Fortrans

lek-fortrans

Nazwa handlowa

Fortrans

Dostępność

Na receptę

Postać

Proszek do sporz. roztworu doustnego

Podanie

Doustne

Substancja czynna

makrogol, siarczan sodu, wodorowęglan sodu, chlorek sodu, chlorek potasu

Opakowanie

4 saszetki, 50 saszetek

Działanie

Przeczyszczające

Ciąża

Stosowanie wyłącznie w razie konieczności

Karmienie piersią

Stosowanie wyłącznie w razie konieczności

Fortrans co to jest?

 

Fortrans to złożony, osmotyczny lek przeczyszczający w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego. Preparat można kupić w aptekach, w opakowaniach po 4 saszetki oraz 50 saszetek. Jest dostępny na receptę i nie podlega refundacji.

W składzie preparatu Fortrans znajdują się substancje czynne makrogol (glikol polietylenowy), siarczan sodu, wodorowęglan sodu, chlorek sodu i chlorek potasu. Substancją pomocniczą jest sacharyna sodowa. Mechanizm działania preparatu i jego właściwości przeczyszczające zostały osiągnięte dzięki wykorzystaniu cech poszczególnych składników preparatu. Makrogole o dużej masie cząsteczkowej (w tym przypadku 4000) to długie, liniowe polimery. Ich budowa sprawia, że cząsteczki wiążą się z wodą za pomocą wiązań wodorowych. Dzięki zastosowaniu makrogoli 4000, po spożyciu doustnym i dotarciu do jelit preparat powoduje zwiększenie objętości płynów jelitowych.

Ta część płynów, która nie zostanie wchłonięta, jest odpowiedzialna za przeczyszczające działanie preparatu. Z kolei zawartość elektrolitów w preparacie została tak dobrana, że po spożyciu odpowiednio przygotowanego roztworu leku wymiana elektrolitów między jelitami a osoczem jest praktycznie zerowa. Ze względu na sposób działania, lek może wpływać na skuteczność innych preparatów, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Wskazania do stosowania

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce, Fortrans opracowany został dla pacjentów, u których konieczne jest oczyszczenie okrężnicy, głównie jako element przygotowania do wybranych badań obrazowych. Preparat podawany jest pacjentom przed planowanym badaniem endoskopowym lub radiologicznym. Lek sprawdza się w celu przygotowania do kolonoskopii. Odpowiednie stworzenie warunków w obrębie okrężnicy jest konieczne, gdy pacjent przygotowywany jest do zabiegów chirurgicznych. Stosowanie preparatu możliwe jest u pacjentów dorosłych, a także w podeszłym wieku.

Kiedy nie stosować tego leku

Mimo konieczności przygotowania do zabiegu, lek nie może być stosowany u wszystkich pacjentów. Wśród przeciwwskazań do stosowania preparatu wymienia się:

  • nadwrażliwość lub alergię na którykolwiek składnik preparatu,
  • ogólny stan ciężki pacjenta, np. odwodnienie,
  • zdiagnozowaną ciężką niewydolność serca,
  • chorobę nowotworową w zaawansowanym stadium,
  • inne schorzenia w obrębie okrężnicy, w przebiegu których dochodzi do nadmiernej kruchości błon śluzowych,
  • podwyższone ryzyko wystąpienia niedrożności przewodu pokarmowego,
  • zdiagnozowaną perforację przewodu pokarmowego lub wysokie ryzyko jej wystąpienia,
  • zaburzenia opróżniania żołądka, niedrożność jelit lub zapalenie okrężnicy o podłożu toksycznym.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować Fortrans? Lek przeznaczony jest do przyjęcia doustnego. Zawartość saszetki należy rozpuścić w jednym litrze wody, mieszając aż do całkowitego rozpuszczenia proszku. Dawkowanie ustalane jest przez lekarza, jednak najczęściej zaleca się, aby przyjmować litr roztworu na 15-20 kg masy ciała pacjenta.

Jak pić Fortrans? Roztwór może być spożyty na dwa sposoby: jako dawka jednorazowa, wówczas pacjent musi przyjąć ok. 3-4 l roztworu wieczorem, w dniu poprzedzającym badanie bądź zabieg operacyjny. Jeżeli pacjentowi zalecono przyjęcie leku w dwóch dawkach, należy wypić 2 l roztworu w dniu poprzedzającym badanie, a drugą  dawkę wielkości 1-2 l w dniu badania bądź zabiegu, ok. 3-4 h przed nim.

Możliwe skutki uboczne

Jak wiele leków, tak również Fortrans może wywoływać działania niepożądane. W związku z tym, iż działa miejscowo na okrężnicę, to skutki uboczne dostrzegane są w obrębie układu pokarmowego. Głównie pojawiają się bóle brzucha, a także wymioty, nudności czy uczucie rozdęcia. Zdarzały się także przypadki uczulenia i alergii, łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym, pokrzywką, świądem czy obrzękiem naczynioruchowym. Wystąpienie jakichkolwiek działań niepożądanych wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Preparat powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjęcie zbyt dużej dawki leku jest mało prawdopodobne, jednak jeżeli do tego dojdzie, wówczas należy zasięgnąć rady lekarza lub farmaceuty.

Fortrans w ciąży

U kobiet ciężarnych stosowanie jakichkolwiek leków wymaga konsultacji z lekarzem. W przypadku preparatu Fortrans stosowanie w ciąży dopuszczalne jest wyłącznie wtedy, gdy lekarz prowadzący stwierdzi, że korzyści wynikające z terapii dla matki znacznie przewyższają ryzyko dla płodu.

Fortrans a karmienie piersią

Dotychczas nie stwierdzono, czy preparat przenika do pokarmu kobiecego, a tym samym czy jego stosowanie w okresie laktacji jest bezpieczne. W związku z brakiem odpowiednich badań stosowanie leku u kobiet karmiących piersią możliwe jest wyłącznie w sytuacji bezwzględnej konieczności, gdy oczekiwane korzyści znacznie przewyższają ryzyko. Nie można z pewnością wykluczyć zagrożenia dla noworodków i dzieci.

Dystrybucja na terenie Polski: Galderma Polska Sp. z o.o.

 

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Fortrans
  • #