Grecja COVID-19 wymagane badania dla podróżnych
Grecja COVID-19 wymagane badania dla podróżnych

Wybierając się w podróż do Grecji w dobie pandemii koronawirusa należy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami zamieszczonymi na rządowych stronach internetowych. Są one na bieżąco aktualizowane, aby każdy mógł uzyskać rzetelne dane i odpowiednio przygotować się do wyjazdu.

Spis treści: 

  1. Paszport covidowy a wyjazd do Grecji
  2. Badania na koronawirusa przy wjeździe do Grecji
  3. Wyjazd do Grecji dla zaszczepionych na COVID-19
  4. Kwarantanna przy wjeździe do Grecji
  5. COVID-19 obostrzenia w Grecji

Paszport covidowy a wyjazd do Grecji

Każdy podróżny, który ma Unijny Certyfikat COVID (paszport cowidowy), od 7 czerwca 2021 może przekroczyć granicę Grecji. Paszport potwierdza, że jego właściciel jest ozdrowieńcem, posiada negatywny wynik test na COVID-19 albo jest zaszczepiony. Grecja zezwoliła na korzystanie z paszportu zdrowotnego jako jedno z pierwszych państw Unii Europejskiej. Jeśli nie masz Unijnego Certyfikatu COVID, musisz spełnić inne warunki, aby przekroczyć granicę. 

Badania na koronawirusa przy wjeździe do Grecji

Aby wjechać na terytorium Grecji bez paszportu covidowego, konieczne jest posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, przy czym honorowane są wyłącznie testy PCR, które wykonane zostały w ciągu 72 godzin, poprzedzających przyjazd do Grecji. Co ważne, należy posiadać przy sobie wynik przygotowany w j. angielskim. Zasada ta obowiązuje wszystkich, którzy przekraczają granice Grecji, w tym także dzieci, które ukończyły 6. rok życia.

TEST ANTYGENOWY

Wynik w jęz. angielskim gratis
Cena z MediClub: od 142,50 zł

KUP ONLINE

TEST RT-PCR

Wynik w jęz. angielskim gratis
Cena z MediClub: od 399 zł

KUP ONLINE

 

Wyjazd do Grecji dla zaszczepionych na COVID-19

W przypadku osób zaszczepionych na COVID-19, a nie posiadających paszportu covidowego, możliwy jest wjazd na terytorium Grecji na podstawie posiadanej karty szczepień. Osoby zaszczepione na koronawirusa zwolnione są z obowiązku wykonania badania PCR w Grecji, jeżeli przyjęły pełen cykl szczepienia, zgodnie z zaleceniem producenta. Od ostatniej dawki szczepionki musi upłynąć co najmniej 14 dni.

Podróż do Grecji z kartą szczepień na COVID-19

Dokumentem potwierdzającym zaszczepienie przeciwko COVID-19 jest karta szczepień, która zawierać musi następujące informacje - imię i nazwisko osoby, rodzaj podanej szczepionki (jej nazwa), daty, potwierdzające dzień podania poszczególnych dawek szczepienia, a także oznaczenie podmiotu podającego szczepienie.

Kwarantanna przy wjeździe do Grecji

Wyjeżdżając do Grecji należy sprawdzić aktualnie obowiązujące zasady związane z obostrzeniami i kwarantanną, ponieważ ulegają one zmianom, w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej. Podróżni przybywający do Grecji, zarówno drogą powietrzną, morską, jak i lądową poddawani są w sposób losowy testom na koronawirusa. Jeżeli wynik będzie pozytywny, wówczas osoba kierowana jest na kwarantannę.

Kwarantanny przy wjeździe do Grecji można uniknąć okazujac paszport covidowy

COVID-19 obostrzenia w Grecji

W Grecji, podobnie jak w innych krajach obowiązują specjalne obostrzenia, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania koronawirusa i opanowanie sytuacji epidemicznej.

Należy pamiętać, że w Grecji obowiązuje całkowity nakaz całkowitego zasłaniania nosa i ust. Maseczki obowiązkowe są w każdej przestrzeni publicznej, zarówno otwartej, jak i zamkniętej.

W Grecji obowiązują bardzo restrykcyjne zasady związane z zakazem przemieszczania się. Po obszarze Grecji poruszać można się wyłącznie w określonych celach, które obejmują m.in. dojazd z pracy i do pracy, wyjście do apteki, na zakupy spożywcze itp. Obostrzenia te sprawiają, że przemieszczanie po terytorium kraju jest niemożliwe, co znacznie ogranicza turystyczne możliwości kraju.

Wybierając się do Grecji należy pamiętać, żeby wypełnić odpowiedni formularz. Formularz ten pozwoli na wygenerowanie kodu QR, który obowiązkowo pokazać należy przekraczając granicę. Obowiązek ten jest ściśle przestrzegany, a brak kodu może spowodować nałożenie kary grzywny. Ponadto należy mieć świadomość, że wyjeżdżając do Grecji należy wskazać adres pobytu oraz plan podróży (na najbliższe 7 dni).

Grecja: przed wyjazdem sprawdź aktualne informacje dla podróżnych. Dowiedz się także wiecej  o wariancie Delta w Grecji

Źródło:

Data aktualizacji: 20.09.2021