Udar mózgu – 7 objawów, po których go poznasz

Choroby naczyń mózgowych, w tym udar, są drugą co do częstości przyczyną śmierci w Polsce. To obumarcie fragmentu mózgu z powodu braku dopływu krwi lub wylewu krwi poza naczynie mózgowe. Jest bardzo niebezpieczny i wymaga natychmiastowej reakcji. Jeśli rozpoznasz u kogoś któryś z tych objawów, natychmiast wezwij pogotowie.

Uszkodzenie tkanki mózgowej powoduje zaburzenia czucia oraz ruchu po przeciwległej stronie ciała. Objawy udaru są z tego powodu wyraźne.

Asymetria twarzy
Połowa twarzy jest porażona, charakterystyczny jest opadający jeden kącik ust. Jeśli masz wątpliwości, czy to na pewno porażenie, poproś osobę, u której podejrzewasz udar, aby się uśmiechnęła. Chory nie będzie w stanie podnieść kącika ust.  

Zaburzenia mowy
Jeśli został uszkodzony ośrodek mowy, chory ma problem z powiedzeniem nawet prostych zdań oraz z ich zrozumieniem. Możesz odebrać taką mowę jako bełkot.

Osłabienie mięśni gardła i języka
Poza problemami z mową, powodują problemy z połykaniem. Z tego powodu chory może się krztusić. 

Zaburzenia widzenia
Osoby po udarze niedowidzą. Zdarza się także, ze widzą podwójnie albo całkowicie przestają widzieć - najczęściej na jedno oko.

Niedowład ramienia lub nogi
Chory z trudnością porusza ramieniem lub nogą (albo obiema kończynami na raz), czasem nie może ruszyć nią w ogóle.

Zaburzenia równowagi
Z powodu zawrotów głowy osoba po udarze ma trudności z utrzymaniem równowagi, potyka się, może ci się wydawać, że chodzi, jakby była pod wpływem alkoholu.

Ból głowy
Silny, uciążliwy ból głowy może być pierwszą oznaką udaru, zwłaszcza, jeśli dojdzie którykolwiek z powyższych objawów.

Nie wiesz, co ci dolega? Sprawdź swoje objawy!

Autor: Izabela Procyk-Lewandowska
Konsultacja merytoryczna: Aleksandra Woźniak Specjalista ds. Informacji Medycznej Medicover