Szczepionka trójwalentna i czterowalentna - porównanie

Dotąd szczepienie przeciwko grypie realizowane było szczepionką trójwalentną. Od 2017 r. dopuszczono do obrotu szczepionkę czterowalentną. Skład obu preparatów ma inny zakres działania. Na czym polega różnica między szczepionkami?
  1. Wirusy grypy typu A, B i C
  2. Skład szczepionek trójwalentnych i czterowalentnych przeciwko grypie 
  3. Dla kogo szczepionka czterowalentna?  

Wirusy grypy typu A, B i C

Za grypę odpowiadają wirusy typu A, B i C, przy czym najczęściej chorobę wywołują wirusy typu A i B. Zakażenie wirusem typu C objawia się grypą o łagodnym przebiegu i rzadko prowadzi do epidemii. 

Wirus typu A często mutuje, co wymusza zmianę składu szczepionek każdego roku. Natomiast wirus typu B jest bardziej stabilny, ale ma dwa podtypy (Victoria i Yamagata), które w ostatnich  latach doprowadziły do 20-30 proc. zachorowań na grypę.

Skład szczepionek przeciwko grypie

Szczepionka trójwalentna ma w składzie dwa szczepy wirusa grypy typu A (H1N1, H3N2) oraz jeden szczep typu B Do szczepionki czterowalentnej został włączony drugi szczep wirusa grypy typu B

Szczepionka czterowalentna ma zatem szerszy zakres działania, przy takim samym poziomie bezpieczeństwa, jak preparat trójwalentny.  Chroni przed podtypami wirusa, który w dużej mierze odpowiedzialne były za zachorowanie podczas epidemii grypy.

Dla kogo szczepionka czterowalentna?

Szczepionka czterowalentna jest zalecana dla dzieci powyżej 3. roku życia. Nie stosuje się jej u kobiet w ciąży, które szczepi się preparatem trójwalentnym. Poza tym można ją stosować u wszystkich, u których nie ma przeciwwskazań medycznych do wykonania szczepienia. 


Konsultacja merytoryczna: Aleksandra Woźniak, Specjalista ds. Informacji Medycznej