Tribux Forte

lek-tribux

Nazwa handlowa

Tribux Forte

Dostępność

na receptę

Postać

tabletki

Substancja czynna

maleinian trimebutyny

  1. Tribux Forte co to jest
  2. Dawkowanie
  3. Skutki uboczne leku
  4. Tribux Forte w ciąży i okresie laktacji
  5. Środki ostrożności
  6. Interakcje z innymi lekami

Tribux Forte co to jest

Tribux Forte to dostępny na receptę lek, który reguluje motorykę przewodu pokarmowego. Preparat ma postać tabletek i jest dostępny w opakowaniach o zawartości:

  • 30 sztuk,
  • 60 sztuk.

Substancją czynną leku jest maleinian trimebutyny. Trimebutyna jest agonistą 3 obwodowych receptorów opioidowych - delta, kappa oraz mi. Jednocześnie nie wykazuje selektywności do żadnego z nich, ani nie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, czym różni się od pozostałych opioidów. Trimebutyna oddziałuje bezpośrednio na mięśnie gładkie znajdujące się w przewodzie pokarmowym, a tym samym reguluje zaburzenia motoryki jelit. Ma zdolności do pobudzania, jak i spowalniania perystaltyki przewodu pokarmowego.

Kiedy zaczyna działać Tribux Forte? Już po 30 minutach od zażycia dawki perystaltyka jelit zaczyna się regulować. Również w przeciągu 30 minut od podania lek osiąga maksymalne stężenie w osoczu krwi. Zażyty doustnie jest niemal w całości wchłaniany w układzie pokarmowym.

Skład preparatu

1 tabletka zawiera 200 mg maleinianu trimebutyny.
Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, powidon, krospowidon, stearynian magnezu.

Wskazania do stosowania

Tabletki Tribux Forte 200 mg zaleca się pacjentom, u których występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego obejmujące:

  • zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego – objawy zespołu jelita drażliwego,
  • zaburzenia czynności przewodu pokarmowego i dróg żółciowych – możliwe objawy to bóle brzucha, skurcze jelit, biegunki, zaparcia.

Przeciwwskazania

Nie należy przyjmować tego leku, jeśli pacjent jest nadwrażliwy na jakikolwiek jego składnik.

Dawkowanie

Lek stosuje się doustnie. Po połknięciu tabletkę należy popić szklanką wody. Zalecane dawkowanie Tribux Forte zależy od wieku pacjenta oraz przyczyny podania.

U osób dorosłych cierpiących na zespół jelita drażliwego zwykle stosuje się 100 mg leku 3 razy na dobę, a każdą dawkę Tribux Forte należy zażyć przed posiłkiem. Jeśli taka ilość nie jest wystarczająca, w szczególnych przypadkach można zwiększyć dawkowanie do maksymalnie 600 mg na dobę w podziale na kilka mniejszych dawek.

U osób dorosłych z zaburzeniami czynności przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych dawkowanie należy dostosować do objawów. Jeśli pojawia się biegunka lub zaparcia, to należy stosować 200 mg leku przed jedzeniem 1 lub 2 razy ma dobę. W przypadku bólu brzucha lub skurczów jelit wskazana dawka Tribux Forte wynosi 100 mg 3 razy na dobę, zawsze przed posiłkiem. Jeśli objawy zaburzeń czynności przewodu pokarmowego i/lub dróg żółciowych są bardzo uciążliwe, możliwe jest zwiększenie dawkowanie do 600 mg leku na dobę w podziale na kilka mniejszych dawek.

U dzieci powyżej 12 roku życia można stosować lek, a maksymalna dawka dobowa wynosi 6 mg/kg masy ciała pacjenta.

Skutki uboczne leku

Tak jak w przypadku innych leków, tak po zastosowaniu Tribux Forte mogą wystąpić skutki uboczne.

Często obejmują one: zawroty głowy, bóle głowy, uczucie zmęczenia, senność, ospałość, uczucie ciepła lub zimna, apatię, suchość w ustach, odrętwienie ust, zaburzenia smaku, uczucie pragnienia, bóle nadbrzusza, niestrawność, nudności, wymioty, zaparcia, biegunkę.

Niezbyt często pojawiała się wysypka.

Rzadko pacjenci zgłaszali: zaburzenia rytmu serca, nieprawidłową czynności wątroby, wzrost aktywności enzymów wątrobowych AlAT i AspAT.

Bardzo rzadko odnotowano: rumień wielopostaciowy, zaczerwienienie skóry, świąd, pokrzywkę, grudki, pęcherze, wysięk, niepokój, osłabienie słuchu, zapalenie wątroby, zatrzymanie moczu, ginekomastię u mężczyzn, ból piersi, zaburzenia menstruacji i bolesne powiększenie piersi u kobiet.

Tribux Forte w ciąży i okresie laktacji

Przyjmowanie Tribux Forte w ciąży nie jest zalecane. Dotychczas nie zebrano odpowiednio dużo danych odnośnie stosowania leku u kobiet ciężarnych. Zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży preparat można stosować tylko w razie ostateczności, mimo że nie spodziewa się toksycznego wpływu na płód, przebieg ciąży lub porodu.

Można stosować Tribux Forte podczas karmienia piersią.

Środki ostrożności

W tabletkach znajduje się laktoza. Z tego powodu lek nie jest zalecany osobom cierpiącym na rzadką dziedziczną nietolerancję galaktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedobór laktazy typu Lapp.

Stosowanie Tribux Forte u dzieci poniżej 12 roku życia jest niezalecane.

O ile pacjent stosuje zalecane dawki, to preparat nie powoduje spadku sprawności psychofizycznej ani nie zmniejsza zdolności do prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn.

Interakcje z innymi lekami

Zaobsereowano, że trimebutyna wchodzi w interakcje z następującymi substancjami:

  • d-tubokuraryną - wzmacniając oraz przedłużając jej działanie;
  • cyzaprydem – osłabiając jego działanie;
  • zotepiną – antycholinergiczne działanie trimebutyny może zostać nasilone przez zotepinę;
  • prokainamidem – połączenie obu substancji może powodować nasilenie działania nerwu błędnego na hamowanie przewodnictwa w sercu. Wówczas może pojawić się nadmierne przyspieszenie akcji serca;
  • środkami oddziałującymi na kanały wapniowe, wśród których znajdują się m.in. kaptopryl, midazolam, rezerpina i antagoniści kanałów wapniowych – ich połączenie z trimebutyną obniża napływ jonów wapniowych do komórek. W efekcie może nastąpić hamowanie skurczu mięśni gładkich w jelitach.

Dystrybutor na terenie Polski: Biofarm Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #