Clobederm maść

  1. Clobederm maść co to jest
  2. Clobederm maść stosowanie
  3. Clobederm maść skutki uboczne
  4. Clobederm maść w ciąży
  5. Clobederm maść a karmienie piersią
  6. Clobederm maść a alkohol

Clobederm maść co to jest

Clobederm to lek dostępny w postaci maści lub kremu, nierefundowany. Substancją czynną zawartą w leku jest propionian klobetazolu. W zależności od postaci leku, zastosowano także glikol propylenowy (w maści) oraz glikol propylenowy, chlorokrezol oraz alkohol cetostearylowy - w kremie. Clobederm maść to glikokortykosteroid, który wykorzystywany jest miejscowo i zewnętrznie. Preparat stosowany jest u pacjentów, u których konieczne jest włączenie leczenia przeciwzapalnego, przeciwświądowego, ale także przeciwalergicznego z działaniem wpływającym na obkurczanie naczyń krwionośnych. Lek bardzo dobrze wchłania się przez skórę pacjenta, przedostając się do organizmu.

Clobederm maść stosowanie

Clobederm krem oraz maść to preparaty, które wykorzystywane są do leczenia zmian skórnych, w krótkim okresie czasu. Maść na stan zapalny skóry Clobederm stosowana jest w ostrych i ciężkich stanach zapalnych skóry, suchych oraz niezakażonych. Gdy rana wykazuje cechy wilgotności, wówczas zdecydowanie lepiej sprawdzi się Clobederm krem. Warunkiem skuteczności leczenia jest odpowiednia reakcja na glikokortykosteroidy. Lek sprawdzi się doskonale u osób, u których obserwuje się nadmierne swędzenie lub rogowacenie. Ważną kwestią jest fakt, iż preparat stosowany jest wtedy, gdy słabsze leki nie przyniosły odpowiednich efektów i poprawy. Chociaż przez pacjentów preparat postrzegany jest jako maść na liszaje, to zakres chorób, w przebiegu których maść jest stosowana, jest znacznie szerszy. Lek sprawdzi się doskonale w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, wyprysku kontaktowego, łuszczycy zadawnionej, rumienia wielopostaciowego oraz tocznia rumieniowego dyskoidalnego. Skuteczność preparatu dowiedziono również w przebiegu atopowego zapalenia skóry. Dawkowanie maści Clobederm określone zostanie przez lekarza prowadzącego, który uwzględni indywidualną sytuację pacjenta. Zazwyczaj lek stosowany jest 1 do 2 razy na dobę. Niewielką ilość maści należy nanieść na skórę i delikatnie wcierać w miejsce zmienione chorobowo, a następnie dokładnie umyć ręce. Preparatu nie wolno stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. W związku z tym, że Clobederm to dość silny lek, to nie należy stosować go dłużej niż 2 tygodnie.  U osób, u których konieczna jest dłuższa terapia, konieczne jest rozważenie zastosowania innego preparatu, również na bazie kortykosteroidów, ale o mniejszej sile działania. Maść na zapalenie skóry Clobederm należy stosować możliwie jak najkrócej, a po uzyskaniu oczekiwanego efektu, terapię należy zakończyć.

Clobederm maść skutki uboczne

Clobederm maść na liszaj i inne zmiany skórne wymagające leczenia kortykosteroidem o silnym działaniu, mogą, jak wiele leków, wywołać wystąpienie objawów niepożądanych. Wiele z nich związanych jest ze skórą, w szczególności: zmiany o charakterze trądzikopodobnym, pieczenie, świąd, podrażnienie, wysypka, suchość skóry, przebarwienia skóry, zapalenie mieszków włosowych oraz inne. W związku z dużym wchłanianiem oraz oddziaływaniem substancji czynnej na oś podwzgórze - przysadka - nadnercza, może dojść do zahamowania jej czynności, a także zahamowania rozwoju i wzrostu u dzieci.

Clobederm maść w ciąży

Maści Clobederm nie powinno się stosować w ciąży, jeżeli terapia nie jest bezwzględnie konieczna. Lekarz podejmując decyzję o konieczności leczenia bierze pod uwagę zarówno korzyści dla matki, ale także ryzyko dla dziecka.

Clobederm maść a karmienie piersią

Kobiety, które karmią piersią, nie powinny stosować leku Clobederm maść, chyba że zastosowanie silnego kortykosteroidu jest bezwzględnie konieczne dla zdrowia matki.

Clobederm maść a alkohol

Nie ma jednoznacznych informacji, które świadczyłyby o negatywnym wpływie spożywania alkoholu podczas terapii lekiem Clobederm maść. Trzeba jednak pamiętać, że każdy lek w połączeniu z alkoholem może powodować skutki uboczne lub obniżać jego skuteczność.

Dystrybucja na terenie Polski: Bausch Health Companies Inc.