Espumisan

espumisan-opis-leku

Nazwa handlowa

Espumisan

Nazwa międzynarodowa

Simeticone

Dostępność

Bez recepty

Postać

Kapsułki, krople

Dawka

40 mg, 40 mg/ml, 100 mg/ml

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Symetykon

Opakowanie

25 tabletek, 100 tabletek, butelka 30 ml

Działanie

Wspomaga usuwanie gazów z przewodu pokarmowego

Ciąża

Stosowanie dozwolone

Karmienie piersią

Stosowanie dozwolone

Espumisan co to jest?

Espumisan to lek sprzedawany bez recepty, który stosuje się na wzdęcia i inne dolegliwości spowodowane nagromadzeniem gazów. W aptekach dostępne są następujące warianty preparatu:

  • kapsułki Espumisan 40 mg, opakowania po 25 i 100 sztuk;
  • krople (emulsja) 40 mg/ml, butelka 30 ml;
  • krople (emulsja) 100 mg/ml, butelka 30 ml.

Substancją czynną leku jest simetikon. Ma on działanie powierzchniowe i nie wchodzi w żadne reakcje w organizmie człowieka. Wspomaga pozbywanie się gazów z przewodu pokarmowego ponieważ ułatwia pękanie pęcherzyków gazu znajdujących się w masie pokarmowej oraz śluzie jelitowym. Po uwolnieniu gazy mogą zostać wydalone z organizmu dzięki perystaltyce jelit lub zostać wchłonięte przez ścianę jelita. Lek nie jest wchłaniany podczas przejścia przez układ pokarmowy oraz jest usuwany w niezmienionej postaci.

Pełny skład preparatu

1 kapsułka Espumisan zawiera 40 mg symetykonu.
Substancje pomocnicze to: parahydroksybenzoesan metylu, żelatyna, glicerol 85%, żółcień pomarańczowa E 110, żółcień chinolinowa E 104.

1 ml emulsji Espumisan 40 mg/ml (20 kropli) zawiera 40 mg symetykonu.
Substancje pomocnicze to: stearynian makrogolu, monostearynian glicerolu 40-55, karbomer, aromat bananowy, acesulfam potasowy, sorbitol płynny (niekrystalizujący), chlorek sodu, cytrynian sodu, wodorotlenek sodu, kwas sorbowy, woda oczyszczona.

1 ml emulsji Espumisan 100 mg/ml zawiera 100 mg symetykonu.
Substancje pomocnicze to: makrogolu stearynian, glicerolu mono-stearynian 40-55, kwas sorbinowy, sodu wodorotlenek (do dostosowania pH), acesulfam potasowy, sodu chlorek, sorbitol ciekły (niekrystalizujący) (E 420), karbomer, sodu cytrynian, aromat bananowy, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania

Kapsułki Espumisan 40 mg są przeznaczone dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 roku życia. Natomiast krople Espumisan moga być podawane już niemowlętom powyżej 1 miesiąca życia. Lek stosuje się w celu łagodzenia dolegliwości spowodowanych nagromadzeniem gazów w jelitach oraz w celu leczenia wzmożonego wytwarzania gazów po zabiegach operacyjnych. Krople stosowane są także na kolkę niemowlęcą. Ponadto preparat zaleca się przyjmować w przygotowaniu pacjentów do badań diagnostycznych brzucha, aby gazy nie zakłóciły obrazu USG, RTG czy gastroskopii.

Kiedy nie stosować tego leku

Przeciwwskazania do przyjmowania preparatu stanowią:

  • nadwrażliwość pacjenta na symetykon lub jakikolwiek inny składnik leku,
  • nadwrażliwość pacjenta na 4-hydroksybenzoesan,
  • wiek poniżej 6 roku życia w przypadku kapsułek,
  • wiek poniżej 1 miesiąca życia w przypadku kropli.

Dawkowanie preparatu

Lek należy przyjmować doustnie. Można zażywać Espumisan przed posiłkiem, po posiłku, a także w trakcie jedzenia. W razie potrzeby lek można stosować również przed snem.

Zalecenia dotyczące kapsułek

Zalecane dawkowanie Espumisan 40 mg kapsułki jest identyczne dla dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 lat.

W celu złagodzenia dolegliwości spowodowanych gromadzeniem się gazów w jelitach oraz przy wzmożonej produkcji gazów po zabiegach operacyjnych należy przyjmować po 2 kapsułki 3 - 4 razy na dobę. Natomiast w ramach przygotowania do badań diagnostycznych okolic brzucha należy przyjąć łącznie 8 kapsułek – w dniu poprzedzającym badanie 3 razy po 2 kapsułki, a ponadto 2 kapsułki rano w dzień badania.

Zalecenia dotyczące kropli

Jak stosować krople Espumisan 40 mg/ml? Dawkowanie należy dopasować do wieku pacjenta. Zaleca się stosować:

  • u niemowląt powyżej 1 miesiąca: 1-2 ml emulsji (25–50 kropli) na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Lek należy dodać do butelki z mlekiem lub podać dziecku na łyżeczce przed karmieniem piersią
  • u dzieci w wieku 1-6 lat: 1 ml emulsji (25 kropli) 3-5 razy na dobę.
  • u dzieci w wieku 6-14 lat: 1-2 ml emulsji (25-50 kropli) 3-5 razy na dobę.
  • u starszej młodzieży i osób dorosłych: 2 ml emulsji (50 kropli) 3-5 razy na dobę.

Przed badaniami diagnostycznymi w obrębie jamy brzusznej zazwyczaj należy rozpocząć stosowanie Espumisan w dniu poprzedzającym badanie. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy przyjąć 2 ml (50 kropli) preparatu 3 razy w ciągu doby przed badaniem oraz kolejne 2 ml (50 kropli) na czczo rano w dniu badania.

Jak stosować krople Espumisan 100 mg/ml? Zalecana dawka w zależności od wieku pacjenta to:

  • u niemowląt powyżej 1 miesiąca: 5-10 kropli przed karmieniem, lek należy dodać do butelki z mlekiem lub podać dziecku na łyżeczce przed karmieniem piersią
  • u dzieci w wieku 1-6 lat: 10 kropli 3-5 razy na dobę
  • u dzieci w wieku 6-14 lat: 10-20 kropli 3-5 razy na dobę
  • u starszej młodzieży i osób dorosłych: 20 kropli 3-5 razy na dobę

Szczególne grupy pacjentów

W składzie preparatu nie ma cukru ani słodzików, dlatego cukrzycy oraz osoby z zaburzeniami trawienia cukrów mogą zażywać lek Espumisan zgodnie ze standardowym sposobem dawkowania.

Pominięcie dawki

Jeśli pacjent zapomniał przyjąć lek, to nie powinien uzupełniać ominiętej dawki przez podwajanie dawki kolejnej.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Można stwierdzić z prawie 100% pewnością, że zatrucie lekiem jest niemożliwe. Do tej pory nie odnotowano przedawkowania Espumisan. Substancja czynna leku, symetykon, nie jest wchłaniana z przewodu pokarmowego do organizmu. Nie bierze także udziału w reakcjach chemicznych i fizjologicznych w ludzkim organizmie.

Możliwe skutki uboczne

Do tej pory nie zgłaszano, by pojawiały się jakiekolwiek uboczne skutki stosowania leku Espumisan. Jednak niektóre substancje pomocnicze zawarte w kapsułkach mogą wywoływać działania niepożądane. Istnieje ryzyko, że żółcień pomarańczowa S E110 oraz parahydroksybenzoesan metylu wywołają reakcje alergiczne. W przypadku parahydroksybenzoesanu metylu mogą to być także reakcje alergiczne typu późnego.

Środki ostrożności

Należy poradzić się lekarza, jeśli dolegliwości żołądkowo-jelitowe są nasilone, mają inny przebieg niż dotychczas lub dojdzie do pojawienia się nowych dolegliwości brzusznych.

Preparat może być stosowany w przypadku nadmiernego powstawania gazów w okresie pooperacyjnym.

Lek należy przechowywać poza zasięgiem dzieci oraz w temperaturze nieprzekraczającej 30°C.

Espumisan nie wywiera wpływu na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Espumisan w ciąży

Można stosować lek Espumisan w ciąży.

Espumisan a karmienie piersią

Przyjmowanie leku podczas karmienia piersią jest dozwolone. Nie stwierdzono żadnych ograniczeń odnośnie stosowania przez matki karmiące.

Dystrybutor na terenie Polski: Berlin-Chemie/Menarini Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Espumisan
  • #