Dicortineff

antybiotyk-dicortineff
  1. Dicortineff co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Dicortineff w ciąży
  5. Dicortineff a karmienie piersią

Dicortineff co to jest

Dicortineff jest lekiem złożonym, antybiotykiem, który wykorzystywany jest w okulistyce oraz laryngologii. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwuczuleniowe. W skład leku wchodzą trzy substancje czynne: neomycyna, gramicydyna, a także fludrokortyzon octanu. Jest to lek o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym oraz przeciwuczuleniowym, dostępny w postaci kropli, ale także maści. Lek nie jest dostępny bez recepty.

Pełny skład preparatu

1 ml kropli Dicortineff zawiera  1 mg octanu fludrokortyzonu, 2 500 j.m. neomycyny w postaci siarczanu oraz 25 j.m. gramicydyny.

Substancje pomocnicze to: trolamina, rozcieńczony kwas solny (do ustalenia pH), roztwór chlorku benzalkoniowego, chlorek sodu, woda oczyszczona, etanol 96%.

Wskazania do stosowania

W okulistyce krople do oczu Dicortineff wykorzystywane są do leczenia stanów zapalnych gałek ocznych, spojówek, brzegów powiek oraz błony naczyniowej. W laryngologii krople stosowane są w leczeniu stanów zapalnych: ucha zewnętrznego, środkowego, w przebiegu stanu zapalnego występującego po zabiegu, a także w stanach pourazowych w obrębie zewnętrznego przewodu słuchowego.

Kiedy nie stosować tego leku

Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta występuje choć 1 z poniższych schorzeń:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub inne antybiotyki aminoglikozydowe;
  • gruźlicze, grzybicze lub wirusowe zakażenia ucha lub oka;
  • perforacja błony bębenkowej- w przypadku podania do ucha;
  • jaskra lub schorzenia powiązane z ubytkami w nabłonku rogówki - w przypadku podania do oka.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować Dicortineff? Należy pamiętać, by każdorazowo przed zastosowaniem wstrząsnąć butelką z lekiem. Dawkowanie Dicortineff u dzieci powyżej 2 roku życia, młodzieży i osób dorosłych ustala lekarz prowadzący. Przy podaniu do oka zaleca się dawkę 1-2 krople od 2 do 5 razy na dobę bezpośrednio do worka spojówkowego. Podając Dicortineff do ucha należy stosować 2-4 krople od 2 do 4 razy na dobę do przewodu słuchowego na opatrunku lub samodzielnie. Przy zakraplaniu i przez 15 minut po aplikacji pacjent powinien leżeć z uchem zwróconym ku górze.

Czas leczenia nie powinien przekraczać 7 dni. Zaleca się stosowania preparatu do 2 dni po ustąpieniu objawów.

Uwaga - po otwarciu butelki, leku nie należy stosować dłużej niż 4 tygodnie.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Przy podaniu do worka spojówkowego przedawkowanie Dicortineff jest mało prawdopodobne.

Po przypadkowym połknięciu leku nie odnotowano ciężkich działań niepożądanych. W takiej sytuacji zaleca się picie płynów w celu rozcieńczenia leku.

Możliwe skutki uboczne

U większości pacjentów nie występują znaczące skutki uboczne Dicortineff. Jednakże u niektórych osób mogą pojawić się działania niepożądane – wówczas należy skonsultować się z lekarzem. Podczas terapii zgłaszano podrażnienie spojówek (pieczenie, swędzenie). Rzadko odnotowywano reakcje alergiczne oraz niespecyficzne zapalenie spojówek. Możliwe jest także wystąpienie innych dolegliwości.

Zawarty w leki fludrokortyzon należy do glikokortykosteroidów. Miejscowe stosowanie sterydów do oka może skutkować ubytkami pola widzenia oraz wzrostem ciśnienia śródgałkowego wraz z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, a przy stosowaniu długotrwałym lub w dużych dawkach także rozwojem tylnej zaćmy podtorebkowej. Ponadto u pacjentów cierpiących na choroby z rozrzedzeniem rogówki lub twardówki, zwłaszcza jeśli długo stosują steryd, zachodzi podwyższone ryzyko perforacji.

Dicortineff w ciąży

Stosowanie leku Dicortineff w trakcie ciąży powinno być dokładnie rozważone przez lekarza. Dopuszcza się możliwość leczenia, jednak tylko w przypadku gdy w ocenie lekarza korzyści wynikające z zastosowania leku przez matkę znacznie przewyższają zagrożenie dla płodu.

Dicortineff a karmienie piersią

Mimo, że lek Dicortineff działa miejscowo, to nie zaleca się rozpoczynania bądź kontynuowania terapii u pacjentek karmiących piersią. W takiej sytuacji lekarz powinien rozważyć korzyści z kontynuowania leczenia kobiety przez pryzmat korzyści wynikających z karmienia piersią dziecka i na tej podstawie podjąć decyzję o kontynuacji bądź przerwaniu terapii.

Dystrybutor na terenie Polski: Polfa Warszawa S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #