Pregabalin Zentiva

pregabalin-zentiva-opis
  1. Pregabalin Zentiva co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Mozliwe skutki uboczne
  4. Pregabalin Zentiva w ciąży
  5. Pregabalin Zentiva a karmienie piersią
  6. Interakcje z alkoholem

Pregabalin Zentiva co to jest

Pregabalin Zentiva to lek przeciwpadaczkowy dostępny wyłącznie na receptę. Występuje w postaci kapsułek twardych w dwóch dawkach:

  • 75 mg,
  • 150 mg.

Substancją czynną zawartą w preparacie jest pregabalina. Zaletą leku jest szybkie tempo wchłaniania przy podaniu na czczo.

Pełny skład preparatu

1 kapsułka Pregabalin Zentiva 75 mg zawiera 75 mg pregabaliny. Pozostałe składniki to:

  • substancje pomocnicze: laktoza jednowodna (7,5 mg), skrobia kukurydziana preżelowana, talk;
  • otoczka kapsułki: żelaza tlenek czerwony E172, żelaza tlenek żółty E172, tytanu dwutlenek E171, żelatyna, żelaza tlenek czarny E172;
  • tusz: szelak, żelaza tlenek czarny E172, glikol polietylenowy.

1 kapsułka Pregabalin Zentiva 150 mg zawiera 150 mg pregabaliny. Pozostałe składniki to:

  • substancje pomocnicze: laktoza jendowodna (15 mg), skrobia kukurydziana preżelowana, talk;
  • otoczka kapsułki: żelaza tlenek czarny E172, tytanu dwutlenek E171, żelatyna;
  • tusz: szelak, żelaza tlenek czarny E172, glikol polietylenowy.

Wskazania do stosowania

Preparat wykorzystywany jest w leczeniu skojarzonym w terapii napadów padaczkowych częściowych u pacjentów dorosłych. Ponadto, lek sprawdza się także w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych, również i osób dorosłych.

Dawkowanie preparatu

Stosowanie leku Pregabalin oraz jego dawkowanie ustalane jest przez lekarza prowadzącego, na podstawie wywiadu chorobowego oraz indywidualnego stanu pacjenta. Najczęściej zaleca się przyjmowanie od 150 do 600 mg leku na dobę, w 2 lub 3 dawkach podzielonych. Pregabalin w pierwszych dniach stosowania należy przyjmować w mniejszych dawkach, aby móc obserwować indywidualną reakcję pacjenta na podany lek. Zarówno w padaczce, jak również w uogólnionych zaburzeniach lękowych, początkowa dawka wynosi zazwyczaj 150 mg na dobę i jest ona rozdzielona na 2-3 razy. Następnie, jeśli terapia jest przez organizm pacjenta dobrze tolerowana, wówczas można zwiększać dawkę leku, jeżeli indywidualna sytuacja pacjenta tego wymaga. Podobnie wygląda kwestia zakończenia terapii. Nie można tego zrobić w sposób nagły, lecz należy stopniowo zmniejszać dawki, aż do całkowitego odstawienia pregabaliny.

Możliwe skutki uboczne

U niektórych pacjentów pregabalina może wywoływać skutki uboczne. Wśród najczęściej występujących wskazuje się zawroty i bóle głowy, a także senność. Nieco rzadziej obserwowano występowanie zapalenia jamy nosowo-gardłowej, zwiększenie apetytu, obniżenie libido, występowanie stanu euforycznego, drażliwość, bezsenność, ataksja, zaburzenia w zakresie koordynacji i mowy, problemy z pamięcią oraz trudności w skupieniu uwagi. W przypadkach zgłaszanych przez pacjentów pojawiały się także zaburzenia równowagi oraz widzenia, w szczególności widzenie nieostre, podwójne. Zdarzały się sytuacje, gdy u osób przyjmujących Pregabalin Zentiva obserwowano zawroty głowy o podłożu błędnikowym, a także zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

Najczęściej wymieniane to nudności, biegunka, wymioty, zaparcia, wzdęcia oraz uczucie rozdęcia brzucha. W zakresie objawów bólowych pojawiały się przypadki bólów kończyn, stawów, pleców czy także uczucie opisywane jako podobne do stanu po spożyciu alkoholu. U panów pojawiały się problemy z zaburzeniami erekcji. Wielu pacjentów zastanawia się nad związkiem leku pregabalin a tyciem. W związku z faktem, iż lek może wywoływać zwiększone łaknienie, może również wpłynąć na przyrost masy ciała.

Pregabalin Zentiva w ciąży

Podczas ciąży nie powinno się stosować leku Pregabalin Zentiva. Jednocześnie dopuszcza się możliwość włączenia terapii, jednak każdy przypadek powinien być analizowany w sposób indywidualny. Lek stosuje się tylko wówczas, gdy korzyści dla matki znacznie przewyższają ryzyko dla dziecka.

Pregabalin Zentiva a karmienie piersią

Substancja czynna zawarta w leku Pregabalina przenika do pokarmu kobiecego, dlatego nie powinno się stosować leku podczas karmienia piersią. Jeżeli zachodzi konieczność podania leku kobiecie, wówczas należy wziąć pod uwagę konieczność odstawienia dziecka od piersi na czas terapii.

Interakcje z alkoholem

Brak jest jednoznacznych danych, które dowodziłyby ryzyka łączenia leku z alkoholem. Jednocześnie należy pamiętać, iż substancja czynna zawarta w leku wpływa na sprawność psychomotoryczną, przez co warto zachować szczególną ostrożność podczas spożywania alkoholu.

Dystrybucja na terenie Polski: Sanofi-Aventis Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #