Posterisan

posterisan-opis-leku

Postać

maść, czopki

Substancja czynna

bakterie Escherichia coli

Wskazania

guzki krwawnicze odbytu

  1. Posterisan co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Ciąża i karmienie piersią
  5. Środki ostrożności

Posterisan co to jest

Posterisan bez recepty to lek na dolegliwości spowodowane guzkami krwawniczymi odbytu. Preparat zawiera zawiesinę kultury bakterii Escherichia coli. Jest sprzedawany w aptekach w dwóch postaciach:

  • maść doodbytnicza 25 g,
  • czopki doodbytnicze 10 sztuk.

Działanie Posterisan polega na pobudzeniu mechanizmów odpornościowych w organizmie. Lek zwiększa naturalną reakcję obronną tkanek na zakażenia, działa przeciwzapalnie i wspiera gojenie się ran. Pozwala na zlikwidowanie objawów pieczenia i swędzenia.

Pelny skład preparatu

1 czopek Posterisan zawiera 387,1 mg standaryowanej zawiesiny kultury bakteryjnej Escherichia coli.
Substancje pomocnicze to tłuszcz stały i hydroksystearynian makrogologlicerolu.

1 g Posterisan maść zawiera 166,7 mg standaryzowanej zawiesiny kultury bakteryjnej Escherichia coli.
Substancje pomocnicze to lanolina i wazelina żółta.

 

Wskazania do stosowania

Maść oraz czopki bez recepty zaleca się stosować w przypadku dolegliwości wywołanych guzkami krwawniczymi odbytu. Są to świąd, pieczenie i sączenia w okolicach odbytu. Maść Posterisan zalecana jest także, gdy wymienione objawy są spowodowane szczelinami i rozpadlinami odbytu (ragadami) oraz wypryskiem.

Kiedy nie stosować tego leku

Zarówno preparatu dostępnego bez recepty, jak i na receptę nie mogą stosować osoby nadwrażliwe na którykolwiek ich składnik.

Dawkowanie preparatu

Zalecenia dotyczące maści

Maść należy nanosić miejscowo, na skórę i błonę śluzową. Przy użyciu dołączonego aplikatora można zaaplikować lek do odbytu i odbytnicy. Preparat stosuje się 2 razy w ciągu doby – rano i wieczorem. Najlepiej przeprowadzić aplikację po wypróżnieniu. Leczenie wersją leku bez recepty należy kontynuować kilka dni po ustąpieniu objawów.

Zalecenia dotyczące czopków

Czopki stosuje się doodbytniczo. Należy wprowadzać je 2 razy na dobę – rano i wieczorem, najlepiej po wypróżnieniu. Terapię czopkami Posterisan bez recepty należy kontynuować kilka dni po ustąpieniu dolegliwości.

Możliwe skutki uboczne

W przypadku preparatu sprzedawanego bez recepty działania niepożądane były obserwowane rzadko i ograniczały się do skórnych reakcji nadwrażliwości.

Ciąża i karmienie piersią

Posterisan bez recepty może być stosowany przez kobiety w ciązy i podczas karmienia piersią. Nie ma znanych przeciwwskazań, które wykluczałyby przyjmowanie przez nie leku.

Środki ostrożności

Podczas leczenia zakażeń grzybiczych pacjent powinien stosować równocześnie preparaty przeciwgrzybicze o działaniu miejscowym.

W składzie maści znajduje się lanolina, natomiat w czopkach - hydroksystearynian makrogologlicerolu. Każda z tych suubstancji może powodować miejscowe reakcje skórne, m.in. kontaktowe zapalenie skóry.

Maść może obniżać wytrzymałość prezerwatyw na rozciąganie.

Lek należy przechowywać w miejscu poza zasięgiem dzieci oraz w temperaturze poniżej 25°C.
Zabronione jest korzystanie z produktu leczniczego po upływie terminu ważności, który jest zamieszczony na blistrze oraz tekturowym opakowaniu. Termin ten oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Lek nie wpływa na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów lub do obsługi maszyn.

Przeczytaj także:

Hemoroidy – objawy i leczenie hemoroidów

Dystrybutor na terenie Polski: Kadefarm Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #