Osoby pod szczególną opieką

Dzieci

Podróż samolotem

Przygotowując się do podróży samolotem z dzieckiem warto pamiętać o kilku zasadach:

 • Noworodki w pierwszym tygodniu życia bezwzględnie nie mogą latać samolotem. Ich układ oddechowy i układ krążenia są jeszcze zbyt słabe, by poradzić sobie z obniżoną ilością tlenu w powietrzu oraz ze zmianami ciśnień.
 • Nie zaleca się podróży samolotem z niemowlęciem do ukończenia 3 miesiąca życia.
 • Dobrze jest wybrać połączenie bezpośrednie lub z jak najmniejszą liczbą przesiadek.
 • Przed podróżą warto opowiedzieć dziecku o wszystkim, co będzie się działo na lotnisku i w czasie podróży.
 • Na lotnisku dziecko musi wiedzieć, że powinno trzymać się jak najbliżej rodzica, ale również, na wszelki wypadek, co powinno zrobić, w razie gdy się zgubi. Dziecko powinno mieć przy sobie plakietkę z danymi osobowymi – imieniem, nazwiskiem, adresem i numerami telefonu do opiekunów. Można również zapisać narodowość oraz adresy i numery telefonów do ambasady polskiej w danym kraju. Plakietka taka powinna być zabezpieczona przed słońcem i wilgocią. Dziecko musi wiedzieć, gdzie ma informacje umożliwiającą kontakt z rodzicami. Starsze dzieci powinny przećwiczyć podawanie tych informacji w razie potrzeby.
 • Na czas podroży dziecko powinno być wygodnie ubrane. Ubranie "na cebulkę" umożliwi dostosowanie się do temperatury otoczenia.
 • W bagażu podręcznym powinno znaleźć się wszystko, co może się przydać w czasie podróży. Bezpiecznie jest przygotować się na podróż o ok. 12 godzin dłuższą, niż planowana - w razie opóźnienia lotu unikniesz kłopotu związanego np. ze zużyciem ostatniej pieluszki. W bagażu podręcznym powinny znaleźć się:
  • zapas pieluszek i ceratka do podłożenia przy przewijaniu
  • chusteczki
  • coś do jedzenia
  • coś do picia (zabranie mleka w butelce należy wcześniej uzgodnić z liniami lotniczymi z uwagi na ograniczenia dotyczące przewożenia płynów; picie dla starszych można kupić na lotnisku, po przejściu kontroli bezpieczeństwa)
  • podstawowy zestaw ubrań na zmianę
  • zabawki, książeczki, kartki i kredki itp.
  • leki – zarówno te regularnie stosowane jak i "awaryjne", np. przeciwgorączkowe
 • Większość linii pozwala na zabranie na pokład samolotu nosidełka lub wózka, które w momencie wsiadania do samolotu oddaje się obsłudze.
 • Najmłodsze dzieci mogą podróżować na kolanach rodziców, ich bilet jest dzięki temu znacznie tańszy. Jeśli kupujemy bilet z numerowanym miejscem, możemy zapoznać się z układem samolotu i wybrać miejsce, w którym będziemy mieć trochę więcej przestrzeni. Wiele linii wpuszcza podróżnych z małymi dziećmi na pokład samolotu w pierwszej kolejności - warto zapytać, które miejsce będzie najwygodniejsze. Dzieci podróżujące na kolanach rodzica otrzymują specjalny pas, którym przypina się je do pasa rodzica. Przy długich lotach niektóre linie zapewniają niemowlętom rodzaj łóżeczka-kołyski.
 • Ze względu na duże wahania ciśnienia w kabinie samolotu, które mogą powodować uczucie zatkania, a nawet ból uszu, na czas startu i lądowania warto dać dziecku cukierka do ssania, gumę do żucia lub coś do picia. Niemowlęta powinny być przystawione do piersi lub dostać coś do picia przez smoczek.

Kobiety w ciąży

Ciąża to dla kobiety wyjątkowy czas przygotowań do narodzin dziecka, a jednocześnie ogromne wyzwanie dla organizmu. Kobiety w ciąży powinny dużo odpoczywać, ale niekoniecznie chcą robić to w domu. Coraz chętniej planują wyjazdy wakacyjne, nie tylko w kraju. Zawsze stają jednak przed dylematem, czy na pewno taki wyjazd będzie bezpieczny. Okazuje się, że urlop w ciąży, nawet w zaawansowanym stanie, jest możliwy.

Według specjalistów najlepszym czasem na podróżowanie jest drugi trymestr. Kobieta czuje się wtedy znacznie lepiej niż w początkowej fazie ciąży. W tym okresie występuje także mniejsze ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu.

O czym warto pamiętać planując podróż w czasie ciąży?

Nawet najpiękniejsze miejsca nie będą cieszyć, jeśli przyszła mama będzie się źle czuła i zamiast podziwiać widoki, większość czasu spędzi w hotelowym łóżku. Oto kilka zaleceń, których należy przestrzegać, aby wakacje były miłym wspomnieniem.

Przed podróżą:

 • Upewnij się, że ciąża przebiega prawidłowo. Pomysł i szczegóły swojego wyjazdu koniecznie skonsultuj ze swoją położną lub lekarzem położnikiem. Jest to szczególnie ważne, jeśli celem Twojej podróży są dalekie, egzotyczne zakątki świata. Jeśli chciałabyś się wybrać w miejsce, gdzie występuje duże ryzyko zachorowania na choroby zakaźne, konieczne będzie zadbanie o odpowiednią profilaktykę. Bardzo możliwe, że z troski o wasze zdrowe – ciebie i dziecka –lekarz lub położna będą odradzali ci wyprawy te w rejony świata, w których występuje zagrożenie malarią oraz żółtą febrą.
 • Sprawdź zakres ubezpieczenia. Standardowe ubezpieczenie pokrywa zazwyczaj tylko koszty leczenia w szpitalu, rzadko kiedy obejmuje koszty porodu, opieki nad matką i dzieckiem oraz powrotu matki i noworodka do domu.
 • Sprawdź dostępność opieki medycznej w kraju docelowym. Powinnaś się upewnić, czy w miejscu, do którego się udajesz, otrzymasz fachową pomoc medyczną, która poradzi sobie z powikłaniami ciążowymi i zapewni odpowiednią opiekę nad wcześniakiem.
 • Miej przy sobie niezbędne dokumenty: wynik badania grupy krwi, kartę ciąży oraz dowód osobisty.
 • Przygotuj apteczkę turystyczną. Nie może w niej zabraknąć m.in.: termometru, doustnych soli nawadniających, paracetamolu, kremu do opalania z wysokim filtrem, witamin prenatalnych oraz środka chroniącego przed ukąszeniami komarów i meszek.
 • Zawsze podróżuj z osobą towarzyszącą.

Po przybyciu do celu:

 • Nie nurkuj, a także unikaj wędrówek na wysokość >3660m n.p.m. Uprawianie takich sportów może być groźne dla płodu.
 • Pij dużo płynów. Prawidłowe nawodnienie pozwala na redukcję uciążliwych dolegliwości związanych z ciążą, takich jak poranne nudności i wymioty, zaparcia, suchość skóry czy infekcje dróg moczowych. Pamiętaj, żeby był to woda butelkowana, przegotowana lub uzdatniona.
 • Unikaj upałów. Wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co czasami może prowadzić do krwawień. Noś przewiewne, wygodne ubrania wykonane z naturalnych tkanin np. lnu. Staraj się spędzać większość czasu w cieniu.
 • Nie noś ciężkich przedmiotów. Jako przyszła mama trzymaj się z daleka od noszenia walizek podróżnych.
 • Opalaj się rozważnie. Aktywność komórek pigmentowych zwiększa się nie tylko pod wpływem działania słońca, ale także podczas ciąży. Nałożenie się obu czynników może prowadzić do przebarwień skóry. Dlatego zawsze pamiętaj, aby na 30 minut przed wyjściem na powietrze posmarować skórę kremem z odpowiednio wysokim filtrem np. 30 SPF.

Podróż samolotem

Latanie samolotem w czasie fizjologicznej ciąży, podobnie jak podróżowanie samochodem lub pociągiem, nie stanowi zagrożenia ani dla matki, ani dla płodu. Większość linii lotniczych uznaje, że niezagrożona powikłaniami ciąża pojedyncza nie jest przeciwwskazaniem do lotu samolotem – do 36. tygodnia jej trwania. W przypadku ciąży mnogiej można podróżować do 32. tygodnia. Niektóre linie lotnicze po upływie 28. tygodnia wymagają od kobiety ciężarnej zaświadczenia od ginekologa o spodziewanym terminie rozwiązania oraz braku przeciwwskazań zdrowotnych do latania samolotem. Dlatego zanim wybierzesz się w podróż samolotem, warto dowiedzieć się, jaką politykę stosuje konkretna linia.

Obawę niektórych ciężarnych przed lotem wzbudza fakt stosowania promieniowania podczas kontroli bezpieczeństwa na lotniskach. Pomimo tego, że jest ono śladowe i nie ma wpływu na płód, kobieta w ciąży może zażyczyć sobie tzw. kontroli osobistej zamiast prześwietlania.

Aby lot przebiegał bez zbędnych kłopotów, zastosuj się do poniższych zaleceń:

 • Wybieraj loty trwające mniej niż 3 godziny.
 • Aby uniknąć odwodnienia pij duże ilości płynów.
 • Co najmniej raz na pół godziny spaceruj po pokładzie.
 • Ubierz się luźno i wygodnie, pamiętaj, żeby mieć ze sobą coś do okrycia się w samolocie.
 • Załóż wygodne, luźne obuwie, a najlepiej zsuń je po starcie.

Pamiętaj!

Jeśli planujesz podróż samolotem, a borykasz się z takimi problemami zdrowotnymi jak: cukrzyca, zakrzepica, choroby serca, krwawienia z pochwy lub spodziewasz się bliźniąt, koniecznie powinnaś przed wylotem skontaktować się z lekarzem!