Travocort

opis-leku-travocort
  1. Travocort co to jest
  2. Dawkowanie
  3. Skutki uboczne leku
  4. Travocort w ciąży
  5. Travocort a karmienie piersią
  6. Środki ostrożności

Postać

krem

Dostępność

na receptę

Substancja czynna

izokonazol, walerianian diflukortolonu

Wskazania

zakażenia grzybicze

Wiek

od 2 r.ż.

Travocort co to jest

Krem Travocort stosuje się w grzybicy, skórnych uczuleniach i stanach zapalnych. Wydawany jest wyłącznie za okazaniem recepty od lekarza i nie podlega refundacji. Dostępny jest w tubach o pojemności 15 g.

Krem przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera 2 substancje czynne: izokonazol oraz walerianian diflukortolonu. Izokonazol wykazuje właściwości przeciwgrzybicze wobec wielu mikroorganizmów - drożdżaków, grzybów drożdżakopodobnych, dermatofitów, pleśniaków oraz patogenów powodujących łupież rumieniowy. Ma także działanie przeciwbakteryjne wobec bakterii Gram – dodatnich. Walerianian diflukortolonu należy do grupy glikokortykosteroidów. Jego działanie koncentruje się na zmniejszaniu zapalnych i alergicznych reakcji skórnych. Działa łagodząco na świąd, pieczenie i ból. Obie substancje czynne są wchłaniane przez skórę w krótkim czasie. Do krwiobiegu przenikają zaledwie w ilości 1%.

Jaki jest pełny skład Travocort? 1 g kremu zawiera substancje czynne: 10 mg azotanu izokonazolu oraz 1 g walerianianu diflukortolonu.
Substancje pomocnicze: wazelina biała, ciekła parafina, alkohol cetostearylowy, polisorbat 60, sorbitanu stearynian, disodu edetynian i woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania

Travocort, jako krem przeciwgrzybiczy, jest przeznaczony do leczenia powierzchownych, początkowych zakażeń grzybiczych skóry, którym towarzyszą silne zmiany zapalne lub wypryskowe. Stosowany jest m. in. w grzybicy rąk, przestrzeni międzypalcowych stóp, okolic pachwinowych oraz narządów płciowych.

Kiedy nie stosować tego leku

Wśród czynników, które wykluczają stosowanie preparatu, znajdują się:

  • nadwrażliwość pacjenta na substancje czynne zawarte w kremie lub jakąkolwiek substancję pomocniczą,
  • obecne zmiany kiłowe lub gruźlicze,
  • zmiany skórne wywołane przez wirusowe choroby skóry, jak ospa wietrzna czy półpasiec,
  • trądzik różowaty i pospolity,
  • okołowargowe zapalenie skóry,
  • występowanie miejscowych odczynów po szczepieniu.

Dawkowanie preparatu

Lek należy stosować miejscowo, na zmienioną chorobowo skórę. Może być używany zarówno przez osoby dorosłe, jak i u dzieci powyżej 2 roku życia. Nie zaleca się stosowania go u dzieci młodszych.

Jak stosować Travocort? Krem nakłada się cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsce. Aplikację należy powtarzać 2 razy na dobę. Stosowanie preparatu należy zakończyć po ustąpieniu zmian. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie nie może trwać dłużej niż  2 tygodnie. Jeżeli po tym czasie zmiany nie ustąpią, należy kontynuować terapię przy pomocy innego preparatu, który nie zawiera w sobie glikokortykosteroidów. Ostrzeżenie to dotyczy zwłaszcza okolic pachwinowych i zewnętrznych narządów płciowych.

Uwagi

Brak jest wystarczających danych na temat bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci poniżej 2 roku życia.

Możliwe skutki uboczne

Travocort może powodować objawy niepożądane. Ich wystąpienie jest zależne od indywidualnej reakcji pacjenta, jego wrażliwości i odporności na działanie preparatu. Często występujące skutki uboczne Travocort to podrażnienie lub pieczenie w miejscu podania.

Niezbyt często pojawiają się: rumień, suchość skóry w miejscu aplikacji, rozstępy skórne.

Objawy o częstości nieokreślonej to zaś nieostre widzenie oraz świąd lub pęcherzyki w miejscu stosowania. Ponadto mogą pojawić się charakterystyczne dla innych kortykosteroidów objawy niepożądane o nieznanej częstości występowania, do których należą:

  • ścieńczenie skóry (atrofia),
  • zapalenie mieszków włosowych w miejscu podania (folliculitis),
  • nadmierny wzrost owłosienia (hypertrichosis),
  • rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych (teleangiektazja),
  • okołowargowe zapalenie skóry,
  • odbarwienie skóry,
  • zmiany trądzikopodobne i/lub reakcje alergiczne na jakikolwiek ze składników preparatu.

Istotne jest, by z każdym niepokojącym objawem zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Skutki uboczne, np. immunosupresja lub zmniejszenie czynności kory nadnerczy, mogą pojawić się także u noworodków urodzonych przez kobiety, które w trakcie ciąży lub karmienia piersią były długotrwale leczone preparatem lub też nakładały go na znaczną powierzchnię skóry.

Travocort w ciąży

Dla zachowania bezpieczeństwa zaleca się, by kobiety ciężarne w I trymestrze unikały jakichkolwiek glikokortykosteroidów. Na późniejszym etapie ciąży Travocort może być stosowany, jeśli istnieją wyraźne wskazania. Przed wdrożeniem leku należy dokładnie przeanalizować korzyści płynące z terapii i możliwe ryzyko. U pacjentek ciężarnych nie należy aplikować preparatu na duże powierzchnie ciała, stosować długotrwale lub pod opatrunkami okluzyjnymi, ponieważ zachodzi ryzyko wystąpienia u noworodka immunosupresji oraz zmniejszenia czynności kory nadnerczy.

Travocort a karmienie piersią

Lek nie powinien być stosowany w okresie laktacji, szczególnie na skórę piersi. Istnieje bowiem ryzyko, że dostanie się do organizmu dziecka, a brak jest badań odnośnie bezpieczeństwie jego stosowania u noworodków i niemowląt. Jego stosowanie u kobiet karmiących dopuszczone jest w sytuacji bezwzględnej konieczności.

Środki ostrożności

Należy uważać, by krem nie dostał się do oczu oraz na błony śluzowe.

Travocort może obniżać skuteczność mechanicznych lateksowych metod antykoncepcji, w tym prezerwatyw, jeżeli jest stosowany w miejscach intymnych.

W składzie preparatu znajduje się alkohol cetostearylowy, który może byc przyczyną skórnych reakcji miejscowych.

Podczas stosowania glikokortykosteroidów, również tych aplikowanych miejscowo, mogą pojawić się zaburzenia widzenia oraz jaskra. Działania niepożądane dotyczące wzroku warto skonsultować z okulistą, ponieważ mogą świadczyć o rozwoju m.in.:

  • jaskry,
  • zaćmy,
  • centralnej chorioretinopatii surowiczej (CSCR).

Ryzyko wystąpienia jaskry dotyczy zwłaszcza pacjentów stosujących krem w okolicach oczu, pod opatrunkiem okluzyjnym, przez długi czas, w dużych ilościach lub na rozległej powierzchni skóry.

Substancje czynne Travocort w niewielkich ilościach przenikają do krwiobiegu. Z tego powodu podczas terapii mogą wystąpić również ogólnoustrojowe działania niepożądane glikokortykosterodidów. Ich ryzyko jest większe u dzieci i może być znacznie wyższe, jeśli lek jest stosowany długotrwale lub na dużej powierzchni skóry, a zwłaszcza w postaci opatrunków okluzyjnych. Ostrożność należy zachować zwłaszcza u dzieci lub gdy krem jest aplikowany na twarz.

Jeśli u pacjenta występuje bakteryjne zakażenie skóry, to należy równocześnie wprowadzić odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne.

Nie stwierdzono, by Travocort zmieniał zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Dystrybutor na terenie Polski: LEO Pharma Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #