Nie lekceważ grypy – zaszczep się

Grypa to powszechna ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirusa grypy. Chorobą zarazić się można bardzo łatwo – szerzy się ona bowiem drogą kropelkową. Wystarczy, że ktoś w naszym otoczeniu jest zarażony i kicha – wtedy cała fontanna wirusów unosi się w powietrzu. Wirusy wnikają do górnych dróg oddechowych, atakując komórki nabłonka oddechowego i powodując ich uszkodzenie.
 1. Kto powinien się zaszczepić przeciwko grypie?
 2. Groźne powikłania pogrypowe
 3. Rodzaje szczepionek przeciwko grypie 

W Polsce sezon grypy przypada między październikiem a kwietniem. Szczyt zachorowań następuje w lutym. Przeciwko grypie można się zaszczepić w dowolnym momencie, ale specjaliści rekomendują szczepienie każdego roku przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego. Szczepienia ochronne to bezpieczna i najskuteczniejsza metoda profilaktyki tej choroby.

Kto powinien się zaszczepić przeciwko grypie?

W Polsce szczepienie przeciwko grypie nie jest obowiązkowe. Jednak wskazania do szczepień przeciwgrypowych nieustannie ulegają rozszerzeniu i szacuje się, że obejmują już blisko 80 proc. populacji.

Przede wszystkim szczepić powinny się:

 • dzieci i młodzież od 6. miesiąca życia do 18. roku życia,
 • osoby dorosłe, zwłaszcza po 55. roku życia,
 • osoby po przeszczepach,
 • kobiety w ciąży lub planujące ciążę,
 • dzieci i dorośli z przewlekłymi schorzeniami,
 • dzieci i dorośli z upośledzeniem odporności,
 • personel placówek ochrony zdrowia,
 • personel szkół,
 • personel handlu,
 • personel transportu,
 • funkcjonariusze publiczni,
 • mieszkańcy domów opieki,
 • osoby pracujące w dużych skupiskach ludzkich.

Są to tzw. grupy ryzyka, warto jednak podkreślić, że zaszczepić może się każdy, kto chce uniknąć grypy i straconych z powodu choroby dni, u kogo jednocześnie nie ma medycznych przeciwwskazań do wykonania szczepienia.


Groźne powikłania pogrypowe

W grypie najbardziej jednak boimy się powikłań. Wirus grypy, uszkadzając nabłonek oddechowy, otwiera drzwi innym zakażeniom, głównie bakteryjnym. Konsekwencji takich zakażeń może być wiele: zapalenie płuc, oskrzeli, zatok, ucha środkowego,  angina paciorkowcowa, zaostrzenie przewlekłych chorób współistniejących, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśni, zespół Reye’a. Jednym z powikłań, na szczęście rzadkim, może być również zapalenie mięśnia sercowego, które w konsekwencji może doprowadzić do niewydolności serca i konieczności przeszczepu.

Rodzaje szczepionek przeciwko grypie

Szczepionka przeciwko grypie jest co roku trochę inna, zmieniona, ponieważ wirusy grypy ulegają ciągłym mutacjom. Za zachorowanie na grypę odpowiedzialnych jest kilka szczepów wirusa. Za większość zachorowań odpowiadają wirusy grypu typu A i B.

Szczepionki trójwalentna i czterowalentna

W Polsce dostępne są szczepionki: trójwalentna (TIV) i czterowalentna (QIV). Szczepionka trójwalentna zapobiega zachorowaniu na grypę wywołanemu dwoma typami wirusa grypy A i jednemu typu B. Szczepionka czterowalentna zapewnia szerszą ochronę, zabezpieczając przed grypą wywołaną przez 4 najpopopularniejsze typy wirusa – H1N1, H3N3, wirus grypy typu B linii Yamagata oraz linii Victoria. Szczepienia zapobiegają zachorowaniom do 80 proc. szczepionych osób i zapewniają wysoką ochronę przed powikłaniami pogrypowymi.

Przeciwwskazania do szczepienia przeciwko grypie

Przed szczepieniem wykonywane jest badanie lekarskie. Jest to konieczne, ponieważ lekarz oceni, czy nie istnieją przeciwwskazania do podania szczepionki. Przeciwwskazania te są jednak nieliczne i obejmują głównie uczulenie na substancje zawarte w szczepionce, przede wszystkim na białko jaja kurzego. Czasowym przeciwwskazaniem jest ostra choroba infekcyjna przebiegająca z gorączką lub bez gorączki, jak również zaostrzenie choroby przewlekłej. Po ustąpieniu ostrych objawów i unormowania stanu zdrowia pacjent może się zaszczepić.

Powszechność zachorowań na grypę, a przede wszystkim groźne powikłania, które ta choroba może wywołać, prowadzą do jednego zasadniczego wniosku – tej chorobie należy zapobiegać. Na szczęście znane są sposoby zapobiegania grypie, a wśród nich najważniejsze miejsce zajmują szczepienia ochronne.

Dowiedz się więcej na temat szczepień dla dorosłych.

Konsultacja merytoryczna: Aleksandra Woźniak, Specjalista ds. Informacji Medycznej