Węgiel leczniczy VP

Węgiel leczniczy VP

Postać

kapsułki

Substancja czynna

węgiel aktywny

Wskazania

biegunka, zatrucia

  1. Co to jest Węgiel leczniczy VP
  2. Węgiel aktywny jak stosować
  3. Skutki uboczne leku
  4. Ciąża i okres karmienia piersią
  5. Interakcje z innymi lekami
  6. Środki ostrożności

Co to jest Węgiel leczniczy VP

Węgiel leczniczy VP to lek zawierający substancję czynną węgiel aktywny. Preparat jest stosowany w biegunce, niestrawnościach, a także przy zatruciu związkami chemicznymi. W aptekach dostępny jest bez recepty. Ma postać kapsułek. Opakowanie zawiera 20 sztuk po 200 mg węgla aktywnego w kapsułce.

Jak działa węgiel aktywny? Substancja jest odpowiednio przygotowanym węglem o wysokiej zdolności pochłaniającej. Działanie węgla aktywnego polega na wiązaniu substancji znajdujących się w przewodzie pokarmowym, w tym:

  • związków wzmagających perystaltykę oraz przenikanie wody do światła jelita,
  • leki,
  • substancje toksyczne,
  • bakterie,
  • toksyny bakteryjne,
  • gazy jelitowe,
  • produkty gnilne.

Poprzez wiązanie powyższych substancji węgiel aktywny hamuje ich wchłonięcie z przewodu pokarmowego, a także powstrzymuje wtórne wchłanianie związków wydalonych do jelit np. z żółcią.

Węgiel aktywny pochłania w jelicie nie tylko substancje toksyczne. Należy on do najskuteczniejszych środków pochłaniających, ponieważ 1g węgla aktywnego może pochłonąć 1,8 g sublimatu, 400 h fenolu, 800 mg morfiny, z kolei 300 mg alkoholu etylowego.

Zgodnie z informacją zawartą w ulotce Węgla leczniczego VP, ocenia się, iż w przypadku zatruć, węgiel aktywny jest podobnie skuteczny jak wymioty lub płukanie żołądka. Niekiedy węgiel bywa bardziej efektywny, szczególnie w sytuacji, kiedy po jego przyjęciu po jakiś czasie pacjentowi poda się środek przeczyszczający.

Węgiel leczniczy VP skład

1 kapsułka Węgla leczniczego VP zawiera substancję czynną w dawce 200 mg węgla aktywnego.

Substancje pomocnicze to: żółty tlenek żelaza, dwutlenek tytanu, żelatyna, czarny tlenek żelaza, indygokarmin.

Węgiel aktywny na co stosować lek

Kiedy stosować węgiel aktywny? Preparat wykorzystywany jest w leczeniu dolegliwości związanych z układem trawiennym. Wskazaniami do stosowania to:

  • biegunka,
  • niestrawność,
  • wzdęcia,
  • zatrucia lekami oraz zatrucia związkami chemicznymi (po skonsultowaniu się z lekarzem).

Przeciwwskazania do stosowania

Kiedy nie stosować węgla aktywnego? Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tego leku. Zgodnie z ulotką, Węgla leczniczego VP nie powinno się stosować w przypadku:

  • nadwrażliwości na węgiel aktywny lub którykolwiek ze składników kapsułek,
  • kiedy pacjent stracił przytomność i nie ma równocześnie odpowiednio zabezpieczonych dróg oddechowych.

Węgiel aktywny jak stosować

Dawkowanie leku Węgiel leczniczy VP uzależnione jest od wieku pacjenta oraz przyczyny stosowania.

Jak przygotować węgiel aktywny w postaci zawiesiny? Zawartość kapsułek należy wsypać do niewielkiej ilości wody.

Węgiel aktywny na biegunkę

Dawkowanie u osób dorosłych oraz dzieci od 12 roku życia – zaleca się podanie jednorazowe, doustne w dawce ok. 4,0 g (20 kapsułek). Dawkę w razie potrzeby można podać ponownie co kilka godzin. Najlepiej, jeśli lek zostanie podany jako zawiesina.

Węgiel aktywny na niestrawność oraz wzdęcia

Dawkowanie u osób dorosłych oraz dzieci od 12 roku życia – kapsułki podaje się doustnie, zalecana dawka to 4 do 4 sztuk na dobę, do momentu ustąpienia objawów. Kapsułki mogą zostać połknięte w całości, zaleca się jednak przygotowanie zawiesiny.

Węgiel aktywny na zatrucia lekami i związkami chemicznymi

Dawkowanie u osób dorosłych oraz dzieci od 1 roku życia – pojedyncza dawka to 12,5 g, czyli ok. 62 kapsułki. Jeśli zajdzie taka konieczność, dawkę węgla aktywnego można podać kilka razy dziennie.

Dawkowanie u dzieci poniżej 1 roku życia – jednorazowo zaleca się podanie 1g/kg masy ciała. Jeśli zajedzie taka konieczność, dawkę można powtarzać w odstępie 4-6 godzin.

W przypadku tego wskazania, węgiel aktywny również poleca się podawać w postaci zawiesiny. Zawiesinę należy podawać doustnie za pomocą zgłębnika, a usuwać przez odessanie bądź spowodowanie wymiotów, odzyskując całość podanego węgla.

Przedawkowanie węgla aktywnego

Aktualnie nie odnotowano przypadku zatrucia węglem aktywnym. Substancja nie jest wchłaniana z przewodu pokarmowego i nawet wysokie dawki są dobrze tolerowane. Ewentualnie przedawkowanie węgla aktywnego może wywołać zaparcia. Jeśli doszło do przyjęcia zbyt dużej dawki substancji czynnej zaleca się kontakt z lekarzem.

Pominięcie dawki węgla leczniczego

Jeżeli pacjent zapomniał zastosować węgla aktywnego, to nie powinien stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku. Jeśli doszło do pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej.

Pominięcie zastosowania węgla aktywnego

Jeżeli pacjent zapomniał zastosować węgiel aktywny, to nie powinien stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku. Jeśli doszło do pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki.

Przerwanie stosowania leku węgla aktywnego

W przypadku przerwania zażywania węgla aktywnego, objawy w postaci wzdęć, biegunek i niestrawności mogą ulec nasileniu.

Skutki uboczne leku

Podczas stosowania Węgla leczniczego VP mogą wystąpić skutki uboczne. Wśród działań niepożądanych węgla aktywnego obserwowano rzadko, u 1 do 10 na 10 000 osób zaburzenia żołądkowo-jelitowe:

  • biegunki,
  • czarne zabarwienie stolca,
  • zaparcia,
  • wymioty.

Ponadto wystąpiły również przypadki przedostania się preparatu wraz z wdychanym powietrzem do płuc.

W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów nadwrażliwości, w tych innych niż opisane w ulotce Węgla leczniczego VP, należy zasięgnąć porady lekarza.

Ciąża i okres karmienia piersią

Kobiety ciężarne oraz matki karmiące piersią przed zastosowaniem preparatu powinny zapytać lekarza o opinię.

Aktualnie nie ma informacji na temat bezpieczeństwa zażywania węgla aktywnego w ciąży oraz okresie karmienia piersią. Mimo to należy pamiętać, iż lek ma działanie zapierające.

Interakcje z innymi lekami

Zalecane się poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich środkach farmakologicznych, które pacjent przyjmował ostatnio.

Węgiel aktywny skojarzony z niektórymi innymi lekami, hamuje w różnym stopniu ich wchłanianie, m.in.:

  • glutetimidu,
  • salicylanów,
  • barbituranów.

Jeśli pacjent planuje zażyć doustnie inne leki, wskazane jest przyjęcie ich minimum na 2 godziny  przed lub po zastosowaniu węgla aktywnego.

Środki ostrożności

Węgla leczniczego VP nie należy stosować bezpośrednio przed, ani w czasie spożywania posiłku. Pożywienie zmniejsza zdolność pochłaniającą węgla aktywnego.

Jeśli mimo terapii węglem aktywnym, wzdęcia utrzymują się przez 7 dni, a biegunka 2 dni bądź równocześnie oprócz biegunki pojawi się krew w stolcu lub gorączka, konieczne jest zasięgnięcie porady medycznej. Taki stan może oznaczać, iż węgiel aktywny nie jest wystarczająco skuteczny.

Węgiel aktywny jest mało skuteczny w przypadku zatrucia substancjami takimi jak:

  • etanol,
  • metanol,
  • glikol etylenowy,
  • kwas borowy,
  • siarczan żelaza(II) i inne związki metali,
  • lit,
  • cyjanki,
  • DDT,
  • kwasy i zasady nieorganiczne,
  • produkty rafinacji ropy naftowej.

Należy zachować szczególną ostrożność w sytuacji, kiedy:

  • węgiel aktywny stosowany jest u pacjenta nieprzytomnego lub pacjenta, u którego zatrucie wywołały leki hamujące ośrodkowy układ nerwowy bądź prowadzące do drgawek, gdyż zachodzi ryzyko przedostania się preparatu lub zawartości żołądka do dróg oddechowych;
  • Węgiel leczniczy VP zażywany jest podczas zatrucia środkiem wpływającym na perystaltykę jelit (np. opoid, środek przeciwcholinergiczny);
  • pacjent zażywa równocześnie inne leki, gdyż węgiel aktywny może wpływać na osłabienie ich skuteczności.

W czasie leczenia węglem aktywnych, środki przeczyszczające należy stosować ostrożnie i najrzadziej, jak to możliwe. Uporczywa i długo trwająca biegunka może być przyczyną zaburzeń wodno-elektrolitowych.

W przypadku leczenia ostrego zatrucia inne konieczne leku należy przyjmować pozajelitowo. W sytuacji, kiedy niezbędne będzie sprowokowanie wymiotów lekiem doustnym, zaleca się je wywołać przed zastosowaniem węgla aktywnego. Lek w takim przypadku zaleca się podać 30-60 minut po ostaniu wymiotów.

Zgodnie z ulotką Węgla leczniczego VP, nie powinno się zażywać leku w sytuacji, kiedy konieczne jest zażycie doustnego antidotum.

Dystrybutor na terenie Polski: Bausch Health Companies Inc.

 

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #