Kreon

kreon-opis-leku

Nazwa handlowa

Kreon

Dostępność

Na receptę

Postać

Kapsułki dojelitowe

Dawka

300 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Pankreatyna

Opakowanie

20 sztuk, 50 sztuk

Działanie

Leczenie zaburzeń pracy trzustki

Ciąża

Stosowanie możliwe z zachowaniem ostrożności

Karmienie piersią

Brak przeciwwskazań do stosowania

Kreon co to jest?

Kapsułki dojelitowe Kreon 25 000 to lek stosowany w zaburzeniach pracy trzustki. Wydawany jest wyłącznie na receptę. Występuje w dwóch wielkościach opakowań:

  • 20 sztuk,
  • 50 sztuk.

Jak działa Kreon? Lek wspomaga proces trawienia w niewydolności trzustki. W żelatynowych kapsułkach umieszczono pankreatynę pochodzenia wieprzowego w postaci minimikrosfer. Pankreatyna ta zawiera 3 enzymy trawienne - lipazę, amylazę oraz proteazę. W jelicie cienkim otoczka kapsułki ulega rozpuszczeniu, uwalniając wymienione enzymy, które mieszają się z treścią pokarmową.

Pełny skład preparatu

1 kapsułka Kreon 25 000 zawiera 300 mg pankreatyny o aktywności:

  • 25 000 j. Ph.Eur. (j. BP) lipazy,
  • 18 000 j. Ph.Eur. (j. BP) amylazy,
  • 1 000 j. Ph.Eur. proteazy.

Substancje pomocnicze: makrogol 4000, ftalan hypromelozy, dimetykon 1000, alkohol cetylowy, cytrynian trietylu.
Skład kapsułki: żelatyna, tlenek bezwodny żelaza III (E 172), tlenek uwodniony żelaza III (E 172), tlenek żelaza II i III (E172), dwutlenek tytanu (E 171), laurylosiarczan sodu.

Wskazania do stosowania

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Kreon 25 000 stosuje się w leczeniu zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki, jeżeli choroba została wywołana przez:

  • zwłóknienie torbielowate (mukowiscydozę),
  • przewlekłe zapalenie trzustki,
  • usunięcie żołądka – gastrektomię,
  • usunięcie trzustki – pankreatektomię,
  • raka trzustki,
  • wykonane zespolenie żołądkowo-jelitowe,
  • zwężenie przewodu trzustkowego,
  • zwężenie przewodu żółciowego wspólnego,
  • zespół Shwachmana-Diamonda,
  • atak ostrego zapalenia trzustki,
  • rozpoczęcie/wznowienie żywienia dojelitowego bądź doustnego.

Kiedy nie stosować tego leku

Preparat nie może być stosowany przez osoby z nadwrażliwością na wieprzową pankreatynę lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować lek Kreon?

Należy przyjmować Kreon w trakcie każdego posiłku/przekąski lub bezpośrednio po jedzeniu. Kapsułki stosuje się doustnie, połykając w całości i popijając odpowiednią ilością wody. Nie można ich rozgryzać ani żuć, a także nie powinno się zbyt długo przetrzymywać kapsułek w jamie ustnej. W przypadku małych dzieci lub innych osób, które mają problem z połknięciem preparatu, dopuszcza się możliwość ostrożnego otworzenia kapsułki i dodania jej zawartości do niewymagającego żucia pokarmu o miękkiej konsystencji i kwaśnym pH (poniżej 5,5). Producent wskazuje, że odpowiednim wyborem jest np. mus jabłkowy, jogurt bądź sok pomarańczowy, jabłkowy czy ananasowy. Tak sporządzoną mieszaninę należy przyjąć w całości zaraz po przygotowaniu.

Ograniczenia dotyczące żucia i rozgryzania kapsułek oraz pH pożywienia, w którym mogą być rozpuszczane minimikrosfery, wynikają z ryzyka zniszczenia ochronnej powłoki dojelitowej, którą pokryte są enzymy. Żelatynowa otoczka zabezpiecza enzymy przed zbyt wczesnym uwolnieniem, np. w jamie ustnej. Jej uszkodzenie może prowadzić do znacznego obniżenia skuteczności leku, a także działać podrażniająco na błonę śluzową jamy ustnej.

Przez cały okres leczenia konieczne jest przyjmowanie takiej ilości płynów, która zapewni prawidłowe nawodnienie organizmu. Ma to szczególne znaczenie w sytuacjach nasilonej utraty płynów. Niewystarczające nawodnienie może zwiększać dolegliwości w postaci zaparć.

Zalecane dawkowanie

Dawkowanie Kreon ustalane jest w oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta. Lekarz dopasowuje dawkę uwzględniając stopień nasilenia choroby, wagę chorego, stosowaną dietę oraz występowanie biegunek tłuszczowych.

W przypadku zwłóknienia torbielowatego (mukowiscydozy) zalecana dawka początkowa wynosi:

  • u dzieci poniżej 4 lat - 1000 jednostek lipazy/kg masy ciała na każdy posiłek;
  • u dzieci powyżej 4 roku życia - 500 jednostek lipazy/kg masy ciała na posiłek;
  • u większości pacjentów - dobowo nie można przekraczać 10 000 jednostek lipazy/kg masy ciała lub 4000 jednostek lipazy/gram spożytego tłuszczu.

W innych nieprawidłowościach z zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki lek stosuje się w ilości:https://www.medistore.com.pl/badania-diagnostyczne?utm_source=Medicover.pl&utm_medium=Leki&utm_campaign=MD-static&utm_term=baner&utm_content=kreon

  • po każdym z głównych posiłków (śniadanie, obiad, kolacja) - od 25 000 do 80 000 jednostek lipazy,
  • po przekąskach – połowę dawki wyznaczonej dla głównych posiłków.

Czas terapii

Jak długo stosować Kreon? O długości terapii decyduje lekarz prowadzący – nie można odstawiać leku na własną rękę. Często zdarza się, że preparat musi być przyjmowany do końca życia.

Pominięcie dawki

Jeżeli pacjent zapomniał przyjąć lek po posiłku, to nie powinien uzupełniać pominiętych kapsułek. Należy kontynuować terapię tak jak do tej pory, bez stosowania podwójnych dawek.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Pankreatyna zażyta w bardzo wysokich dawkach może wywołać wzrost ilości kwasu moczowego we krwi oraz w moczu. Jeśli dojdzie do przedawkowania Kreon, to pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Zaleca się także wypicie dużej ilości płynów.

Możliwe skutki uboczne

Kreon bardzo często wywołuje bóle brzucha. Często pojawiają się także inne działania niepożądane w postaci zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które, jak zaznacza producent, związane są głównie z podstawową chorobą leczoną preparatem. Należą do nich:

  • nudności,
  • wymioty,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • biegunki.

Niezbyt często występującym skutkiem ubocznym jest wysypka.

Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania to:

  • świąd,
  • pokrzywka,
  • reakcje nadwrażliwości (anafilaktyczne), występujące głównie w obrębie skóry,
  • zwężenie odcinka krętniczo-kątniczego oraz jelita grubego (kolonopatia włókniejąca), która pojawiała się u osób chorych na zwłóknienie torbielowate trzustki, stosujących duże dawki pankreatyny.

W przypadku dzieci oraz młodzieży nie odnotowano występowania specyficznych skutków ubocznych terapii. U dzieci chorujących na mukowiscydozę zarówno rodzaj, częstotliwość oraz ciężkość obserwowanych działań niepożądanych były podobne, jak u osób dorosłych.

Środki ostrożności

Wszelkie działania niepożądane dotyczące brzucha należy skonsultować z lekarzem, szczególnie gdy pacjent stosuje dobowo powyżej 10 000 jednostek Ph. Eur. lipazy na kg masy ciała. U pacjentów chorujących na torbielowate zwłóknienie trzustki, którzy przyjmowali duże dawki leku odnotowano bowiem przypadki kolonopatii włókniejącej, tj. zwężenia odcinka krętniczo-kątniczego i jelita grubego.

Preparat nie zmienia sprawności psychofizycznej pacjenta, nie wpływa również na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

Interakcje z alkoholem

W ulotce nie ma informacji, które świadczyłyby o bezpieczeństwie lub interakcjach związanych z łączeniem Kreon z alkoholem. W przypadku wątpliwości należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Kreon w ciąży

Stosując preparat u kobiet ciężarnych należy zachować ostrożność. W razie konieczności zażywania kapsułek Kreon w ciąży trzeba szczególnie dbać o prawidłowe odżywienie pacjentki.

Kreon a karmienie piersią

Podczas laktacji nie ma przeciwwskazań do podawania leku. Enzymy trzustkowe zawarte w preparacie nie stanowią zagrożenia dla dziecka karmionego piersią. Dawka zażywana przez pacjentkę karmiącą musi zapewnić jej prawidłowe odżywienie.

Dystrybutor na terenie Polski: Mylan Healthcare Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Kreon
  • #