Zakażenie wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego, nie zawsze musi nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje, jak rozwój choroby nowotworowej. Jednakże określenie poziomu ryzyka jest możliwe dopiero po wykonaniu odpowiednich testów u kobiet i mężczyzn. Wirus występuje w wielu odmianach, niektóre z nich prowadzą do rozwoju nowotworów. Wynik badania pozwala nie tylko na wykrycie zakażenia HPV, lecz także na określenie jego typu.

Kiedy zrobić badanie na wirusa HPV? Brodawczak jest przenoszony drogą płciową, może powodować np. raka szyjki macicy u kobiet, kłykciny kończyste u mężczyzn.

Spis treści:

  1. Zakażenie wirusem brodawczaa ludzkiego HPV  
  2. Test na HPV z jamy ustnej 
  3. Wirus HPV test dla kobiety
  4. Test HPV dla mężczyzn 

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV

Zakażenie w początkowym stadium przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Wirus przenoszony jest najczęściej drogą płciową i obejmuje narządy płciowe, tak u kobiet, jak i u mężczyzn. Zmiany w obrębie szyjki macicy diagnozowane są zazwyczaj przez lekarza ginekologa podczas badania profilaktycznego.

Test na HPV z jamy ustnej

Wirus HPV przenoszony jest drogą płciową przez kontakty seksualne, ale jego obecność odnotowuje się także w jamie ustnej, gdzie daje szereg charakterystycznych objawów.

Zmiany te występować mogą na języku i podniebieniu miękkim, ale także na migdałkach czy błonie śluzowej warg. Infekcji nie można bagatelizować.

Pojawienie się zmian umożliwia wykonanie specjalnego testu, który przeprowadzić można samodzielnie w domu dzięki wygodnym zestawom do pobrania wymazu. Materiałem do badania jest wymaz z błony śluzowej gardła.

Aby uzyskać rzetelny wynik test na obecność brodawczaka, należy go wykonywać zgodnie z informacjami zamieszczonymi w opisie wykonania. Wynik zależy od jakości próbki i ilości materiału genetycznego wirusa, która się w niej znajduje, przekazanej do badania. Wymaz pobierany jest z wewnętrznej strony policzka.

Wirus HPV test dla kobiety

Wymaz do badania HPV pobierany jest bezpośrednio z szyjki macicy, dlatego badanie w kieruniu wirusa powinno być wykonane przez osobę posiadającą odpowiednią wiedzę i kwalifikacje medyczne - jak lekarz ginekolog lub położna. HPV u kobiet odpowiedzialny za część zachorowań na raka szyjki macicy.

Przygotowanie do badania HPV dla kobiet

Należy pamiętać, że do wykonania badania należy się odpowiednio przygotować. Próbki nie należy pobierać w okresie krwawienia miesiączkowego. Ponadto, kobieta powinna powstrzymać się od współżycia seksualnego co najmniej 24 godziny przed planowanym badaniem. Ważne jest też ograniczenie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych w okolicy narządów rodnych. Bardzo ważne, aby 48 godzin przed pobraniem wymazu nie stosować żadnych leków dopochwowych, jak też maści zewnętrznych, ponieważ mogłoby to wpłynąć na wiarygodność badania.

Test HPV dla mężczyzn

W przypadku zakażenia HPV u męzczyzn dotyczącego narządów płciowych mężczyzny diagnostyka polega na pobraniu próbki do badania bezpośrednio z prącia bądź cewki moczowej. Wykonanie wymazu możliwe jest w domu. Pacjent otrzymuje specjalnie przygotowany zestaw do pobrania materiału. Ważne jest, aby został on przygotowany ściśle według wskazówek zawartych w instrukcji, gdyż daje to gwarancję, że wynik będzie wiarygodny.

Na podstawie testu stwierdzane jest, czy pacjent jest zakażony wirusem HPV, a jeśli tak to, oznaczane są genotypy wirusa. Na ich podstawie lekarz wnioskuje o konieczności wprowadzenia odpowiedniego leczenia, szczególnie jeśli wykryte zostały wysokoonkogenne typy brodawczaka, stanowiące wysokie ryzyko zachorowania na raka.

Dowiedz się więcej:

Powiązane badania: