Prosaki – jak się pozbyć prosaków?

Prosaki nie swędzą, nie pieką, ale szpecą. Małe, białe lub żółtawe grudki na twarzy mogą uprzykrzyć życie. Sprawdź, jak bezpiecznie usnąć prosaki.
Jak usunąć prosaki?

Prosakami nie można się zarazić. Choć znamy mechanizm ich powstawania, nie wiemy, dlaczego jednych dotyka ta przypadłość, a innych nie. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale nie przydają wdzięku. Na szczęście, prosaków można się pozbyć.

Jak wyglądają prosaki?

Prosak zawdzięcza swoją nazwę podobieństwu do ziarna prosa. Ale kto chciałby mieć jakiekolwiek ziarna na twarzy? Zwłaszcza, że te zmiany są naprawdę widoczne. Są zmorą osób, które się z nimi borykają. Prosaki występują w postaci białych lub białożółtych grudek czy guzków. Mogą mieć od kilku do kilkunastu milimetrów.

Prosaki na twarzy pojawiają się zarówno u niemowlaków jak i u dorosłych

Prosaki na twarzy

Pojawiają się najczęściej na powiekach, policzkach i skroniach, czasami w okolicach ust i na klatce piersiowej. Mogą być też umiejscowione na narządach płciowych (zarówno na prąciu jaki i na wargach sromowych). W zasadzie są typowe dla niemowlaków, ale z do końca niewiadomych przyczyn szpecą też dorosłych.

Prosaki jak powstają?

Przyczyny powstawania prosaków nie są do końca znane. Może być to uwarunkowane genetycznie, stanowić efekt zaburzeń hormonalnych lub zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Wiemy natomiast jak powstaje taka zmiana.

W naszej skórze są gruczoły łojowe, produkujące tzw. łój, czyli lepką i tłustą wydzielinę - dziennie około 2 gramy. Wydostaje się ona na powierzchnię skóry, gdzie tworzy cienką warstwę chroniącą ją przed podrażnieniami i infekcjami. Prosaki powstają na skutek zamknięcia gruczołów  łojowych.

Wewnątrz takiej zmiany znajduje się wydzielina, która nie mogła wydostać się na zewnątrz. W wyniku jej rogowacenia prosak staje się twardy i wyraźnie odgraniczony od otaczających go tkanek.

Kaszak czy prosak? Sprawdź, co to jest kaszak i jak wygląda.

Prosaki usuwanie

Prosaki nie są objawem choroby i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Nie bolą ani nie swędzą. Nie dodają jednak uroku. Niestety, nie ma żadnych dermatologicznych maści czy kremów na prosaki. W internecie można znaleźć opisy cudownych metod z użyciem ziół czy innych naturalnych substancji. Rzadko bywają one jednak skuteczne.

Pamiętaj, że samodzielne próby usuwania prosaków są niebezpieczne i mogą skutkować powikłaniami. Bardziej skuteczna i bezpieczniejsza jest elektrokoagulacja przeprowadzona przez dermatologa.

Prosaki leczenie

Elektrokoagulacja to prosta i bezpieczna metoda znajdująca zastosowanie w dermatologii oraz kosmetologii, dzięki której można pozbyć się niechcianych prosaków i innych nieestetycznych zmian skórnych. Zabieg wykorzystuje właściwości prądu elektrycznego. Dermatolog przykłada do zmiany skórnej elektrodę. Wytwarzane przez urządzenie ciepło o odpowiedniej temperaturze powoduje uszkodzenie struktury tworzącej zmianę, a dokładnie ścięcie białka.

Na skutek elektrokoagulacji tkanka tworząca zmianę zostaje zniszczona. Zabieg jest jednorazowy i skuteczny. Bywa, w rzadkich przypadkach, że zmiana odrasta w tym samym miejscu. Wtedy zabieg należy powtórzyć.

Elektrokoagulacja prosaków

Zabieg elektrokoagulacji prosaków może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub bez. W miejscu leczenia powstaje najczęściej niewielki strup, który znika w okresie od kilku do kilkunastu dni.

Przeciwwskazaniami do zabiegu elektrokoagulacji są:

  • ciąża,
  • opryszczka w miejscu, gdzie ma być wykonany zabieg,
  • posiadanie rozrusznika serca,
  • zdiagnozowane zaburzenia rytmu serca, krążenia i krzepnięcia,
  • cukrzyca.

Zabieg nie jest również wskazany u osób, które w niedawnym czasie stosowały peelingi chemiczne (kwasy) lub inwazyjne zabiegi kosmetyczne.

Po zabiegu zaleca się unikanie opalania i przebywania na słońcu, a także ograniczenie intensywnej aktywności fizycznej do czasu zagojenia zmian.

Sprawdź dermatologów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu lub Poznaniu

Naturalne metody pozbycia się prosaków

Niezwykły wpływ na ludzki organizm ma olej rycynowy. Wytłacza się go z nasion rącznika pospolitego i stosuje się przede wszystkim zewnętrznie. Olej rycynowy ma właściwości antybakteryjne i pomaga kontrolować wydzielanie łoju skórnego. Skutecznie rozprawia się ze zmianami trądzikowymi oraz z prosakami.

Olej za pomocą wacika kosmetycznego trzeba przykładać do miejsca chorobowo zmienionego i czekać, aż całkowicie się wchłonie. Prosaki powinny zacząć znikać po około miesiącu od pierwszego zastosowania.

Doskonale w walce z prosakami i zaskórniakami sprawdza się sauna. Dzięki wysokiej temperaturze ciało wydziela pot, a w raz z nim toksyny i zanieczyszczenia. Organizm wydala również nadmiar łoju skórnego, który odpowiada m.in. za powstawanie prosaków.

 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 08.11.2017
Data ostatniej aktualizacji 29.05.2023