Nifuroksazyd

  1. Nifuroksazyd co to jest
  2. Nifuroksazyd stosowanie 
  3. Nifuroksazyd przedawkowanie
  4. Nifuroksazyd w ciąży
  5. Nifuroksazyd a karmienie piersią
  6. Nifuroksazyd a alkohol

Nifuroksazyd co to jest

Nifuroksazyd to lek na biegunkę. W zależności od dawki jest wydawany na receptę lub bez recepty. Lek nifuroksazyd jest dostępny w kilku postaciach. Jako tabletki powlekane, kapsułki twarde oraz zawiesina doustna. Mechanizm działania leku polega na zahamowaniu aktywności dehydrogenaz, a także obniża poziom syntezy białek komórkach bakteryjnych, jednocześnie nie zaburzając równowagi mikrobiologicznej w przewodzie pokarmowym człowieka.

Nifuroksazyd stosowanie

Lek nifuroksazyd stosowany jest u pacjentów z chorobami jelit, w przebiegu których występuje biegunka. Lek ma działanie przeciwbiegunkowe, ale także przeciwzapalne i przeciwzakaźne. Charakteryzuje się także działaniem przeciwbakteryjnym ponieważ zwalcza większość bakterii, które wywołują zakażenia w jelitach.

Nifuroksazyd przedawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, a jeśli jest wydawany bez recepty, wówczas przed zastosowaniem trzeba zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce. W przypadku tabletek, osoby dorosłe powinny przyjmować nie więcej niż 800 mg leku na dobę, w 2-4 dawkach podzielonych. Możliwe jest zastosowanie leku w postaci tabletek również u dzieci, które ukończyły 6 rok życia. Wówczas dawkowanie powinno zawierać się w granicach 600-800 mg na dobę w dawkach podzielonych. W przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze lat 6 należy zastosować lek nifuroksazyd dla dzieci, który dostępny jest w postaci zawiesiny, dużo łatwiejszej do połknięcia. Wielkość dawki zależy wówczas od wieku dziecka. Leku nie wolno natomiast stosować u dzieci, które nie ukończyły pierwszego miesiąca życia. W przypadku gdy pacjent przyjął większą niż zalecana dobowa dawka leku należy wówczas spowodować wymioty, a następnie jak najszybciej udać się do lekarza lub na szpitalny oddział ratunkowy.

Nifuroksazyd w ciąży

U kobiet ciężarnych nie zaleca się stosowania leku nifuroksazyd, gdyż nie są znane dokładne dane dotyczące wpływu substancji czynnej na rozwijający się płód. Dotyczy to również leku sprzedawanego bez recepty.

Nifuroksazyd a karmienie piersią

Dotychczas nie przeprowadzone zostały badania kliniczne, które dostarczyłyby informacji dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku i jego przenikania do mleka matki. W związku z tym nie zaleca się, aby stosować kurację podczas karmienia piersią.

Nifuroksazyd a alkohol

Połączenie leku z alkoholem nie jest wskazane. Alkohol może bowiem wpływać negatywnie na prawidłowe działanie leku, wywołując nasilenie objawów ze strony układu pokarmowego, doprowadzając do bólów brzucha, wymiotów lub intensywniejszej biegunki.

 

Dystrybutor na terenie Polski: Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A.