Fucibet Lipid

fucibet-lipid-opis-leku

Nazwa handlowa

Fucibet Lipid

Dostępność

Na receptę

Postać

Krem

Dawka

20 mg + 1 mg

Podanie

Na skórę

Substancja czynna

Kwas fusydowy, walerianian betametazonu

Opakowanie

15 g

Działanie

Bakteriostatyczne, bakteriobójcze

Ciąża

Stosowanie niezalecane

Karmienie piersią

Stosować z zachowaniem ostrożności, nie nakładać na skórę piersi

Fucibet Lipid co to jest?

Fucibet Lipid to lek w postaci kremu stosowany dermatologii i wydawany wyłącznie na receptę. W preparacie zawarto dwie substancje czynne - walerianian betametazonu oraz kwas fusydynowy.

Fucibet krem jest lekiem stosowanym miejscowo. Substancje w nim zawarte oddziałują na skórę w określony sposób, mianowicie betametazon, jako środek klasyfikowany w grupie kortykosteroidów wykazuje bardzo silne działanie wpływając na miejscową reakcję immunologiczną, w szczególności związaną z rozszerzeniem naczyń krwionośnych, bólem i obrzękami. Kwas fusydynowy stosowany w niewielkich ilościach wykazuje natomiast działanie bakteriostatyczne, a w dużych dawkach również bakteriobójcze.

Zaobserwowano działanie kwasu fusydynowego na konkretne szczepy bakterii, głównie z grupy Gram- dodatnich. Należy pamiętać, że stosowanie leków na bazie waleriany betametazonu, szczególnie na dużej powierzchni skóry, może wywoływać działanie ogólnoustrojowe. Wówczas substancja ulega procesom metabolizmu w wątrobie, a następnie wydalana jest z moczem.

Pełny skład preparatu

1 g kremu Fucibet Lipid zawiera 20 mg kwasu fusydynowego oraz 1 mg walerianianu betametazonu.
Substancje pomocnicze zawarte w leku to:  wazelina biała, parafina ciekła, alkohol cetostearylowy, steareth-21, sorbinian potasu E202, hypromeloza, parahydroksybenzoesan metylu E 218, kwas cytrynowy jednowodny, parahydroksybenzoesan propylu E 216, all-rac-α-tokoferol, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania

W ulotce Fucibet Lipid wskazano, że lek przeznaczony jest do leczenia zmian skórnych, występujących w przebiegu: atopowego zapalenia skóry, któremu towarzyszą nadkażenia, a także w stanach zapalnych spowodowanych m. in. wypryskiem alergicznym, toksycznym oraz u pacjentów, u których doszło do powikłań w związku z zakażeniami drobnoustrojami, które wrażliwe są na działanie kwasu fusydynowego. W związku z faktem, iż preparat wykorzystywany jest w leczeniu zmian wywołanych przez bakterie Gram-dodatnie, lek może być wykorzystywany do zwalczania zakażeń gronkowcem na twarzy, a przez niektórych pacjentów postrzegany jest także jako antybiotyk na trądzik. Ze względu na zawarte w leku substancje z grupy kortykosteroidów, preparat może być stosowany także w leczeniu objawów świądu.

Kiedy nie stosować tego leku

Przede wszystkim Fucibet Lipid nie można stosować u osób uczulonych na substancje zawarte w preparacie, a także u tych, u których stwierdzono nadwrażliwość na składniki leku.Ponadto ze względu na fakt, iż w składzie leku znajdują się kortykosteroidy, nie zaleca się stosowania leku u osób z ogólnoustrojową infekcją grzybiczą, z pierwotną infekcją skóry, która została wywołana przez grzyby, wirusy, bądź bakterie, w szczególności gdy nie są one poddawane leczeniu lub okazało się ono nieskuteczne. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z gruźlicą skóry, w okołoustnych zapaleniach skóry, trądziku młodzieńczym i różowatym, jak również w chorobach skóry występujących u dzieci poniżej 1 roku życia. Lek nie nadaje się do leczenia zapalenia pieluszkowego skóry.

Dawkowanie preparatu

Lek stosowany jest zewnętrznie. U pacjentów dorosłych, a także dzieci należy smarować skórę cienką warstwą kremu, od 2 do 3 razy dziennie. Należy pamiętać, że preparatu nie można stosować dłużej niż 14 dni.

Możliwe skutki uboczne

Fucibet, jak każdy lek może powodować pojawienie się objawów niepożądanych. Wśród najczęściej występujących obserwowano m. in.: nadwrażliwość, pieczenie skóry, wyprysk, kontaktowe zapalenie skóry, a także przesuszenie skóry. Pacjenci skarżyli się również na ból lub uczucie podrażnienia w miejscu aplikacji leku. Nieco rzadziej wskazywano również na wystąpienie rumienia oraz pokrzywki, a także wysypki - zarówno rumieniowej, jak i uogólnionej. Zdarzały się również przypadki występowania obrzęku, bądź pęcherzyków w miejscu aplikacji leku.

Ponadto, zgłaszane były także przypadki nieostrego widzenia lub skutki niepożądane związane z objawami ogólnoustrojowymi. Ryzyko ich wystąpienia wynika z zastosowania kortykosteroidów i objawiało się najczęściej supresją nadnerczy, głównie u pacjentów stosujących lek w długim okresie czasu.

U pacjentów, u których lek stosowany był w bliskiej odległości od oczu występowały przypadki podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego lub nawet jaskra. W kontekście dermatologii najczęściej obserwowano niepożądane objawy takie jak atrofia, zapalenie skóry, zapalenie okołowargowe, trądzik różowaty, rumień, rozstępy skórne, zwiększone owłosienie oraz potliwość, a także odbarwienia skóry. U osób, które stosowały lek w długim okresie czasu pojawiały się również wybroczyny.

Interakcje z alkoholem

Lek Fucibet Lipid stosowany jest miejscowo, na zmienioną chorobowo skórę. Jego wchłanianie ogólnoustrojowe w przypadku małych powierzchni skóry jest nieznaczne. Nie ma jednoznacznych informacji, które wskazywałyby na występowanie interakcji pomiędzy Fucibet Lipid a alkoholem. Jednak jak w przypadku każdego leczenia, należy zachować szczególną ostrożność. Pod wpływem alkoholu niektóre leki wpływają na zmiany wchłaniania leków.

Fucibet Lipid w ciąży

Stosowanie preparatu u kobiet ciężarnych nie jest zalecane. Jednocześnie, jeśli stan kliniczny pacjentki tego wymaga, a analiza korzyści leczenia matki istotnie przewyższa ryzyko dla płodu, istnieje możliwość rozpoczęcia terapii.

Fucibet Lipid a karmienie piersią

W przypadku kobiet karmiących piersią kluczowe znaczenie ma powierzchnia ciała, na jakiej ma zostać zastosowany krem. Jeśli powierzchnia nie jest duża, wówczas ryzyko wystąpienia objawów ogólnoustrojowych i przenikanie substancji czynnych do organizmu nie jest wysokie. W związku z tym, podczas karmienia piersią możliwe jest stosowanie kremu Fucibet Lipid, gdyż ryzyko wpływu na niemowlę karmione piersią jest minimalne. Jednocześnie zastrzega się, że w trakcie laktacji nie wolno stosować kremu na skórze w okolicach piersi.

Dystrybutor na terenie Polski: LEO Pharma Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Fucibet Lipid
  • #