Gastrolit

Gastrolit

Nazwa handlowa

Gastrolit

Dostępność

Na receptę

Postać

Proszek do sporządzania roztworu wodnego

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Chlorek potasu, wodorowęglan sodu, wyciąg z rumianku, glukoza

Opakowanie

15 saszetek

Działanie

Uzupełnienie elektrolitów i glukozy

Ciąża

Stosowanie dozwolone

Karmienie piersią

Stosowanie dozwolone

Gastrolit co to jest?

Gastrolit to lek stosowany w celu nawodnienia organizmu m.in. po przebytych biegunkach. W aptekach dostępny jest za okazaniem recepty. Ma postać proszku do przyrządzenia roztworu wodnego. Opakowanie zawiera 15 saszetek produktu po 4,5 g proszku.

Kiedy stosować Gastrolit? Lek zawiera w składzie zestaw elektrolitów oraz glukozę, dzięki czemu po rozpuszczeniu w wodzie i doustnym podaniu zapobiega wystąpieniu lub leczy niewielkiego stopnia odwodnienie. Podany w odpowiednim czasie pomaga uniknąć kwasicy oraz zaburzeń elektrolitowych, szczególnie  w przypadku biegunek u niemowląt. Znajdujący się w składzie rumianek wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Z kolei obecność glukozy pozwala uzupełnić podstawowe zapotrzebowanie organizmu i usprawnia przyswajanie elektrolitów.

Gastrolit skład

1 saszetka Gastrolit zawiera substancje czynne:

  • 0,3 g chlorku potasu;
  • 0,35 g chlorku sodu;
  • 0,5 g wodorowęglanu sodu;
  • 0,02 g wyciągu z rumianku;
  • 2,98 g glukozy.

Po rozpuszczeniu saszetki w wodzie roztwór zawiera:

  • 30 mmol/l HCO3-;
  • 60 mmol/l Na+;
  • 20 mmol/l K+;
  • 80 mmol/l glukozy.

Osmolarność 200 ml roztworu wynosi 240 mOsm/kg.

Wskazania do stosowania

Na co stosować Gastrolit? Lek wykorzystywany jest w leczeniu i zapobieganiu stanom odwodnienia niewielkiego stopnia po przebytych biegunkach u niemowląt, dzieci oraz dorosłych.

Przeciwwskazania

Nie wszyscy pacjenci mogą przyjmować ten preparat. Do chorób i stanów, które stanowią przeciwwskazanie do stosowania Gastrolit należą:

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub na jakikolwiek z pozostałych składników saszetki;
  • bezmocz - anuria;
  • ostra i przewlekła niewydolność nerek z zaburzeniami gospodarki elektrolitowej;
  • hiperkaliemia, czyli podwyższone stężenie potasu we krwi.

Dawkowanie preparatu

Jak podawać Gastrolit? Płyn należy przyjmować doustnie. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce Gastrolit, proszek powinien być rozpuszczony w 200 ml gorącej, wcześniej przegotowanej wody. Następnie przygotowany roztwór należy schłodzić. Przyrządzony płyn nie może być dosładzany. Istnieje możliwość wytrącenia się osadu z roztworu, jednak nie ma on znaczącego wpływu na wartość leczniczą preparatu.

Ile razy dziennie należy przyjmować Gastrolit? Dawkowanie leku uzależnione jest od wieku pacjenta i przyczyny stosowania.

Dawkowanie Gastrolit w przypadku odwodnienia

  • niemowlęta: w pierwszych 4-6 godzinach zalecane jest podawanie 100 ml płynu/kg mc., później ok. 10 ml płynu/kg mc. po biegunkowym stolcu;
  • dzieci od roku do 3 lat: w ciągu pierwszych 4 godzin dawka 50 ml płynu/kg mc., a następnie nawadnianie zaleca się kontynuować dawką10 ml płynu/kg mc. po każdym luźnym wypróżnieniu;
  • dzieci powyżej 3 roku życia: w ciagu pierwszych 4 godzin 500 ml płynu, a później ok. 100 do 200 ml po każdym biegunkowym stolcu;
  • osoby dorosłe: w pierwszych 4 godzinach zalecana dawka to 500 do 1000 ml płynu, a następnie ok. 200 ml po każdym luźnym wypróżnieniu.

Dawkowanie Gastrolit w celu zapobieganiu odwodnienia

  • niemowlęta i małe dzieci do 3 roku życia: 10 ml płynu/kg mc. po każdym stolcu;
  • dzieci powyżej 3 roku życia oraz dorośli: 200 ml po biegunkowym stolcu.

Uwaga: jeśli dojdzie do wymiotów, nieoddania moczu przez 6 godzin po podaniu leku bądź innych objawów, konieczne jest skonsultowanie dalszego leczenia z lekarzem.

Pominięcie dawki leku Gastrolit

Jeżeli pacjent zapomniał przyjąć lek, należy jak najszybciej uzupełnić dawkę. 

Jeżeli działanie leku wydaje się być znikome lub zbyt nasilone bądź w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z przyjmowaniem preparatu, wskazane jest zasięgniecie porady lekarza.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Jeśli doszło do przedawkowania leku, należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej.

Możliwe skutki uboczne

Tak jak i inne leki, tak również Gastrolit może powodować skutki uboczne. Takie działania występują sporadycznie, należą do nich:

  • wzrost stężenia potasu we krwi;
  • zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, jak nudności czy wymioty.

Jeżeli dojdzie do nasilenia się u pacjenta powyższych symptomów lub wystąpienia innych reakcji, należy o tym fakcie poinformować lekarza lub farmaceutę.

Środki ostrożności

Zgodnie z ulotką, należy zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowanie leku Gastrolit w przypadku:

  • chorób wątroby;
  • niewydolności serca i podwyższonego ciśnienia krwi, z uwagi na obecność sodu w preparacie;
  • dzieci poniżej 2 roku życia jak najszybciej powinny zasięgnąć opieki medycznej;
  • cukrzycy, z uwagi na obecność glukozy w leku.

Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż 24 lub 48 godzin, zalecane jest zasięgniecie porady lekarza.

Gastrolit nie ma wpływu na zdolność obsługi maszyn oraz prowadzenia pojazdów. Nie ma danych dotyczących interakcji Gastrolit z alkoholem.

Lek zawiera glukozę, dlatego pacjenci z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni stosować preparatu. Gastrolit w roztworze zawiera 12 mmol sodu, dlatego ostrożność powinny zachować osoby z zaburzeniami czynności nerek oraz kontrolujący poziom sodu w jadłospisie.

Nie należy przekraczać zalecanych dawek leku. W przypadku wystąpienia wymiotów bądź nieoddania moczu w ciągu 6 godzin po zażyciu preparatu zalecane jest ustalenie przyczyny takich objawów i wdrożenie leczenia.

Niemowlęta karmione piersią bądź mieszankami w trakcie leczenia powinny przyjmować to samo pożywienie, chyba, że lekarz wskaże inaczej.  U dzieci po 1 roku życia w czasie stosowania Gastrolit należy kontynuować dietę właściwą dla wieku, chyba, że zalecenie lekarza będzie inne.

Lek należy przechowywać poza zasięgiem dzieci oraz w temperaturze nieprzekraczającej 25˚C.

 

Interakcje z innymi lekami

Należy poinformować swojego lekarza o wszystkich zażywanych środkach farmakologicznych i suplementach, także tych, które są dostępne bez recepty. Gastrolit nie powinien być stosowany równocześnie z lekami zwiększającymi stężenie potasu, jak inhibitory konwertazy angiotensyny czy diuretyki oszczędzające potas. Skojarzenie tych preparatów ze sobą niesie ryzyko hiperkalemii.

Gastrolit w ciąży

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce Gastrolit może być stosowany u kobiet w okresie ciąży. Zaleca się jednak, aby przyjmowanie preparatu skonsultować z lekarzem.

Gastrolit a karmienie piersią

Przyjmowanie leku podczas laktacji jest możliwe. Przed rozpoczęciem stosowania u kobiet karmiących zaleca się konsultację z lekarzem.

Dystrybutor na terenie Polski: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z.o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Gastrolit
  • #