynności przez pacjenta. Zażywanie sertraliny może wpływać także na wyniki przesiewowych badań immunologicznych na obecność benzodiazepin.

Należy zachować ostrożność i poinformować lekarza, jeśli aktualnie lub w przeszłości u pacjenta występowały poniższe stany lub choroby:

  • myśli samobójcze bądź o samookaleczaniu się,
  • zaburzenia maniakalno-depresyjne bądź schizofrenia,
  • atak padaczki,
  • zespół serotoninowy
  • schorzenia wątroby
  • zażywanie leków przeciwdziałających krzepnięciu krwi lub zwiększających prawdopodobieństwo krwawienia, zaburzenia krwotoczne,
  • cukrzyca,
  • niski poziom sodu we krwi,
  • terapia elektrowstrząsowa,
  • kłopoty z oczami, niektóre typy jaskry,
  • choroby serca, stwierdzony u krewnych wydłużony odstęp QT, równoległe stosowanie leków na wydłużenie odstępu QT, niski poziom potasu lub magnezu, wolna akcja serca
  • zaburzenia w zapisie EKG, określane jako wydłużony odstęp QT,

Zgodnie z ulotką szczególną uważność powinni zachować seniorzy ze względu na zwiększone ryzyko spadku poziomu sodu we krwi.

U dzieci i młodzieży do 18 roku życia lek Zoloft może być zażywany wyłącznie jako terapia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Preparat powinno się przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci. Ponadto dotychczas nie stwierdzono, czy długookresowe zażywanie leku ma bezpieczny wpływ na dojrzewanie, wzrost, funkcje poznawcze i behawioralne młodzieży poniżej 18 roku życia.

W czasie przyjmowania sertraliny zaobserwowano pojawienie się niepokoju psychoruchowego, który zwykle występuje w pierwszych tygodniach.

Jeśli chodzi o możliwość pojawienia się myśli o samobójstwie lub o samookaleczaniu się, ich ryzyko wystąpienia wzrasta, gdy w przeszłości pojawiły się już tego typu epizody. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia rośnie również, gdy pacjent znajduje się w wieku między 18 a 25 rokiem życia.

Dystrybucja na terenie Polski: Pfizer Polska Sp. z o.o

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #