Paracetamol

  1. Paracetamol co to jest
  2. Paracetamol stosowanie
  3. Paracetamol przedawkowanie
  4. Paracetamol w ciąży
  5. Paracetamol a karmienie piersią
  6. Paracetamol a alkohol

Paracetamol jest jednym z popularniejszych leków, które stosowane są w przypadku wystąpienia bólów o różnej przyczynie. Działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Lek w postaci tabletek oraz zawiesiny doustnej dostępny jest bez recepty.

Paracetamol co to jest

Paracetamol jest lekiem, który powoduje hamowanie cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, co w sposób bezpośredni wpływa na zahamowanie syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Dzięki temu mechanizmowi u pacjenta występuje podwyższenie progu bólowego. Obserwowane jest także działanie leku na stężenie prostaglandyn w podwzgórzu, dzięki czemu lek powoduje obniżenie gorączki.

Paracetamol stosowanie

Paracetamol stosowany jest w celu obniżenia gorączki. Dzięki temu, że działa na ośrodkowy układ nerwowy, jest lekiem stosowanym w przypadku wystąpienia bólu, charakteryzującego się słabym bądź umiarkowanym nasileniem. Paracetamol wykorzystywany jest w bólach o różnej przyczynie i lokalizacji. Zalecany jest pacjentom cierpiącym na bóle głowy, zębów, a także przy bolesnym miesiączkowaniu. Ponadto sprawdzi się także przy bólach mięśni oraz nerwobólach. Lek przeznaczony jest także dla najmłodszych pacjentów. Z myślą o nich przygotowano paracetamol dla dzieci, który dostępny jest w postaci zawiesiny doustnej o smaku pomarańczowym oraz truskawkowym.

Paracetamol przedawkowanie

Jak każdy lek, tak i paracetamol musi być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza lub z informacjami zawartymi w ulotce. Mimo że lek wydawany jest bez recepty, to przyjęcie zbyt dużej dawki doprowadzić może do poważnych konsekwencji, w tym także do śmierci. Warto pamiętać, że paracetamol, jako substancja czynna, wchodzi w skład wielu leków, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Przedawkowanie leku paracetamol 500 mg jest szczególnie szkodliwe dla wątroby.

Paracetamol w ciąży

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, lek paracetamol może być stosowany także w ciąży o ile występują wskazania do jego podania. Nie stwierdzono, aby lek wpływał na ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu lub wykazywał cechy toksyczne w stosunku do rozwijającego się organizmu, jednak należy pamiętać, by stosować najmniejszą skuteczną dawkę. Warto również ograniczyć długość terapii do minimum.

Paracetamol a karmienie piersią

Paracetamol przenika do mleka matki, jednakże jego ilość jest na tyle niewielka, że wynik nie jest przeciwwskazaniem do wyłączenia kobiet karmiących z grupy pacjentów, którzy mogą przyjmować lek. Jednak należy pamiętać, aby paracetamol stosować wyłącznie gdy jest to niezbędne.

Paracetamol a alkohol

Leku nie należy łączyć z alkoholem, gdyż może on nasilić wystąpienie skutków ubocznych paracetamolu. Przyjmowanie dużych dawek lub w długim okresie czasu paracetamolu może spowodować uszkodzenie wątroby. Ryzyko wzrasta, jeśli pacjent łączy lek z alkoholem.

 

Dystrybutor na terenie Polski: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.