Posterisan co to jest
Posterisan jest lekiem na dolegliwości spowodowane guzkami krwawniczymi odbytu. Jego działanie opiera się na zawartości zawiesiny kultury bakterii Escherichia coli. Bez recepty preparat dostępny jest w dwóch postaciach:
- maść doodbytnicza, tuba 25 g
- czopki doodbytnicze, 10 sztuk.
W wersji na receptę występuje pod nazwą Posterisan H. Wariant ten zawiera również hydrokortyzon. Dostępne są 2 postaci leku:
- maść doodbytnicza, tuba 25 g
- czopki doodbytnicze, 10 sztuk.
Działanie preparatu opiera się na pobudzeniu mechanizmów odpornościowych w organizmie. Lek zwiększa reakcję obronną tkanek na zakażenia, działa przeciwzapalnie i wspiera gojenie się ran. Pozwala na zlikwidowanie objawów pieczenia i swędzenia.
Skład produktu w zależności od wersji przedstawia tabela
Skład Posterisan |
1 czopek zawiera 3 87,1 mg standaryowanej zawiesiny kultury bakterii E. coli, tłuszcz stały i hydroksystearynian makrogologlicerolu. 1 g maści zawiera 166,7 mg standaryzowanej zawiesiny kultury bakterii E. coli, lanolinę i wazelinę żółtą. |
Skład |
1 czopek zawiera 3 87,1 mg standaryowanej zawiesiny kultury bakteryjnej E. coli; 5 mg hydrokortyzonu; tłuszcz stały i hydroksystearynian makrogologlicerolu. 1 g maści zawiera 166,7 mg standaryzowanej zawiesiny kultury bakteryjnej E. coli; 2,5 mg hydrokortyzonu, lanolinę i wazelinę żółtą. |
Wskazania do stosowania
Maść oraz czopki bez recepty zaleca się stosować w przypadku dolegliwości wywołanych guzkami krwawniczymi odbytu. Są to świąd, pieczenie i sączenia w okolicach odbytu. Maść zalecana jest także, gdy wymienione objawy są spowodowane szczelinami i rozpadlinami odbytu oraz wypryskiem.
Posterisan H jest wskazany w ciężkich przypadkach świądu i zapalenia okolicy odbytu, które zostało wywołane guzkami krwawniczymi. Maść stosuje się również, jeśli te dolegliwości są wynikiem szczelin i rozpadlin odbytu oraz wyprysku.
Przeciwwskazania
Zarówno preparatu dostępnego bez recepty, jak i na receptę nie mogą stosować osoby nadwrażliwe na którykolwiek ich składnik.
Posterisan H nie powinien być używany przez osoby chorujące na:
- kiłę,
- rzeżączkę,
- ospę wietrzną,
- gruźlicę,
- grzybicę,
- trądzik różowaty,
- zapalenie okołoustne,
- reakcje poszczepienne.
Dawkowanie
Maść należy nanosić miejscowo, na skórę i błonę śluzową. Przy użyciu dołączonego aplikatora można zaaplikować lek do odbytu i odbytnicy. Preparat stosuje się 2 razy w ciągu doby – rano i wieczorem. Najlepiej przeprowadzić aplikację po wypróżnieniu. Leczenie wersją leku bez recepty należy kontynuować kilka dni po ustąpieniu objawów. W przypadku Posterisan H terapia powinna trwać tylko do ustąpienia dolegliwości oraz nie dłużej, niż przez 3 tygodnie bez przerwy – w razie nawrotu można ponownie wdrożyć lek.
Czopki stosuje się doodbytniczo. Należy wprowadzać je 2 razy na dobę – rano i wieczorem, najlepiej po wypróżnieniu. Terapię czopkami dostępnymi bez recepty należy kontynuować kilka dni po ustąpieniu dolegliwości. Czopki Posterisan H należy stosować tylko do momentu ustąpienia objawów oraz maksymalnie przez 10 dni bez przerwy – w przypadku nawrotu preparat można wdrożyć ponownie.
Skutki uboczne leku
W przypadku preparatu sprzedawanego bez recepty działania niepożądane były obserwowane rzadko i ograniczały się do skórnych reakcji nadwrażliwości.
Skutki uboczne Posterisan H często obejmują reakcje nadwrażliwości w miejscu podania, jak pieczenie i świąd. Niezbyt często pojawia się kontaktowe alergiczne zapalenie skóry. Produkt stosowany długotrwale i w dużych dawkach może powodować rozstępy, atrofię skóry, teleangiektazje i trądzik sterydowy.
Ciąża i karmienie piersią
Posterisan bez recepty może być stosowany przez kobiety ciężarne i karmiące piersią. Nie ma żadnych przeciwwskazań, które wykluczałyby przyjmowanie przez nie leku. Z kolei Posterisan H w ciąży powinien być stosowany jedynie wtedy, gdy korzyści przewyższają ryzyko.
Wiadomo, że hydrokortyzon przenika do pokarmu kobiecego. Jeśli lek ma być stosowany długotrwale lub w dużych dawkach należy unikać karmienia piersią dziecka.
Środki ostrożności
Podczas leczenia zakażeń grzybiczych pacjent powinien stosować równocześnie preparaty przeciwgrzybicze o działaniu miejscowym.
Maść może obniżać wytrzymałość prezerwatyw na rozciąganie.
W składzie maści znajduje się lanolina, natomiat w czopkach - hydroksystearynian makrogologlicerolu. Substancje te mogą powodować skórne reakcje, m.in. kontaktowe zapalenie skóry.
Lek nie wpływa na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów lub do obsługi maszyn.
Dystrybutor na terenie Polski: Kadefarm Sp. z o.o.
Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.