Charakterystycznymi objawami koronawirusa u osób dorosłych są: gorączka, suchy kaszel, duszność, ból głowy, ból mięśni/stawów, utrata lub zaburzenie węchu i/lub smaku oraz charakterystyczne silne zmęczenie. COVID-19 to choroba, która u około 4 na 5 osób przebiega łagodnie.
Spis treści
- Najczęstsze objawy koronawirusa SARS-CoV-2
- Badania na koronawirusa
- Pierwsze objawy koronawirusa
- Objawy koronawirusa u dzieci
- Po ilu dniach koronawirus daje objawy?
- Jak przebiega zakażenie koronawirusem?
- Koronawirus u kobiet w ciąży
- Czy objawy koronawirusa są podobne do grypy?
- Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa?
Najczęstsze objawy koronawirusa SARS-CoV-2
Koronawirus u dużej liczby chorych przebiega bezobjawowo. Wśród osób wykazujących objawy, najbardziej charakterystyczne są:
Najczęstsze objawy koronawirusa:
- gorączka
- suchy kaszel
- duszność
- charakterystyczne silne zmęczenie
- ból mięśni
- ból gardła
- ból głowy
- utrata lub zaburzenia smaku i/lub węchu (objaw charakterystyczny)
Objawy występujące rzadziej:
- biegunka
- zapalenie spojówek
- wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp
Objawy, które mogą pojawić się w ciężkim przebiegu zakażenia SARS-CoV-2:
- trudności w oddychaniu lub duszność
- ból lub ucisk w klatce piersiowej
- utrata mowy lub zdolności ruchowych
Częstość występowania poszczególnych objawów zmieniała się wraz z czasem trwania pandemii i różni się w zależności od regionu i grupy wiekowej.
W cięższych przypadkach infekcja może powodować obustronne śródmiąższowe zapalenie płuc, ciężką ostrą niewydolność oddechową, niewydolność wielonarządową, posocznicę i wstrząs septyczny, a nawet śmierć.
W badania obrazowych klatki piersiowej widoczne są objawy atypowego (obustronnego) zapalenia płuc, z zacienieniami w płucach typu tzw. mlecznej szyby.
Pierwsze objawy koronawirusa
Jakie są pierwsze objawy wskazujące na zakażenie SARS-CoV-2? Infekcja COVID-19 przebiega w zróżnicowany sposób u różnych pacjentów. Część zakażeń przebiega bezobjawowo. Jeśli jest inaczej, pierwsze objawy koronawirusa pojawiają się zwykle 5-6 dni po kontakcie z patogenem (tutaj przeczytasz, kiedy pojawiają się dokładnie pierwsze objawy COVID-19) .
Ponieważ przebieg zakażenia różni się wśród pacjentów, nie ma charakterystycznych objawów, które można by opisać jako pierwsze i które sygnalizują rozwój choroby COVID-19. Powinno się zwracać uwagę na jakiekolwiek objawy infekcji dróg oddechowych, np. gorączka, suchy kaszel, duszność, zmęczenie, ból głowy. Charakterystycznym objawem COVID-19 jest zaburzenie lub utrata węchu i/lub smaku, ale nie występuje on często.
Jeżeli pojawią się jakiekolwiek objawy, które mogłyby sugerować COVID-19, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem w ramach teleporady i w razie zalecenia lekarza wykonać test w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 (RT-PCR, PCR lub antygenowy). Dopóki nie potwierdzimy zakażenia testem, należy zachować dystans społeczny oraz wszystkie środki ostrożności, które stosuje się w trakcie kwarantanny czy izolacji domowej.
Objawy koronawirusa u dzieci
Objawy koronawirusa u dzieci mają najczęściej łagodniejszy charakter niż te występujące u osób dorosłych. Dzieci częściej przechodzą chorobę bezobjawowo. Najczęstsze objawy COVID-19 u dzieci przypominają przeziębienie, są to m.in.:
- kaszel,
- gorączka (zwykle ok. 38 stopni),
- katar,
- czasem wymioty i biegunka,
- ból gardła,
- osłabienie.
Szacuje się, że nawet do 90 proc. dzieci ma łagodny przebieg choroby COVID-19. U dzieci odkryto również pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny czasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2 (PIMS-TS), który występuje stosunkowo rzadko. Dzieci z tym zespołem mogą mieć ostre objawy żołądkowo-jelitowe, objawy wstrząsu, zaburzenia krzepnięcia krwi, objawy dysfunkcji mięśnia sercowego czy wysypkę.
Dowiedz się więcej: Koronawirus u dzieci
Objawy koronawirusa wariant brytyjski
Objawy zakażenia odmianą brytyjską koronawirusa częściej przypominają infekcję górnych dróg oddechowych (np. przeziębienie).
Osoby zakażone wariantem brytyjskim koronawirusa częściej zgłaszają takie objawy, jak: kaszel, ból gardła, zajęte zatoki, odczuwalne zmęczenie czy bóle mięśni. Zdecydowanie rzadziej natomiast występują zaburzenia i/lub utrata węchu lub smaku.
- Przeczytaj więcej o koronawirusie w wariancie brytyjskim
Objawy koronawirusa wariant Delta
Wariant Delta koronawirusa najczęściej wywoluje takie objawy jak ból głowy, ból gardła, katar i gorączka.
Indyjscy medycy donoszą, że u chorujących po zakażeniu wariantem Delta mogą pojawić się także: prawdopodobieństwo utraty słuchu, silne bóle brzucha, nudności.
- Więcej informacji o wariancie Delta, objawach i zakażeniach >>
Po ilu dniach koronawirus daje objawy?
U osób zakażonych SARS-CoV-2 objawy choroby zwykle pojawiają się 5-6 dni od podejrzewanego momentu ekspozycji na wirusa. Przy czym okres inkubacji wirusa wynosi 1-14 dni, co oznacza, że zdarzały się przypadki, w których objawy występowały już na drugi dzień po ekspozycji, ale również dopiero po prawie 2 tyg. Obecnie Główny Inspektorat Sanitarny zaleca 10-dniowy okres kwarantanny. Warto pamiętać, że COVID-19 może mieć przebieg również bezobjawowy.
Jak przebiega zakażenie koronawirusem?
Około 80 proc. osób zakażonych SARS-CoV-2 przechodzi chorobę bezobjawowo lub ma łagodne objawy, przypominające inne choroby górnych dróg oddechowych.
Część osób zakażonych może mieć ostrą lub krytyczną postać choroby. Około 10-15% osób, które zachorują na COVID-19, ma ciężką postać choroby, w tym trudności z oddychaniem, i wymaga opieki szpitalnej, a ok. 5% jest w sytuacji krytycznej.
Czas leczenia COVID-19 zwykle trwa około 14 dni, ale może wydłużyć się do 3-6 tyg. przy ciężkim przebiegu. W Polsce ryzyko zgonu wynosi 3,4 proc. (dane na 12.10.2020 r., coronavirus.jhu.edu/data/mortality).
Dowiedz się więcej na temat leczenia koronawirusa. |
Uważa się, że wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową między osobami, które są ze sobą w bliskim kontakcie (w odległości około 1 m). Gdy zarażona osoba kaszle, kicha lub mówi, kropelki jej śliny lub wydzieliny z nosa mogą znaleźć się na twarzy (w okolicy ust, nosa lub oczu) osób będących w pobliżu, a stamtąd dostać się do dróg oddechowych.
Zakazić można się również poprzez dotykanie zanieczyszczonych wirusem powierzchni, a następnie twarzy. Koronawirusy cechują się niską stabilnością w środowisku, która różni się w zależności od typu powierzchni, temperatury i wilgotności. W środowisku suchym sugeruje się, że SARS-CoV-2 może przeżyć na powierzchniach użytkowych i przedmiotach nie dłużej niż kilka godzin, maksymalnie kilka dni.
Przeczytaj: Koronawirus a powierzchnie użytkowe. Jak długo wirus przeżywa, jak go usunąć?
Wirus może rozprzestrzeniać się zanim pojawią się objawy choroby. Część zakażonych nie wykazuje żadnych symptomów, stanowi jednak zagrożenie dla osób zdrowych, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny i unikanie skupisk ludzi – należy pamiętać o noszeniu maseczki i zachowaniu odpowiedniej odległości między ludźmi (przynajmniej 1 metra, w Polsce zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia 1,5 metra).
Koronawirus u kobiet w ciąży
Obecnie dostępne dane nie wskazują na zwiększone ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 u kobiet ciężarnych. Jednak z uwagi na to, że są one w grupie ryzyka cięższego przebiegu i zgonu z powodu innych infekcji wirusowych traktuje się je jako grupę zwiększonego ryzyka zakażenia nowym koronawirusem.
Według aktualnie dostępnych informacji przebieg choroby u kobiet w ciąży jest podobny do ciężkości przebiegu choroby innych dorosłych. Nie ma danych, które sugerowałyby, że zakażenie podczas ciąży wpływa na płód.
Więcej dowiesz się z artykułu: Koronawirus a ciąża
Czy objawy koronawirusa są podobne do grypy?
Wiele objawów koronawirusa SARS-CoV-2 jest podobnych do objawów grypy. W obu chorobach mogą wystąpić gorączka, kaszel, uczucie zmęczenia, katar, ból mięśni/stawów, ból głowy, ból gardła.
Główną różnicą pomiędzy objawami grypy i koronawirusa jest to, że w przypadku COVID-19 może wystąpić utrata lub zaburzenie smaku i/lub węchu, których nie odnotowuje się przy grypie.
Przeziębienie od COVID-19 najczęściej odróżnia się brakiem wysokiej gorączki i trudności z oddychaniem. W przypadku przeziębienia choremu nie dokucza ból mięśni, ale bardzo często ma katar i kicha.
Dowiedz się więcej: Koronawirus a grypa
Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa?
W momencie podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 należy zadzwonić na specjalną infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla osób przebywających na terenie Polski o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800 190 590.
Jeżeli masz utrzymującą się gorączkę (>39◦C), duszność, ból w klatce piersiowej i/lub wybroczyny na skórze, niezwłocznie skontaktuj się z Hot Line Medicover 500 900 999 albo pogotowiem ratunkowym 112 lub 999.
Koronawirus szybkie linki
Objawy koronawirusa u dzieci | Mapa zachorowań na koronawirusa | Koronawirus statystyki | Porady na temat koronawirusa | Zakażenia koronawirusem | Leczenie koronawirusa | Koronawirus szczepionka | Koronawirus kwarantanna | Zasady noszenia maseczek | Koronawirus a grypa | Koronawirus a ćwiczenia oddechowe | Koronawirus a ciąża | COVID-19 przygotowanie do choroby | Koronawirus a witamina D | COVID-19 powikłania
Testy na koronawirusa | Test PCR na koronawirusa | Test na koronawirusa Łódź | Test antygenowy na koronawirusa | Test serologiczny na koronawirusa
Koronawirus Warszawa | Koronawirus Wrocław | Koronawirus Katowice | Koronawirus Łódź | Koronawirus Lublin | Koronawirus Gdańsk | Koronawirus Kraków | Koronawirus Poznań