Bułgaria - podróżni muszą mieć wykonane testy na koronawirusa
Bułgaria - podróżni muszą mieć wykonane testy na koronawirusa

Epidemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na mobilność i swobodę przemieszczania ludzi na świecie. Wiele krajów, w tym także Bułgaria zdecydowało się na wprowadzenie obostrzeń i dodatkowych wymagań w stosunku do osób przybywających z zagranicy. Bieżące informacje na temat poziomu zakażeń i sytuacji pandemicznej w Bułgarii oraz obowiązujących restrykcji śledzić można na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Spis treści:

  1. COVID-19 badania przed wjazdem do Bułgarii
  2. Wyjazd do Bułgarii a zaszczepienie na COVID-19
  3. Bułgaria koronawirus kwarantanna po przekroczeniu granicy

COVID-19 badania przed wjazdem do Bułgarii

Dotychczas wprowadzony zakaz wjazdu na terytorium Bułgarii nie dotyczy obywateli polskich oraz krajów członkowskich i państw należących do strefy Schengen.

Bułgaria test na koronawirusa przed wyjazdem

Należy pamiętać, że jednym z podstawowych obowiązków osób wjeżdżających na terytorium Bułgarii jest posiadanie wyniku testu na koronawirusa. W kraju honorowane są testy PCR, a także testy antygenowe. Bez względu na rodzaj badania, do Bułgarii wjechać mogą wyłącznie osoby posiadające negatywny wynik testu.

Badania PCR lub antygenowe nie muszą być wykonywane przez osoby, które są tzw. ozdrowieńcami, czyli przechorowały COVID-19 w ciągu 6 miesięcy poprzedzających przyjazd do Bułgarii.

TEST ANTYGENOWY

Wynik w jęz. angielskim gratis
Cena z MediClub: od 142,50 zł

KUP ONLINE

TEST RT-PCR

Wynik w jęz. angielskim gratis
Cena z MediClub: od 399 zł

KUP ONLINE

Wyjazd do Bułgarii a zaszczepienie na COVID-19

U wjeżdżających do Bułgarii test nie musi być wykonywany u osób, które poddały się szczepieniom na koronawirusa. Warunkiem jest ukończony pełen cykl szczepienia, zgodnie z wytycznymi określonymi dla zastosowanego preparatu. Należy podkreślić, że swobodny wjazd do Bułgarii dotyczy tych osób, u których od chwili przyjęcia ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni.

Od lipca na teren kraju podróżujący może wjechać po okazaniu paszportu covidowego, który jest uznawany na terenie Unii Europejskiej. 

Bułgaria koronawirus kwarantanna po przekroczeniu granicy

Wyjeżdżając do Bułgarii należy upewnić się, jakie zasady obowiązują w kontekście przymusowej kwarantanny granicznej. Obecnie nie jest ona obowiązkowa, jeśli turysta posiada negatywny wynik badania PCR lub jednego z dopuszczalnych testów antygenowych. kwarantanna nie jest nałożona także Polakom po okazaniu ważnego unijnego certyfikatu cyfrowego UE Covid lub analogicznego dokumentu zawierającego te same dane co certyfikat cyfrowy UE.

Kwarantannie poddawane są natomiast te osoby, u których w trakcie pobytu w Bułgarii rozwijają się objawy charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem oraz ich rodziny.

Przed wyjazdem do Bułgarii sprawdź aktualne informacje dla podróżnych 

Przeczytaj: Wariant Delta wakacje 2021. COVID-19 a podróże za granicę

Źródła:

Data aktualizacji: 09.20.2021