Przygotowanie do zdrowego macierzyństwa

Bardzo ważnym elementem dobrego przygotowania do ciąży jest Twój, jako przyszłej mamy, prawidłowy stan zdrowia. Tutaj największe znaczenie ma wykrycie i wyleczenie lub ustabilizowanie wszelkich chorób mogących mieć wpływ na zajście w ciążę jak i rozwój dziecka (np. cukrzyca, nadciśnienie, czy niedoczynność tarczycy). W związku z tym dobrze byłoby gdybyś udała się do ginekologa, który zleci Ci wykonanie podstawowych badań: cytologii, USG narządu rodnego, morfologii wraz z grupą krwi i czynnikiem Rh, badania ogólnego moczu, badania w kierunku toksoplazmozy i różyczki, badania stężenia hormonów tarczycy oraz badań na nosicielstwo wirusa HIV i zapalenia wątroby typu B. Poza tym lekarz porozmawia z Tobą o chorobach, na które chorowałaś lub chorujesz obecnie, o sposobach ich leczenia i o chorobach (szczególnie genetycznych), które występują w rodzinie Twojej i Twojego partnera. Ponadto zapyta o przebieg wcześniejszych ciąż i porodów (jeżeli były), o miesiączki, o stosowaną antykoncepcję oraz o zawód, stanowisko i warunki pracy i poziom Twojego stresu związany z pracą zawodową i życiem. 

W czasie porady przedciążowej lekarz powinien zalecić Ci suplementowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg na dobę, na co najmniej 2 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę i do końca pierwszego trymestru. Jednocześnie poinformuje, których leków powinnaś szczególnie unikać podczas starań o dziecko – są to np. retinoidy. Jeżeli chorujesz przewlekle to o zamiarze zajścia w ciąże powinnaś poinformować „swojego” lekarza specjalistę, który tak dopasuje leczenie, aby nie zaszkodziło dziecku.

Następną rzeczą, o której powinnaś pomyśleć, jest wykonanie zalecanych szczepień – pozwolą one na uniknięcie chorób zakaźnych i ich powikłań, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla Ciebie, ale też dla Twojego dziecka.

  • Szczepienie przeciwko różyczce – w sytuacji, kiedy poziom Twoich przeciwciał przeciwko różyczce jest niski. Zachorowanie na różyczkę w czasie ciąży może doprowadzić do ciężkich uszkodzeń i wad rozwojowych dziecka, np. wad słuchu, wzroku i serca, problemów z rozwojem mowy, upośledzenie umysłowe czy deformację kości. Po tym szczepieniu powinnaś uniknąć zajścia w ciążę przez 1 miesiąc.
  • Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) – zarażenie wirusem podczas ciąży może spowodować zakażenie dziecka, zarówno w trakcie życia płodowego jak i podczas porodu, i doprowadzić do marskości oraz raka wątroby. Poddać się temu szczepieniu możesz także podczas ciąży.
  • Szczepienie przeciwko ospie wietrznej – zachorowanie na ospę wietrzą w czasie ciąży grozi ciężkim przebiegiem i licznymi powikłaniami u Ciebie (np. ospowe zapalenie płuc), a poza tym zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu oraz może spowodować u dziecka blizny na skórze, deformacje kończyn, zanik kory mózgowej, opóźnienie umysłowe, a nawet śmierć. Po tym szczepieniu powinnaś uniknąć zajścia w ciążę przez 1 miesiąc.
  • Szczepienie przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi – krztusiec u noworodków ma zazwyczaj bardzo ciężki przebieg i może prowadzić do niedotlenienia mózgu, powikłań neurologicznych, a nawet zgonu. Jeżeli zaszczepisz się przed ciążą, dajesz dziecku odporność poprzez przeciwciała przechodzące przez łożysko.
  • Szczepienie przeciwko grypie – zachorowanie na grypę w czasie ciąży stanowi czynnik ryzyka wystąpienia powikłań i zgonu w jej przebiegu. Poza tym zwiększa ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego oraz wystąpienia zaburzeń neurologicznych i intelektualnych u dziecka. Poddać się temu szczepieniu możesz także już będąc w ciąży lub zaraz po porodzie – przeciwciała przechodzą przez łożysko i są wydzielane do mleka.
Konsultacja merytorycznarozwińzwiń

dr n. med. Lidia Walczak, ginekolog

Źródłarozwińzwiń