Cytotec

cytotec-opis-leku

Nazwa handlowa

Cytotec

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki

Dawka

200 µg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Mizoprostol

Opakowanie

30 sztuk

Działanie

Zapobieganie owrzodzeniom żołądka oraz dwunastnicy

Ciąża

Stosowanie zabronione

Karmienie piersią

Stosowanie niewskazane

Cytotec co to jest?

Cytotec jest lekiem stosowanym w celu zapobiegania owrzodzeniom żołądka oraz dwunastnicy podczas terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Preparat dostępny jest wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. Występuje w postaci tabletek o dawce 200 mg, w opakowaniach po 30 sztuk.

Mizoprostol, substancja czynna zawarta w leku, wspomaga i przyspiesza gojenie owrzodzeń zlokalizowanych w obrębie układu trawiennego oraz ułatwia eliminację objawów, jakie im towarzyszą. Dzięki hamowaniu wydzielania kwasu solnego, obniżeniu objętości i aktywności proteolitycznej soku żołądkowego, a także nasileniu wydzielania dwuwęglanów oraz śluzu preparat działa ochronnie na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Po przyjęciu doustnym lek jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Cytotec zawiera 200 µg mizoprostolu.
Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, glikolan sodowy skrobi, uwodorniony olej rycynowy, hydroksypropylometyloceluloza.

Wskazania do stosowania

Cytotec zalecany jest pacjentom dorosłym, którzy poddawani są terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi mogącymi wywołać wrzody żołądka i dwunastnicy. Preparat pozwala zapobiegać owrzodzeniom powstałym na skutek działania NLPZ.

Kiedy nie stosować tego leku

Lek nie może być podawany wszystkim pacjentom. Wśród przeciwwskazań producent wymienia:

 • nadwrażliwość na substancję czynną oraz inne prostaglandyny,
 • nadwrażliwość na jakąkolwiek z substancji pomocniczych znajdujących się w składzie preparatu,
 • u kobiet – ciążę oraz planowane zajście w ciążę.

Dawkowanie preparatu

Lek wykorzystywany jest w terapii pacjentów dorosłych. Tabletki należy przyjmować doustnie. Zaleca się, aby zażywać je w trakcie śniadania i/lub głównych posiłków w ciągu dnia, a także przed snem.

Standardowe dawkowanie ustala się między 400 a 800 mg w ciągu doby, przyjmowane w 2 albo 4 dawkach podzielonych. Podczas przyjmowania Cytotec należy kontynuować terapię dotychczas stosowanymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. W ulotce preparatu zaznaczono, że jeżeli zachodzi taka konieczność, to powinien on być stosowany przez cały czas trwania terapii NLPZ.

Pominięcie dawki

W przypadku, gdy pacjent zapomni przyjąć lek Cytotec, nie należy uzupełniać pominiętej dawki przez zastosowanie podwójnej ilości tabletek.

Szczególne grupy pacjentów

Nie badano skuteczności i bezpieczeństwa leku Cytotec u dzieci z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy. Podeszły wiek, a także zaburzenia czynności nerek nie stanowią konieczności do zmiany standardowych dawek preparatu. U pacjentów z zaburzeniami pracy wątroby przyjmowanie leku wiąże się z niewielkim prawdopodobieństwem wystąpienia znaczących zmian w procesie jego metabolizmu oraz stężenia w osoczu.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

W przypadku zastosowania preparatu w większych ilościach, niż jest to zalecane, należy natychmiast udać się do lekarza lub farmaceuty. Przedawkowanie leku może prowadzić do wystąpienia opisanych niżej skutków ubocznych lub ich nasilenia.

Możliwe skutki uboczne

Cytotec może u niektórych pacjentów wywołać działania niepożądane. Nie pojawiają się one u wszystkich osób, a różnice obserwuje się także w częstości ich występowania.

Bardzo często pojawiającymi się objawami ubocznymi są

 • biegunka,
 • wysypka.

Często notuje się występowanie:

 • bólu głowy,
 • zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego,
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego w postaci bólu brzucha, niestrawności, zaparć, nudności, wymiotów i wzdęć, którym towarzyszy oddawanie wiatrów,
 • wad wrodzonych u noworodków/wad rozwojowych płodu u kobiet stosujących lek w ciąży.

Niezbyt często pojawiają się:

 • dolegliwości związane z żeńskim układem rozrodczym: krwawienia międzymiesiączkowe, krwawienia z pochwy (także u pacjentek po menopauzie), skurcze macicy, zaburzenia menstruacyjne,
 • gorączka.

Rzadko odnotowuje się u kobiet przypadki:

 • krwotoku miesiączkowego lub bolesnego miesiączkowania,
 • pęknięcia macicy w II lub III trymestrze ciąży, pojawia się głównie u pacjentek po przebytym wcześniej porodzie lub z blizną po cesarskim cięciu.

Takie skutki uboczne wymagają niezwłocznej konsultacji lekarskiej.

Z nieznaną częstością odnotowano:

 • reakcje anafilaktyczne,
 • dreszcze,
 • zator płynem owodniowym,
 • nieprawidłowości związane ze skurczami macicy,
 • śmierć płodu,
 • poronienie niezupełne,
 • przedwczesny poród,
 • zatrzymane łożysko,
 • pęknięcie lub perforacja macicy,
 • krwotok z macicy.

Cytotec w ciąży

Tabletki są silnie przeciwwskazane pacjentkom ciężarnym oraz planującym zajście w ciążę. Wiadomo, iż substancja czynna preparatu – mizoprostol -  zwiększa kurczliwość mięśnia macicy oraz jej napięcie u kobiet w ciąży. W związku z tym na skutek przyjmowania leku Cytotec w ciąży może dojść do częściowego bądź całkowitego wydalenia jaja płodowego, zarodka, jak również płodu. Oprócz poronienia mizoprostol zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i wystąpienia wad wrodzonych. Ze względu na duże ryzyko dla płodu zaleca się, aby kobiety w trakcie terapii lekiem stosowały skuteczne metody antykoncepcji.

Cytotec a karmienie piersią

Preparatu nie powinno stosować się w okresie laktacji. Metabolity leku przenikają do pokarmu kobiecego i mogą wywołać działania niepożądane u karmionego piersią dziecka.

Dystrybutor na terenie Polski: Pfizer Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Cytotec
 • #