Clotrimazolum GSK

lek-clotrimazolum-gsk

Postać

krem, tabletki dopochwowe

Substancja czynna

klotrymazol

Wskazania

grzybica, kandydoza, łupież pstry

  1. Clotrimazolum GSK co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Clotrimazolum GSK w ciąży
  5. Clotrimazolum GSK a karmienie piersią
  6. Środki ostrożności
  7. Interakcje z innymi lekami

Clotrimazolum GSK co to jest

Clotrimazolum GSK to lek na grzybicę przeznaczony do stosowania miejscowego. W sprzedaży znajdują są dwie wersje preparatu różniące się dostępnością:

  • krem wydawany bez recepty,
  • tabletki dopochwowe dostępne wyłącznie na receptę.

Głównym składnikiem leku jest klotrymazol (Clotrimazolum) – pochodna imidazolu o szerokim zastosowaniu przeciwgrzybiczym. Działanie preparatu polega na zaburzeniu przepuszczalności błony komórek grzyba, co powoduje ich obumarcie. Klotrymazol zwalcza niemal wszystkie dermatofity. Jedynym znany gatunek grzyba oporny na lek to wyizolowane, pojedyncze szczepy Candida guilliermondi. Ponadto preparat działa również na niektóre drożdżaki i bakterie.

Clotrimazolum GSK krem po nałożeniu na skórę przenika do naskórka, a w niewielkich ilościach także do układu krwionośnego. Z kolei preparat w postaci tabletek dopochwowych wchłania się do surowicy, a jego dystrybucja do narządów i organów jest nieznaczna.

Pełny skład preparatu

1 g kremu Clotrimazolum GSK 10 mg/g zawiera 10 mg klotrymazolu.
Substancje pomocnicze to: alkohol cetostearylowy, oktylododekanol, polisorbat 60, sorbitanu stearynian, olbrot syntetyczny, alkohol benzylowy, woda oczyszczona.

1 tabletka dopochwowa Clotrimazolum GSK zawiera 100 mg klotrymazolu.
Substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, kwas adypinowy, sodu wodorowęglan, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan.

Wskazania do stosowania

Na co stosować lek Clotrimazolum? Krem na grzybicę firmy GSK stosuje się w miejscowym leczeniu:

  • grzybicy skóry rąk, stóp, nóg, podudzi i tułowia, jeśli choroba została wywołana grzybami Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum lub Microsporum canis;
  • kandydozy skóry i błon śluzowych w obrębie zewnętrznych narządów płciowych, spowodowanych przez Candida vulvitis lub Candida balanitis;
  • łupieżu pstrego, który został wywołany dermatofitami Malassezia furfur.

Tabletki dopochwowe Clotrimazolum GSK wykorzystuje się z kolei w zwalczaniu zakażeń drożdżakowych pochwy i sromu, również spowodowanych szczepami wykazującymi oporność na nystatynę.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie należy stosować preparatu jeśli pacjent jest nadwrażliwy na którykolwiek jego składnik.

Dawkowanie preparatu

Zalecenia dotyczące kremu

Jak stosować lek Clotrimazolum? Preparat w postaci kremu podaje się zewnętrznie na skórę. Zalecane dawkowanie kremu Clotrimazolum GSK 10 mg/g to nanoszenie cienkiej warstwy preparatu na zmienioną chorobowo skórę 2 lub 3 razy dziennie. Czas leczenia wynosi od 2 do 4 tygodni. Jeśli po upływie 7 dni kuracji nie uda się złagodzić objawów, producent zaleca konsultację z lekarzem.

Zalecenia dotyczące tabletek dopochwowych

Tabletki dopochwowe Clotrimazolum GSK przeznaczone są dla kobiet i dziewcząt powyżej 12 roku życia. Preparat należy umieszczać głęboko w pochwie, najlepiej przed pójściem spać. Ważne jest, by nie aplikować leku podczas miesiączki. Podczas terapii nie powinno się korzystać z innych środków dopochwowych, takich jak tampony, środki plemnikobójcze czy irygacje dopochwowe. Zaleca się, by nie współżyć podczas leczenia, ponieważ istnieje ryzyko zarażenia partnera seksualnego.

Istnieją 2 schematy dawkowania Clotrimazolum GSK tabletki dopochwowe. W pierwszym stosuje się 1 tabletkę 2 razy dziennie przez 3 następne dni, a w drugim 1 tabletkę raz dziennie przez 6 lub 7 kolejnych dni. Jeżeli po 7 dniach stosowania leku nie nastąpi poprawa, to należy ponownie udać się do lekarza. Jeżeli natomiast dojdzie do wznowienia zakażenia po upływie tygodnia, można zastosować tabletki ponownie. W przypadku nawracających zakażeń, gdy choroba pojawia się min. 2 razy w przeciągu pół roku, należy przedyskutować problem z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne

Jak wszystkie preparaty, tak również Clotrimazolum GSK może powodować skutki uboczne. Dotyczą one tylko niektórych pacjentów i różnią się w zależności od stosowanej postaci leku.

Zarówno krem, jak i tabletki dopochwowe z nieznaną częstością powodowały reakcje alergiczne obejmujące:

  • pokrzywkę,
  • omdlenia,
  • duszności,
  • niedociśnienie tętnicze.

U osób stosujących krem pojawiały się ponadto z nieznaną częstością reakcje skórne, takie jak: wysypka, świąd, pęcherze, złuszczanie się naskórka, pieczenie, rumień, obrzęk, podrażnienie, kłucie, ból lub dyskomfort.

U pacjentek stosujących tabletki dopochwowe Clotrimazolum GSK odnotowano z kolei z nieznaną częstością: bóle brzucha, uczucie dyskomfortu w pochwie, obrzęk lub pieczenie lub złuszczanie się naskórka narządów płciowych, podrażnienie lub świąd pochwy, bóle w obrębie miednicy, wysypkę, krwawienie z pochwy i rumień.

Clotrimazolum GSK w ciąży

Stosowanie preparatu w ciąży nie zostało dokładnie zbadane. Dla bezpieczeństwa należy powstrzymać się od stosowania Clorimazolum GSK w ciąży, a zwłaszcza w I trymestrze.

Clotrimazolum GSK a karmienie piersią

W badaniach na zwierzętach dowiedziono, że klotrymazol i/lub jego metabolity przenikają do mleka matki. Dlatego też stosowanie leku w okresie laktacji nie jest zalecane. Jeśli wdrożenie klotrymazolu jest konieczne, na czas leczenia należy odstawić dziecko od piersi.

Środki ostrożności

Preparatu nie można stosować doustnie ani połykać. Ponadto należy unikać aplikacji kremu w okolicach oczu. Wszystkie obszary ciała, które potencjalnie są zainfekowane należy leczyć  jednocześnie.

Krem Clotrimazolum GSK zawiera alkohol cetostearylowy, przez co może wywoływać reakcje skórne o charakterze miejscowym.

Tabletek dopochwowych nie można stosować podczas miesiączki, a także jeśli u pacjentki występują:

  • nieregularne lub nieprawidłowe krwawienia z pochwy;
  • plamienia międzymiesiączkowe;
  • wydzielina z pochwy o przykrym zapachu;
  • owrzodzenie pochwy lub sromu, pęcherzyki lub rany;
  • bóle w podbrzuszu lub trudności w oddawaniu moczu;
  • miejscowe skutki uboczne związane z leczeniem jak zaczerwienienie, podrażnienie lub obrzęk;
  • gorączka przekraczająca 38°C lub dreszcze;
  • nudności, wymioty lub biegunka;
  • bóle pleców lub barków.

Ponadto przed rozpoczęciem stosowania tabletek dopochwowych Clotrimazolum GSK należy dokładnie rozważyć, czy ich użycie jest uzasadnione, jeśli kobieta:

  • jest w ciąży;
  • w trakcie ostatnich 6 miesięcy przeszła więcej, niż 2 zakażenia grzybicze;
  • przeszła chorobę przenoszoną drogą płciową lub miała kontakt z zakażonym partnerem;
  • jest w wieku poniżej 12 lub powyżej 60 lat,
  • jest nadwrażliwa na imidazol lub inne dopochwowe preparaty przeciwgrzybicze.

Preparat nie ma wpływu na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje z innymi lekami

Łączne stosowanie dopochwowo klotrymazolu i doustnie takrolimusu lub syrolimusu może powodować wzrost stężenia doustnych leków w osoczu krwi. Podczas terapii skojarzonej trzeba zwrócić uwagę, czy u pacjentki nie występują objawy przedawkowania takrolimusu lub syrolimusu. W razie takiego podejrzenia należy oznaczyć stężenie substancji w osoczu.

W przypadku miejscowej aplikacji Clotrimazolum GSK na błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych substancja czynna może uszkadzać lateksowe środki antykoncepcyjne. Z uwagi na ryzyko osłabienia skuteczności zabezpieczenia przed ciążą zaleca się stosowanie dodatkowych środków antykoncepcyjnych w trakcie leczenia, a także minimum 5 dni po odstawieniu preparatu.

Dystrybutor na terenie Polski: GSK Commercial Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #