Pronasal

Pronasal

  1. Pronasal zamiennik
  2. Pronasal testy alergiczne
  3. Pronasal skutki uboczne
  4. Pronasal jak długo stosować
  5. Pronasal w ciąży
  6. Pronasal a alkohol
  7. Pronasal dla rocznego dziecka

Pronasal jest to aerozol do nosa, w którym substancją czynną jest mometazonu furoinian, substancja klasyfikowana do grupy glikokortykosteroidów. Jest lekiem wykorzystywanym w leczeniu alergii. Jego zadaniem jest łagodzenie objawów zapalenia błony śluzowej nosa. Ma działanie obkurczające, przez co zmniejsza uczucie zatkanego nosa, wpływa także na zmniejszenie ilości wydzieliny, co pomaga przy uporczywym kichaniu. Aby lek działał skutecznie należy przestrzegać zaleceń zawartych w sekcji pronasal dawkowanie. Lek ten znajduje się na liście leków refundowanych, dlatego pacjenci przewlekle chorzy mogą korzystać z niższej ceny. Wówczas odpłatność zależy od uprawnień, jakie zostały zaznaczone przez lekarza na recepcie.

Pronasal zamiennik

Każdy lek posiada odpowiednik tzw. generyk, który zawiera taką samą substancję leczniczą w takiej samej dawce, a całość zamknięta jest w takiej samej postaci leku. Tak samo jest w przypadku leku pronasal. Pronasal można zastąpić innymi preparatami leczniczymi, jednak powinno się to odbywać po konsultacji z farmaceutą lub lekarzem prowadzącym.

Pronasal testy alergiczne

Leki w postaci aerozolu działają na miejscowe objawy alergiczne związane z nieżytem nosa, katarem siennym. Nie zawierają histaminy, w związku z tym nie mają wpływu na prawidłowy wynik testów alergicznych.

Pronasal skutki uboczne

Jak każdy lek, tak i aerozole do nosa mogą wywoływać działania niepożądane. Pronasal skutki uboczne to reakcje alergiczne przy nadwrażliwości na składniki leku. W szczególności wystąpić mogą: opuchlizna twarzy, gardła, języka, problemy z przełykaniem, a także trudności w oddychaniu.
Pronasal na zatoki

W związku z tym, że lek pronasal działa obkurczająco i łagodząco na błonę śluzową nosa, może być postrzegany jako lek wykorzystywany w problemach z zatokami. Lek udrażnia nos pomagając usunąć zalegającą wydzielinę, jednak przy problemach z zatokami może działać jedynie wspomagająco podczas procesu leczenia.

Pronasal jak długo stosować

Ile razy dziennie należy stosować lek pronasal? Wszystko zależy od zaleceń lekarza oraz dolegliwości, ze względu na które lek został włączony do terapii. Zazwyczaj zaleca się podawanie dwóch dawek do każdego otworu raz na dobę, a gdy objawy zmniejszą się, można ograniczyć do jednej dawki. U dzieci między 6 a 11 r. Ż. zalecana jest jedna dawka do każdej dziurki.

Pronasal w ciąży

Wykorzystywanie leku pronasal w ciąży nie jest zalecane. Pacjentka powinna poinformować lekarza prowadzącego o swoim stanie. Lekarz przeanalizuje korzyści i zagrożenia wynikające z przyjmowania leku i wówczas podejmie decyzję dotyczącą terapii podczas ciąży. Analogicznie wygląda kwestia karmienia piersią.

Pronasal a alkohol

Nie ma jednoznacznych ograniczeń wskazujących na zakaz spożywania alkoholu podczas kuracji lekiem. Należy jednak pamiętać, że łączenie jakichkolwiek leków z pokarmami spożywczymi czy alkoholem może wpływać na skuteczność działania leku.

Pronasal dla rocznego dziecka

Stosowanie leku pronasal dla rocznego dziecka nie jest zalecane. Producent zaleca stosowanie preparatu u dzieci, które ukończyły 6 rok życia. Należy pamiętać, że u dzieci lek należy stosować pod ścisłą kontrolą lekarza, gdyż długotrwałe stosowanie leku może wpłynąć na zahamowanie wzrostu dziecka.

 

Dystrybutor na terenie Polski: www.teva.pl