Travocort

 1. Travocort co to jest
 2. Dawkowanie Travocort
 3. Skutki uboczne leku
 4. Travocort a alkohol
 5. Travocort w ciąży
 6. travocort a karmienie piersią

Travocort co to jest

Travocort to lek w postaci kremu stosowany w grzybicy, skórnych uczuleniach i stanach zapalnych. Wydawany jest wyłącznie za okazaniem recepty od lekarza. Nie podlega refundacji. Dostępny jest w tubach o pojemności 15 g, a jego skład jest następujący:

Skład Travocort

1 g kremu zawiera substancje czynne: 10 mg azotanu izokonazolu oraz 1 g walerianianu diflukortolonu

Substancje pomocnicze: wazelina biała, ciekła parafina, alkohol cetostearylowy, polisorbat 60, sorbitanu stearynian, disodu edetynian i woda oczyszczona.

Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Zawarty w nim izokonazol wykazuje właściwości przeciwgrzybicze wobec wielu organizmów: drożdżaków, grzybów drożdżakopodobnych, dermatofitów, pleśniaków oraz patogenów powodujących łupież rumieniowy. Ma także działanie przeciwbakteryjne wobec bakterii Gram – dodatnich. Substancja ta wchłania się szybko przez skórę. Jej maksymalne stężenie w warstwie rogowej naskórka i skórze właściwej osiągane jest już po godzinie od zastosowania. Izokonazol nie jest metabolizowany w skórze, a do krwiobiegu przedostaje się zaledwie 1% preparatu.

Walerianian diflukortolonu należy do grupy glikokortykosteroidów. Jego działanie koncentruje się na zmniejszaniu zapalnych i alergicznych reakcji skórnych. Działa łagodząco na świąd, pieczenie i ból. Wchłaniany jest do skóry w krótkim czasie, a do krwiobiegu przenika zaledwie w ilości 1%.

Wskazania do stosowania

Travocort, jako krem przeciwgrzybiczy, jest przeznaczony do leczenia powierzchownych, początkowych zakażeń grzybiczych skóry, którym towarzyszą silne zmiany zapalne lub wypryskowe. Stosowany jest m. in. w grzybicy rąk, przestrzeni międzypalcowych stóp, okolic pachwinowych oraz narządów płciowych.

Przeciwwskazania

Wśród czynników, które wykluczają stosowanie preparatu, znajdują się:

 • nadwrażliwość pacjenta na substancje czynne zawarte w kremie lub jakąkolwiek substancję pomocniczą,
 • obecne zmiany kiłowe lub gruźlicze,
 • zmiany skórne wywołane przez wirusowe choroby skóry, jak ospa wietrzna czy półpasiec,
 • trądzik różowaty i pospolity,
 • okołowargowe zapalenie skóry,
 • występowanie miejscowych odczynów po szczepieniu.

Dawkowanie Travocort

Lek należy stosować miejscowo, na zmienioną chorobowo skórę. Może być używany zarówno przez osoby dorosłe, jak i u dzieci powyżej 2 roku życia. Nie zaleca się stosowania go u dzieci młodszych.

Lek nakłada się cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsce. Aplikację należy powtarzać 2 razy na dobę. Stosowanie preparatu należy zakończyć po ustąpieniu zmian. Trzeba jednak pamiętać, by nie stosować go dłużej niż przez 2 tygodnie. Jeżeli po tym czasie zmiany nie ustąpią, należy kontynuować leczenie za pomocą innego preparatu, który nie zawiera w sobie glikokortykosteroidów. Ostrzeżenie to dotyczy zwłaszcza okolic pachwinowych i zewnętrznych narządów płciowych.

Brak jest wystarczających danych na temat bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci poniżej 2 roku życia.

Skutki uboczne leku

Travicort może powodować objawy niepożądane. Ich wystąpienie jest zależne od indywidualnej reakcji pacjenta, jego wrażliwości i odporności na działanie preparatu. Wśród zaobserwowanych skutków ubocznych często pojawia się:

 • podrażnienie lub pieczenie w miejscu podania.

Niezbyt często występują:

 • rumień,
 • suchość skóry w miejscu aplikacji,
 • rozstępy skórne.

Objawy o częstości nieokreślonej to zaś:

 • świąd lub pęcherzyki w miejscu stosowania,
 • nieostre widzenie.

Ponadto mogą pojawić się charakterystyczne dla innych kortykosteroidów objawy niepożądane o nieznanej częstości występowania:

 • ścieńczenie skóry (atrofia),
 • zapalenie mieszków włosowych w miejscu podania (folliculitis),
 • nadmierny wzrost owłosienia (hypertrichosis),
 • rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych (teleangiektazja),
 • okołowargowe zapalenie skóry,
 • odbarwienie skóry,
 • zmiany trądzikopodobne i/lub reakcje alergiczne na jakikolwiek ze składników preparatu.

Ponieważ składniki Travocort przenikają przez skórę, mogą wystąpić również ogólnoustrojowe działania niepożądane.

Istotne jest, by z każdym niepokojącym objawem zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Skutki uboczne, np. immunosupresja lub zmniejszenie czynności kory nadnerczy, mogą pojawić się także u noworodków urodzonych przez kobiety, które w trakcie ciąży lub karmienia piersią były długotrwale leczone preparatem lub też nakładały go na znaczną powierzchnię skóry.

Travocort a alkohol

Brak jednoznacznych informacji na temat interakcji, jakie zachodzą pomiędzy lekiem, a alkoholem. W ulotce nie ma wystarczających danych, które wskazywałyby na to, że łączenie tych substancji niesie ze sobą ryzyko lub jest w pełni bezpieczne.

Travocort w ciąży

Brak jest wystarczających danych na temat stosowania Travocort przez kobiety w ciąży. Dla zachowania bezpieczeństwa zaleca się, by unikać wszelkich glikokortykosteroidów. Zwłaszcza niezalecane jest ich użycie w I trymestrze ciąży. Jeżeli zachodzi konieczność wdrożenia leczenia tego rodzaju preparatami, a wiadomo, że kobieta jest w ciąży, ich zastosowanie musi być starannie przemyślane i przeanalizowane w kontekście oceny korzyści i ryzyka. U pacjentek ciężarnych szczególnie nie należy aplikować preparatu na duże powierzchnie ciała, stosować długotrwale i pod opatrunkami okluzyjnymi.

Travocort a karmienie piersią

Lek nie powinien być stosowany w okresie laktacji, szczególnie na skórę piersi. Istnieje bowiem ryzyko, że dostanie się do organizmu dziecka, a brak jest badań odnośnie bezpieczeństwie jego stosowania u noworodków i niemowląt. Jego stosowanie u kobiet karmiących dopuszczone jest w sytuacji bezwzględnej konieczności.

Dystrybutor na terenie Polski: LEO Pharma Sp. z o.o.