Chorwacja wymaga, by zrobić testy na koronawirusa
Chorwacja wymaga, by zrobić testy na koronawirusa

Chorwacja jest jednym z popularniejszych kierunków turystycznych. Jednak w dobie epidemii podróżowanie, zwłaszcza w celach turystycznych, jest znacznie utrudnione. Decydując się na wyjazd, należy zapoznać się z obostrzeniami, jakie obowiązują w danym regionie.

Spis treści:

  1. COVID-19 warunki wjazdu na teren Chorwacji
  2. Szczepienie na COVID-19 wyjazd do Chorwacji
  3. Chorwacja kwarantanna przy wjeździe
  4. Obostrzenia w Chorwacji koronawirus

COVID-19 warunki wjazdu na teren Chorwacji

Zasady obowiązujące podróżnych wjeżdżających na teren Chorwacji należy sprawdzić przed wyruszeniem w podróż. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce odradza wyjazdy zagraniczne, jeśli nie są one bezwzględnie konieczne, ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem w Chorwacji. Przed wyjazdem należy sprawdzić na stronie Ministerstwa czy istnieje obowiązek wykonania testów na obecność SARS-CoV-2.

Jakie testy na COVID-19 wymaga Chorwacja?

Wjazd do kraju możliwy jest wyłącznie dla osób posiadających negatywny wynik testu na koronawirusa. Co ważne, Chorwacja honoruje tylko testy PCR oraz testy antygenowe, ale wyłącznie te, które zostały uznane przez Unię Europejską.

Od lipca 2021 r., wjazd na teren Chorwacji możliwy jest po okazaniu paszportu covdiowego. 

Dowiedz się więcej: Co to jest paszport covidowy i jak go prawidłowo pobrać? 

TEST ANTYGENOWY

Wynik w jęz. angielskim gratis
Cena z MediClub: od 142,50 zł

KUP ONLINE

TEST RT-PCR

Wynik w jęz. angielskim gratis
Cena z MediClub: od 399 zł

KUP ONLINE

Negatywny wynik badania pozwala uniknąć obowiązkowej kwarantanny granicznej. Co do zasady test musi być przeprowadzony u wszystkich wjeżdżających do Chorwacji, za wyjątkiem dzieci do lat 7, ozdrowieńców oraz osób zaszczepionych. W przypadku ozdrowieńców konieczne jest udokumentowanie przechorowania COVID-19. Za dokumenty poświadczające uznaje się zaświadczenie lekarskie lub uzyskany pozytywny wynik PCR lub antygenowego, w obu przypadkach konieczne jest wskazanie daty choroby.

Wjazd do Chorwacji dla ozdrowieńców

Za ozdrowieńca zwolnionego z obowiązku wykonania badania uznawane są osoby, które przechodziły zakażenie koronawirusem w ostatnich 6 miesiącach przed przyjazdem do Chorwacji (i nie później niż 11 dni przed datą przekroczenia granicy z Chorwacją).

Szczepienie na COVID-19 wyjazd do Chorwacji

Wjazd na teren Chorwacji dla osób zaszczepionych jest możliwy bez wykonywania badań w kierunku koronawirusa, o ile osoba ta posiada pełen cykl szczepień przewidzianych prawem, tj. przyjęła wszystkie dawki, bez względu na to, jakim preparatem została zaszczepiona. Co ważne, od momentu przyjęcia ostatniej dawki musi minąć okres 14 dni.

Chorwacja kwarantanna przy wjeździe

Wjeżdżający do Chorwacji mają obowiązek okazać negatywny wynik testu na koronawirusa z ustalonymi zasadami (test powinien być wykonany 48 godzin przed wjazdem). Brak wyniku pozwala wjechać do kraju, jednak w takiej sytuacji osoba kierowana jest na przymusową kwarantannę, która co do zasady wynosi 10 dni.

Osoby zaszczepione, które okażą stosowny dokument, nie są poddawane kwarantannie.

Władze Chorwackie dopuszczają możliwość wcześniejszego zwolnienia z kwarantanny pod warunkiem, że osoba wykona test na koronawirusa w Chorwacji i uzyska wynik negatywny.

Obostrzenia w Chorwacji koronawirus

Ze względu na wysoki wzrost zachorowań w Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej otwartej, w zamkniętych obiektach oraz wszędzie tam, gdzie obserwuje się wzmożoną intensywność przepływu ludności, a także tam, gdzie nie ma możliwości zachowania odpowiedniego, wynoszącego 1,5 m dystansu społecznego.

Przed wyjazdem należy zweryfikować aktualne obostrzenia, które różnić się mogą w zależności od regionu (obowiązują zasady wprowadzane zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym).

Przed wyjazdem do Chorwacji sprawdź aktualne informacje dla podróżnych.

Dowiedz się więcej: Wariant Delta wakacje 2021. COVID-19 a podróże za granicę?

Źródło:

Data aktualizacji:20.09.2021