Leczenie przeziębienia

Podstawą leczenia wirusowych infekcji dróg oddechowych jest odpoczynek, picie dużej ilości płynów oraz leczenie objawowe preparatami dostępnymi bez recepty. 

Jeżeli masz objawy przeziębienia to:

 1. Zostań w domu i wypoczywaj - dzięki temu szybciej wrócisz do zdrowia, zmniejszysz ryzyko wystąpienia powikłań i nie zarazisz innych.
 2. Regularnie wietrz pokój, zapewnij odpowiednią wilgotność i temperaturę pomieszczenia (ok. 20 - 21°C). Suche i ciepłe powietrze wpływa na wysuszenie śluzówek dróg oddechowych i nasila objawy choroby.
 3. Pij płynów więcej niż zwykle, szczególnie przy gorączce, ponieważ odpowiednie nawodnienie organizmu pomaga w walce z infekcją.


Zalecane leki

Z racji tego, że przeziębienie jest wywoływane przez wirusy, w jego leczeniu nie należy stosować antybiotyków. Antybiotyki nie działają na wirusy i nie skracają czasu trwania infekcji. Nieuzasadnione użycie antybiotyków powoduje narastanie antybiotykooporności oraz niepotrzebnie naraża pacjenta na działania niepożądane leku.

Leki łagodzące objawy dostępne bez recepty

 • Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – np. ibuprofen i paracetamol. U dzieci i młodzieży do ukończenia 12. roku życia nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego, ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.
 • Preparaty udrażniające nos – tabletki (np. z pseudoefedryną) i spraye donosowe (np. z olejkami z eukaliptusa).
 • Woda morska do płukania nosa.
 • Miejscowo działające preparaty przeciwbólowe i odkażające – tabletki do ssania i spraye do gardła.
 • Preparaty wykrztuśne (mukolityczne) – tabletki i syropy.
 • Preparaty przeciwkaszlowe – tabletki i syropy.

Większość powyższych leków jest bezpieczna dla dzieci, dorosłych i osób starszych. Mogą jednak nie być wskazane u niemowląt, kobiet w ciąży oraz chorych przyjmujących niektóre leki. Kobiety w ciąży w leczeniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym powinny unikać NLPZ4-ów i kwasu acetylosalicylowego i stosować jedynie paracetamol.

Pamiętaj! Zanim zastosujesz kupiony lek zawsze skonsultuj się z farmaceutą i zapoznaj się z ulotką informacyjną dołączoną do opakowania. Stosuj się do podanych instrukcji i nie przekraczaj dozwolonych dawek. Nie stosuj leków, na które jesteś uczulony!

Konsultacja merytorycznarozwińzwiń

Lek. Agnieszka Motyl, specjalista epidemiologii, lekarz medycyny podróży

Przypisyrozwińzwiń

1 Droga szerzenia się chorób zakaźnych. Infekcja przenosi się między chorym a zdrowym człowiekiem poprzez drobne kropelki śluzu uwalniane do otoczenia w wyniku kichania, kaszlenia lub mówienia w jego okolicy.
2
Kaszel bez odkrztuszania wydzieliny.
3 Kaszel z odksztuszaniem wydzieliny.
4
Niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest to grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Do grupy tej należy m.in. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i diklofenak.

Źródłarozwińzwiń
 • „Interna Szczeklika 2013”.
 • „Influenza – an age old problem” L. Brydak, Hygeia Public Health 2012, 47(1): 1-7.
 • http://www.nhs.uk/Conditions/Pages/hub.aspx
 • „Influenza”, F. Fred, MD Ferri, FACP, Ferri’s Clinical Advisor 2016, 705-70.