Diclac

lek-diclac

Dostępność

na receptę (oprócz Diclac LipoGel)

Substancja czynna

diklofenak sodowy

Wskazania

ból, stan zapalny

  1. Diclac co to jest
  2. Wskazania do stosowania
  3. Kiedy nie stosować tego leku
  4. Pełny skład preparatu
  5. Dawkowanie preparatu
  6. Możliwe skutki uboczne
  7. Interakcje z alkoholem
  8. Diclac w ciąży
  9. Diclac a karmienie piersią

Diclac co to jest

Diclac to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który występuję w kilku różnych postaciach. Przeważnie do zakupu preparatu konieczna jest recepta wystawiona przez lekarza. Dostępne są następne warianty:

  • roztwór do wstrzykiwań 75 mg/3 ml,
  • czopki doodbytnicze 50 mg,
  • czopki doodbytnicze 100 mg,
  • tabletki dojelitowe 50 mg,
  • tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu Diclac Duo, 75 mg,
  • tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu Diclac Duo, 150 mg,
  • żel do stosowania miejscowego Diclac LipoGel 10 mg/g- dotępny bez recepty.

W przypadku roztworu do wstrzykiwań możliwa jest częściowa refundacja leku.

Preparat klasyfikowany jest w grupie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W każdej postaci zawiera tę samą substancję czynną diklofenak sodowy. Jest to pochodna kwasu aminofenylooctowego o właściwościach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Diclac pozwala więc na zmniejszenie bólu wywołanego przez obrzęk i stan zapalny w organizmie oraz obniża podwyższoną temperaturę. Ponadto zastrzyki mają działanie hamujące agregację płytek krwi.

Specyficznym wariantem leku są tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu Diclac Duo. Mechanizm ich działania jest taki sam, jak w przypadku tabletek dojelitowych Diclac 50, jednak ulegają one w organizmie innym przemianom. Składają się z dwóch warstw. Pierwsza z nich, różowa, to tabletka zwykła zawierająca inicjującą dawkę leku, bardzo szybko uwalnianą w organizmie pacjenta (stanowi ⅙ całkowitej dawki). Druga warstwa leku, biała, posiada właściwość zmodyfikowanego uwalniania, co pozwala na powolne i stopniowe uwalnianie preparatu.

Żel pod nazwą Diclac LipoGel stosowany jest zewnętrznie w miejscu bólu bądź urazu. Jego substancja czynna przenika przez skórę do tkanki podskórnej, błony i płynu maziowego. Dzięki użyciu wodno-alkoholowego podłoża preparat daje efekt chłodzący i łagodzący.

Wskazania do stosowania

Na co pomaga lek? W postaci tabletek, zastrzyków lub czopków stosowany jest:

  • w terapii pacjentów cierpiących na zapalną bądź zwyrodnieniową postać choroby reumatycznej, w szczególności w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, jak również młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów, w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, a także w zespołach bólowych, które towarzyszą zmianom w kręgosłupie oraz w reumatyzmie pozastawowym;
  • w terapii dny moczanowej o ostrym przebiegu lub innych stanach bólowych. Wśród nich wskazać można komplikacje po przebytych zabiegach stomatologicznych bądź ortopedycznych, po których doszło do rozwinięcia stanu zapalnego lub obrzęku;
  • w ginekologii, gdzie pomaga leczyć stany zapalne narządów rodnych, a jednocześnie może zostać podany pacjentkom cierpiącym z powodu bolesnego miesiączkowania;
  • w napadach migreny;
  • w celu wspomagania kuracji podstawowej w terapii zakażeń i stanów zapalnych w obrębie uszu, nosa, a także gardła, którym towarzyszą silne dolegliwości bólowe.

Ponadto roztwór do wstrzykiwań może zostać podany chorym zmagającym się z kolką nerkową i wątrobową.

Żel Diclac stosowany jest z kolei w leczeniu miejscowym u pacjentów, u których występują dolegliwości bólowe na skutek przebytego urazu lub stanu zapalnego, obejmującego ścięgna, więzadła, mięśnie oraz stawy. Zaleca się stosowanie preparatu w przypadku:

  • skręceń,
  • stłuczeń,
  • nadwyrężenia mięśni,
  • bólu pleców,
  • ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (m.in. zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenia okołostawowe czy stan zapalny torebki stawowej).

Kiedy nie stosować tego leku

Przeciwwskazania do stosowania leku stanowią:

  • nadwrażliwość na diklofenak lub inny składnik preparatu;
  • nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ, np. występujące po podaniu napady astmy oskrzelowej, skórne reakcje alergiczne, obrzęk naczynioruchowy czy zapalenie błony śluzowej nosa o ostrym przebiegu;
  • czynna lub występująca w wywiadzie choroba wrzodową żołądka lub dwunastnicy z krwawieniami lub perforacją w obrębie układu pokarmowego;
  • występowanie w wywiadzie krwawień lub perforacji przewodu pokarmowego na skutek przyjmowania NLPZ;
  • niewydolność nerek;
  • niewydolność wątroby;
  • zastoinową niewydolność serca (klasy II–IV wg NYHA);
  • choroba niedokrwienna serca;
  • choroba naczyń obwodowych i/lub naczyń mózgowych;
  • stany zapalne dotyczące odbytu i odbytnicy;
  • III trymestr ciąży.

Pełny skład preparatu

1 ampułka roztworu do wstrzykiwań Diclac 75 mg/3 ml zawiera 75 mg diklofenaku sodowego.
Pozostałe składniki: N-acetylocysteina, alkohol benzylowy, mannitol, sodu wodorotlenek, glikol propylenowy, woda do wstrzykiwań.

1 czopek doodbytniczy Diclac 50 mg lub 100 mg zawiera odpowiednio 50 mg lub 100 mg diklofenaku sodowego.
Pozostałe składniki: tłuszcz stały.

1 tabletka dojelitowa 50 mg zawiera 50 mg diklofenaku sodowego.
Pozostałe składniki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, wapnia wodorofosforan dwuwodny, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna, eudragit L 30D, cytrynian trietylowy, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).

1 tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu Diclac Duo 75 mg lub 150 mg zawiera odpowiednio 75 mg lub 150 mg diklofenaku sodowego.
Pozostałe składniki:
- warstwa o niemodyfikowanym uwalnianiu: laktoza jednowodna, wapnia wodorofosforan dwuwodny, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia kukurydziana, żelaza tlenek czerwony (E172)
- warstwa o przedłużonym uwalnianiu: laktoza jednowodna, hypromeloza, woda oczyszczona, magnezu stearynian.

1 g żelu Diclac LipoGel 10 mg/g zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.
Pozostałe składniki: RRR-α-tokoferol, karbomer 980 NF, decylu oleinian, 2-oktylododekanol, lecytyna, amonowy wodorotlenek 10%, disodu edetynian, olejek zapachowy „Vert de Creme”, alkohol izopropylowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu

Stosowanie leku w większości przypadków określane jest przez lekarza prowadzącego. W zależności od postaci preparat różni się częstością podania i zalecaną dawką.

Tabletki Diclac 50

Jak zażywać tabletki Diclac 50? Mogą być podawane jedynie pacjentom dorosłym oraz młodzieży po ukończeniu 14 roku życia. U osób dorosłych najczęściej zaleca się, aby początkowa dawka wynosiła od 100 do 150 mg. Całkowitą dawkę należy podzielić na 2 lub 3 tabletki w ciągu dnia i przyjmować przed posiłkiem, popijając odpowiednią ilością wody.  Jeżeli objawy nie są bardzo nasilone lub konieczne jest długoterminowe stosowanie leku, wówczas najczęściej stosuje się dawkę o wartości 100 mg, przy czym maksymalna dobowa dawka leku wynosi 150 mg. Jeśli preparat podawany jest pacjentom zmagającym się z poranną sztywnością lub bólem występującym w nocy, wówczas można rozważyć zmianę tabletek na czopki doodbytnicze. U kobiet, u których lek podawany jest w związku z bolesnym miesiączkowaniem, dawka ustalana jest indywidualnie przez lekarza, w zależności od intensywności dolegliwości. W takiej sytuacji dawka może być zróżnicowana i wynosić od 50 nawet do 150 mg w ciągu doby, przy czym lek stosowany jest zaledwie przez kilka dni.

Tabletki Dilac Duo

Tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu przeznaczone są dla osób dorosłych. Zalecana dawka to od 75 do 150 mg na dobę, przy czym terapię należy rozpocząć od niższej dawki, a jeśli nie przyniesie ona oczekiwanego efektu, rozważyć jej zwiększenie. Nie należy przekraczać 150 mg preparatu na dobę. Tabletki przyjmuje się w trakcie posiłku, popijając wodą. Należy zwrócić uwagę na charakter dolegliwości. Jeżeli pacjent skarży się na ich nasilenie w nocy lub rano, wtedy preparat powinien być przyjmowany wieczorem.

Czopki doodbytnicze

Diclac w postaci czopków aplikowany jest doodbytniczo. Powinien być podawany w dawce od 100 do 150 mg w ciągu doby. Całkowitą dawkę należy podzielić na 2-3 przyjmowane oddzielnie w ciągu dnia. Istnieje możliwość uzupełnienia leczenia tabletkami Diclac przez czopki.

Roztwór do wstrzykiwań

Roztwór do wstrzykiwań Diclac podaje się zawsze domięśniowo. W przypadku zastrzyków najczęściej zaleca się stosowanie dawki 75 mg, tj. 1 ampułki preparatu w ciągu doby. Lek powinien zostać podany w górny, zewnętrzny kwadrat pośladka. Producent leku zaznacza, iż zastrzyków nie powinno stosować się dłużej niż dwa dni, a jeżeli ból nie ustąpi, należy rozważyć kontynuację terapii wykorzystując tabletki lub czopki.

Diclac LipoGel

Lek w żelu przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego, na oczyszczoną i nieuszkodzoną skórę. Żel może być stosowany przez osoby dorosłe i młodzież od 14 roku życia. Należy nakładać go 3-4 razy w ciągu doby w miejsce bólu lub urazu, delikatnie wcierając. Przy użyciu Diclac LipoGel powinno się zachować szczególną ostrożność. Każdorazowo po zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce, chyba, że to w obrębie dłoni występują dolegliwości bólowe. Co istotne, preparatu nie należy stosować w okolicy oczu oraz ust. Preparat stosowany może być bez konsultacji z lekarzem. W przypadku osób powyżej 14 lat cierpiących na nadwyrężenia bądź reumatyzm tkanki miękkiej czas stosowania nie powinien przekraczać 14 dni. U pacjentów powyżej 18 lat, stosujących preparat w celu zniesienia bólu chorobą zwyrodnieniową stawów, nie należy używać leku dłużej niż przez 21 dni. W każdym przypadku zaleca się kontrolę lekarza, jeśli nasilają się objawy chorobowe lub po 7 dniach nie nastąpiła poprawa. Pacjenci w przedziale wiekowym 14-18 lat, u których lek musi być stosowany dłużej, niż tydzień, także powinni skonsultować się ze specjalistą.

Przyjęcie zbyt dużej ilości leku

Lek powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Przedawkowanie Diclac może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjenta. Dlatego też w przypadku zażycia zbyt dużej dawki należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą lub udać się na najbliższy oddział ratunkowy. Przedawkowanie najczęściej nie wywołuje charakterystycznych objawów, jednak mogą pojawić się wymioty, biegunka czy krwotok zlokalizowany w obrębie układu pokarmowego, zawroty głowy, uczucie szumu w uszach, a także drgawki. Postępowanie w przypadku przedawkowania uzależnione jest od stanu pacjenta, a także rodzaju oraz intensywności zgłaszanych przez niego dolegliwości.

Możliwe skutki uboczne

Lek u niektórych pacjentów może wywoływać występowanie działań niepożądanych. Niżej wymienione dotyczą leku podawanego doustnie lub doodbytniczo. Wśród najczęściej obserwowanych skutków ubocznych odnotowano:

  • bóle głowy, a także zawroty głowy, również o pochodzeniu błędnikowym;
  • dolegliwości związane z układem pokarmowym, w szczególności występowanie nudności i wymiotów, biegunki, bólów brzucha, niestrawności, wzdęć. Zdarzały się przypadki zaburzeń apetytu (jadłowstręt lub wzmożone łaknienie);
  • działania niepożądane dotyczące układu krążenia, jak np. uczucie kołatania serca oraz bóle w klatce piersiowej. Odnotowano przypadki, gdzie po podaniu leku u pacjentów dochodziło do zawału mięśnia sercowego oraz niewydolności serca.

Dość rzadko pojawiały się:

  • reakcje nadwrażliwości, zarówno anafilaktyczne oraz rzekomoanafilaktyczne, objawiające się wstrząsem lub niedociśnieniem;
  • występowanie wzmożonej senności, uczucia duszności, ataków astmy oskrzelowej;
  • stany zapalne w obrębie błony śluzowej żołądka czy krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • krwawe wymioty lub biegunki, jak również stolce w kolorze smolistym, stany zapalne odbytnicy czy wątroby;
  • zaburzenia czynności wątroby oraz żółtaczka.

Bardzo rzadko preparat wywoływał:

  • zmiany w obrębie badań laboratoryjnych, w szczególności obserwowano trombocytopenię, hemolityczną lub aplastyczną niedokrwistość, leukopenię, agranulocytozę;
  • depresję, koszmary senne lub dezorientację, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia pamięci, parestezji czy drgawki;
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (jałowe), udar mózgu, zaburzenia smaku oraz widzenia (nieostre lub podwójne widzenie), a także problemy ze słuchem;
  • problemy z nadciśnieniem tętniczym, zapaleniem naczyń, a także stanami zapalnymi płuc, języka czy błon śluzowych w jamie ustnej;
  • niewydolność oraz śródmiąższowe zapalenie nerek;
  • dolegliwości dermatologiczne: toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, wykwity pęcherzowe, wypryski, plamicę, a także złuszczające zapalenia skóry i wypadanie włosów.

Działania niepożądane, choć najczęściej o łagodniejszym przebiegu i miejscowym występowaniu, mogą pojawiać się także w przypadku zastosowania preparatu żelu Diclac LipoGel. Najczęściej obserwowane skutki uboczne to: reakcje kontaktowej nadwrażliwości, jak wysypka, rumień, wyprysk, świąd. Rzadko pojawiało się pęcherzowe zapalenie skóry.

Interakcje z alkoholem

Producent nie zamieścił w ulotce informacji o interakcji z alkoholem bądź jej braku.

Diclac w ciąży

Stosowanie leku Diclac u kobiet ciężarnych wymaga konsultacji z lekarzem, który dokładnie rozważy korzyści oraz ryzyko. Z przeprowadzonych badań wynika, że preparat może zwiększać ryzyko poronienia i zaburzeń budowy serca u płodu we wczesnej ciąży. W I i II trymestrze należy powstrzymać się od jego przyjmowania, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Wówczas stosuje się jak najmniejszą dawkę przez jak najkrótszy czas ze względu na hamowanie syntezy prostaglandyn. 

W III trymestrze ciąży Diclac również nie powinien być stosowany. Jego substancja czynna może wpływać toksycznie na rozwój układu sercowo-naczyniowego płodu oraz na upośledzenie czynności nerek, co z kolei skutkuje ich niewydolnością. Obserwowano także niekorzystne działanie na płuca płodu, polegające na przedwczesnym zamknięciu przewodu tętniczego i wystąpieniu nadciśnienia płucnego. Stosowanie leku pod koniec ciąży niesie również ryzyko powikłań podczas porodu - może wystąpić wydłużenie czasu krwawienia lub hamowanie skurczów macicy, a w konsekwencji opóźnienie porodu lub jego przedłużenie.

Preparat może mieć negatywny wpływ na płodność kobiet. Nie jest zalecany paniom planującym ciążę. U kobiet, które poddawane są badaniom w kierunku niepłodności lub mają problem z zajściem w ciąże, należy rozważyć odstawienie leku.

Diclac a karmienie piersią

W okresie laktacji należy pamiętać, że lek w niewielkich ilościach przenika do mleka matki. Dlatego też kobiety karmiące nie powinny przyjmować preparatu, ponieważ wiąże się to z ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych u dziecka. Ograniczenie dotyczy również żelu, ponieważ dotąd nie zebrano wystarczających informacji, które potwierdzają czy lek Diclac zastosowany miejscowo na skórę przenika do pokarmu kobiecego.

Jednakże jeśli zachodzi absolutna konieczność, dopuszcza się stosowanie żelu przez kobiety karmiące. Wówczas terapia powinna być jak najkrótsza i obejmować jak najmniejszą powierzchnię skóry. Nie należy nakładać preparatu w okolicy piersi, aby wyeliminować ryzyko przypadkowego doustnego przyjęcia leku przez karmione piersią dziecko.

Dystrybutor na terenie Polski: Sandoz Polska Sp. z o. o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #