Clostilbegyt

clostilbegyt-opis-leku
  1. Clostilbegyt co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Interakcje z alkoholem
  5. Clostilbegyt w ciąży
  6. Clostilbegyt a karmienie piersią

Clostilbegyt co to jest

Lek Clostilbegyt stosowany jest u kobiet w zaburzeniach owulacji. Występuje w postaci tabletek w dawce 50 mg, które pakowane są po 10 sztuk. Wydawany jest wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji.

Substancją czynną preparatu jest cytrynian klomifenu. Jedna tabletka zawiera go w ilości 50 mg.
Preparat stosuje się w terapii niepłodności u kobiet, które nie mają w swoim cyklu miesiączkowym owulacji.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Clostilbegyt zawiera 50 mg cytrynianu klomifenu.
Substancje pomocnicze to: żelatyna, magnezu stearynian, kwas stearynowy, talk, skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna (100 mg).

Dawkowanie preparatu

Lek przyjmowany jest doustnie. Przeznaczony jest dla dorosłych kobiet, a dawkowanie powinno być ustalane indywidualnie i dostosowane do reaktywności jajników. Jeżeli krwawienie miesięczne pojawia się cyklicznie, leczenie należy rozpocząć od 5 dnia cyklu. W przypadku kobiet, które mają skróconą fazę folikularną – krótszą niż 12 dni (wczesna owulacja), pierwszą dawkę leku należy podać w 3 dniu cyklu. W razie braku krwawienia leczenie można rozpocząć w dowolnym dniu.

Producent zaleca dwa schematy dawkowania. Pierwszy z nich polega na przyjmowaniu przez 5 dni 50 mg leku (1 tabletka) dziennie. W tym czasie konieczne jest sprawdzenie reakcji jajników podczas badania ginekologicznego lub za pomocą badań laboratoryjnych. W schemacie tym owulacja powinna się pojawić między 11 a 15 dniem cyklu.

Schemat drugi powinno się wdrożyć dopiero, gdy pierwszy nie przyniesie oczekiwanych efektów. Polega on na stosowaniu dobowej dawki w wysokości 100 mg cytrynianu klomifenu (2 tabletki) codziennie przez 5 dni. Pierwszym dniem leczenia jest piąty dzień cyklu. Jeżeli nie dojdzie do owulacji, można powtórzyć leczenie w kolejnym cyklu. W przypadku dalszego niepowodzenia należy przerwać kurację na trzy miesiące. Po tym czasie można zastosować dodatkowy cykl trzymiesięcznego leczenia opartego na tym samym schemacie: rozpoczęcie w piątym dniu cyklu, 5 dni przyjmowania leku w ilości 100 mg, przerwa do rozpoczęcia kolejnego cyklu. Jeżeli dodatkowa trzymiesięczna terapia nie przyniesie rezultatu, nie powinno się dalej przyjmować preparatu Clostilbegyt.

Producent zastrzega, by nie stosować dawek większych, niż 100 mg klomifenu dziennie. Nie powinno się także przekraczać czasu zażywania ponad 5 dni w 1 cyklu.

W przypadku kobiet, które cierpią na zespół policystycznych jajników, dawka początkowa powinna wynosić 25 mg dziennie. Jej zmniejszenie wynika z ryzyka hiperstymulacji.

Jeżeli brak miesiączki nastąpił po stosowaniu antykoncepcji zaleca się dawkę początkową w wysokości 50 mg na dobę. Przy tej przyczynie skuteczność zwykle przynosi już 5 dniowe leczenie, także w 1 cyklu.

Lek nie powinien być przyjmowany przez osoby:

  • nadwrażliwe na jego główną substancję czynną lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych,
  • cierpiące na choroby wątroby lub zaburzenia czynności wątroby,
  • z zaburzeniami widzenia występującymi niedawno lub od długiego czasu,
  • z pierwotną niedoczynnością przysadki,
  • z zaburzeniami czynności tarczycy lub nadnerczy,
  • kobiety w ciąży,
  • kobiety ze zdiagnozowaną torbielą jajnika za wyjątkiem zespołu policystycznych jajników,
  • u których występują krwawienia z macicy o nieznanej przyczynie,
  • po menopauzie, z dysgenezją jajników lub w innej sytuacji, w której prawdopodobnie jajniki nie zareagują,
  • chore na nowotwory hormonozależne.

Jeżeli chodzi o aktywność seksualną w czasie terapii Clostilbegytem, to warto ją skonsultować z prowadzącym lekarzem ginekologiem, by jak najlepiej wyznaczyć dni płodne.

Możliwe skutki uboczne

Clostilbegyt może powodować skutki uboczne. Działania niepożądane, które obserwowano bardzo często, to uderzenia gorąca oraz powiększenie jajników.

Wśród często występujących objawów niepożądanych pojawiają się zaś: bóle głowy; zaburzenia widzenia w postaci niewyraźnego widzenia, plamek, migotań – mroczków iskrzących, powidoków; dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty, wzdęcia, gazy; dyskomfort piersi, plamienie lub krwawienie w środku cyklu.

Do skutków niepożądanych, które występują u pacjentek niezbyt często należą: depresja, zawroty głowy, uczucie omdlewania lub wirowania, napięcie nerwowe/bezsenność, zmęczenie.

Rzadko występujące skutki uboczne to: drgawki, zaćma, zapalenie nerwu wzrokowego.

Bardzo rzadkim objawem niepożądanym jest łysienie.

Clostilbegyt może też wywołać skutki uboczne, których częstość nie została jednoznacznie ustalona.

Należą do  nich: guzy lub nowotwory hormonozależne lub związane z wydzielaniem hormonów, a w przypadku ich wcześniejszego występowania - pogorszenie; rak jajnika; reakcja alergiczna; hipertrójglicerydemia; psychoza paranoidalna; niepokój, zaburzenia nastroju, a w tym zmiany nastroju, wahania nastroju i rozdrażnienie; omdlenie; incydenty naczyniowo-mózgowe; zakrzepica żył i zatok mózgu; zaburzenia neurologiczne; dezorientacja i zaburzenia mowy; przemijające parestezje; mroczki; wrażenie światła przy ucisku na gałki oczne; pogorszenie ostrości wzroku; tachykardia; kołatanie serca; zapalenie trzustki; upośledzenie czynności komórek wątrobowych (nieprawidłowa próba bromosulfaleinowa); żółtaczka; zwiększenie stężenia transaminaz; pokrzywka; zapalenie skóry/wysypka; rumień wielopostaciowy; wybroczyny; obrzęk naczynioruchowy; ciąże mnogie; jednoczesna ciąża wewnątrzmaciczna i pozamaciczna; ciąża ekotopowa; endometrioza; zaostrzenie istniejącej wcześniej endometriozy; zmniejszenie grubości endometrium; olbrzymie powiększenie jajników; zespół hiperstymulacji jajników.

W razie podejrzenia u siebie któregoś z wymienionych powyżej objawów należy zgłosić się do lekarza.

Z uwagi na możliwość niewyraźnego widzenia i innych zaburzeń widzenia podczas trwania terapii, a także krótko po jej zakończeniu, osoby kierujące samochodami lub obsługujące maszyny muszą zachować szczególną ostrożność stosując lek.

Interakcje z alkoholem

W ulotce brak jest informacji odnośnie bezpieczeństwa lub ryzyka stosowania leku Clostilbegyt łącznie z alkoholem. Producent wskazuje, że nie przeprowadzono badań pod kątem interakcji preparatu z innymi lekami.

Clostilbegyt w ciąży

Kobiety ciężarne nie powinny przyjmować tabletek. W trakcie każdego cyklu leczenia pacjentka musi mieć wykonane badania sprawdzające, czy dochodzi do owulacji. Konieczne jest także przeprowadzenie testu ciążowego przed rozpoczęciem każdego kolejnego cyklu terapii w celu uniknięcia stosowania Clostilbegyt we wczesnej ciąży.

Zaobserwowano wady rozwojowe płodów wśród kobiet, których owulacja została wywołana za pomocą klomifenu. Jednakże ich występowanie było tak samo częste, jak w populacji ogólnej i wynosiło poniżej 1 %. Do wad tych należą m. in. wrodzone wady serca, zespół Downa, szpotawość, nieprawidłowości w zakresie rozwoju jelit oraz spodziectwo.

Należy pamiętać, że zapłodnienie w trakcie terapii Clostilbegytem zwiększa prawdopodobieństwo ciąży mnogiej. U kobiet stosujących lek rośnie także ryzyko ciąży ektopowej jajowodowej i jajnikowej. Pojawiały się również przypadki ciąż mnogich, także jednoczesnych ciąż wewnątrzmacicznych i pozamacicznych.

Clostilbegyt a karmienie piersią

Nie ma informacji, które jednoznacznie informowałyby o przenikaniu leku do mleka kobiecego. Zauważono jednak, że klomifen może hamować laktację. Z uwagi na nieustalone bezpieczeństwo stosowania nie zaleca się przyjmowania preparatu kobietom karmiącym.

Dystrybutor na terenie Polski: Egis Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #