Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Czy aby na pewno okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym? W warunkach domowych nie da się zweryfikować, czy okulary mają filtr. Nie jest to widoczne gołym okiem i potrzebny jest sprzęt z gabinetu optycznego, który sprawdza jaki rodzaj fal światła dane soczewki blokują, a jaki przepuszczają.

Należy sobie zdać sprawę z tego, że filtr UV jest jednym z najważniejszych elementów soczewek w okularach zarówno optycznych jak i przeciwsłonecznych. W tych drugich jest wręcz wymagany, ponieważ przyciemniana soczewka powoduje rozszerzenie źrenic i zmniejszenie odruchu mrużenia oczu. Nosząc okulary bez filtra, możemy zrobić naszym oczom bardzo dużą krzywdę, niekiedy większą niż przy braku okularów. Wiele osób zdaje sobie sprawę ze szkodliwego wpływu promieniowania UV na skórę, niewiele natomiast wie, jak promieniowanie słoneczne może wpływać na wzrok. Okulary często traktujemy jak dodatkowy element garderoby czy modny gadżet, tymczasem prawidłowo dobrane soczewki nie tylko poprawiają komfort widzenia, ale również chronią przed rozwojem chorób oczu i są elementem profilaktyki przeciwnowotworowej, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka uszkodzenia skóry, wnętrza oka i czerniaka.  

Warto się zastanowić, czy w okularach niewiadomego pochodzenia, kupionych na straganie, przez internet lub w sklepie z odzieżą i modnymi dodatkami, na pewno zadbano o to, żeby soczewki były wykonane w odpowiedniej technologii z zachowaniem procedur oraz czy na pewno będą chronić nasz wzrok. 

A co z powłoką antyrefleksyjną?

Dobra powłoka antyrefleksyjna to szereg zalet dla naszego wzroku i komfortu użytkowania. Oprócz ochrony przed słońcem powłoka antyrefleksyjna w markowych oprawkach odpowiada za utwardzanie powierzchni soczewki. Dzięki jej właściwościom hydrofobowym i antystatycznym, soczewki nie rysują się, mniej parują, krople wody nie zostawiają osadu i nie przylepia się do nich kurz. Nałożenie takiej powłoki to skomplikowany proces wymagający wysoce specjalistycznego i precyzyjnego sprzętu. Jakość powłoki antyrefleksyjnej markowych, oryginalnych opraw odbiega znacząco od okularów tylko udających przeciwsłoneczne, pochodzących z niepewnych źródeł.

Dlaczego w niektórych okularach słońce razi bardziej?

Takie rzeczy zdarzają się nagminnie podczas korzystania z okularów przeciwsłonecznych zaopatrzonych w niskiej jakości powłokę antyrefleksyjną. Powłoka antyrefleksyjna odpowiada za proces załamywania i odbijania światła. Bez niej nasze okulary potrafią skupić lub odbić światło dochodzące z różnych stron i działają jak lupa lub zwierciadło. Wówczas światło padające z boku załamuje się w taki sposób, że trafia bezpośrednio w źrenicę, w konsekwencji oślepiając nas bardziej.

Jak sprawdzić czy okulary posiadają powłokę antyrefleksyjną?

Soczewki pozbawione powłoki albo posiadające powłokę o bardzo słabych właściwościach będą podczas oględzin przypominać zwykłą szybę – dadzą delikatnie mętny obraz, kiedy spojrzymy na nie z bliska, to możliwe, że zobaczymy swoje odbicie, a nosząc je możemy dostrzec odbijające się w nich nasze własne oko.

Okulary z powłoką antyrefleksyjną, gdy spojrzymy na nie z określonych kątów, odbijają światło na niebiesko, zielono, bordowo, czasem żółto. Kontrast podczas patrzenia przez nie zdecydowanie się wyostrza.

Zanim zaplanujesz zakupy, warto wiedzieć, że na rynku pojawiły się specjalne lakiery, które udają powłokę antyrefleksyjna pod względem wizualnym, natomiast nie posiadają jej właściwości ochronnych i osoba bez odpowiedniego doświadczenia nie jest w stanie rozróżnić prawdziwej powłoki antyrefleksyjnej od powierzchni, która ma ją tylko przypominać.

Czy warto odwiedzać salony optyczne w poszukiwaniu okularów przeciwsłonecznych?

Zdecydowanie tak. Po pierwsze profesjonalna pomoc przy doborze jest naprawdę dobrym pomysłem dla wszystkich, którzy potrafią docenić idealne dopasowanie kształtu i koloru oprawek do swojego stylu. Po drugie zakup okularów w salonie optycznym to pewny komfort użytkowania, niezawodność, oraz trwałość. Po trzecie kupując okulary markowe i oryginalne, wiesz, że stworzone zostały z użyciem nowoczesnych technologii i materiałów, że są wyposażone w filtr UV , a powłoka antyrefleksyjna rzeczywiście istnieje i spełnia wszelkie standardy, w których producenci się prześcigają, zapewniając nam coraz lepszy komfort użytkowania i coraz skuteczniej chroniąc nasze oczy przed rozwojem chorób.

Autorzy: Magdalena Olejniczak, Aleksander Grudziński, Medicover Optyk
Konsultacja: Aleksandra Woźniak, Specjalista ds. Informacji Medycznej Medicover