Rokowanie i powikłania raka jądra

Przebieg raka jądra jest gwałtowny – rak ten szybko daje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych. Inne miejsca, w których może dojść przerzutów to płuca, wątroba, kości czy mózg. Jednocześnie nowotwór ten dosyć dobrze poddaje się leczeniu i wcześnie wykryty daje duże szanse na pełne wyleczenie.

Rak jądra ma skłonność do nawrotów, poza tym zwiększa ryzyko wystąpienia raka w drugim jądrze. W związku z tym po leczeniu należy przestrzegać zaleceń lekarskich, zgłaszać się na badania kontrolne oraz co miesiąc przeprowadzać samobadanie drugiego jądra.

Zapobieganie rakowi jądra

Najważniejszym elementem zapobiegania rakowi jądra jest samobadanie jąder. Należy je przeprowadzać co miesiąc, a ze wszystkimi niepokojącymi objawami należy zgłosić się do lekarza.

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Małgorzata Sadowska, onkolog 

Przypisyrozwińzwiń

1 Zespół Klinefeltera to wrodzona wada genetyczna polegająca na obecności przynajmniej jednego dodatkowego chromosomu X w komórkach mężczyzny. Prowadzi to do zmniejszenia stężenia testosteronu i zmniejszenia nasilenia cech męskich – mężczyzna z zespołem Klinefeltera może np. mieć małe jądra, kobiecą sylwetkę czy powiększone piersi.
2
Zespół ten prowadzi do trwałej i nieuleczalnej niepłodności. Markery nowotworowe – Substancje wydzielane do krwi przez guz nowotworowy, których obecność lub zwiększone stężenie w organizmie może świadczyć o rozwoju nowotworu.

Źródłarozwińzwiń