Rozpoznanie grypy

Do rozpoznania choroby wystarcza zwykle szczegółowa rozmowa z pacjentem na temat samopoczucia, występowania objawów i ogólnego stanu zdrowia oraz staranne badanie lekarskie. Zazwyczaj nie ma potrzeby wykonywania badań dodatkowych, identyfikujących typ wirusa, ponieważ ich wynik nie zmienia sposobu leczenia. Badania te wykorzystywane są do celów nadzoru epidemiologicznego (np. gdy narasta epidemia) oraz gdy przebieg choroby nasila się.

Badania pomocnicze

Badania dodatkowe, które mogą być wykorzystywane w diagnostyce grypy, to różne rodzaje badań wirusologicznych – m.in. wykrywanie materiału genetycznego wirusa (metodą RT-PCR), izolacja wirusa w hodowli oraz szybki test antygenowy w materiale pobranym z nosa i z gardła.

Izolowanie wirusa grypy oraz określenie jego typu jest wykorzystywane do celów nadzoru epidemiologicznego i monitorowania krążących szczepów wirusa. Bywa również stosowane do zindywidualizowania leczenia u chorych z grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia powikłań lub z grypą o ciężkim przebiegu.

Na rynku dostępne są szybkie testy wykrywające wirusa grypy (RIDT – rapid influenza diagnostic test). Rozpoznają one obecność wirusa typu A lub B w materiale pobranym od chorego z dróg oddechowych. Są to testy jakościowe, dające wynik „dodatni” lub „ujemny”. Wyniki RIDT są dostępne maksymalnie w ciągu 15 minut. Wadą tego badania jest jednak ograniczona czułość1 w wykrywaniu zakażenia wirusem grypy – wyniki ujemne mogą być w rzeczywistości fałszywie ujemne2. Czułość testu RIDT mieści się w zakresie 40–70%, istnieją jednak doniesienia o czułości wynoszącej 10–80%. Swoistość3 RIDT wynosi około 90–95%. Częściej uzyskuje się zatem wyniki fałszywie ujemne2 niż fałszywie dodatnie4. Ujemny wynik RIDT nie wyklucza zakażenia, dlatego grypę stwierdza się na podstawie wywiadu i badania lekarskiego, bez robienia badań.

Konsultacja merytorycznarozwińzwiń

Lek. med. Agnieszka Motyl, specjalista epidemiologii, lekarz medycyny podróży

Przypisyrozwińzwiń

1 Zdolność testu do rozpoznania choroby u wszystkich tych, którzy są chorzy.
2 Sytuacja, w której wynik testu diagnostycznego jest ujemny, pomimo choroby pacjenta.
3
Zdolność testu do wykluczenia choroby u wszystkich zdrowych osób.
4
Sytuacja, w której wynik testu diagnostycznego jest dodatni, mimo że pacjent nie jest chory.
5
Niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest to grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Do grupy tej należy m.in. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i diklofenak.
6
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc.

Źródłarozwińzwiń
  • „Interna Szczeklika 2015”
  • Brydak L, Influenza – an age old problem, Hygeia Public Health 2012, 47(1): 1-7
  • www.nhs.uk
  • Fred F, Ferri MD, FACP, Influenza, Ferri’s Clinical Advisor 2016, 705-707
  • Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (http://www.pzh.gov.pl/)
  • Program Szczepień Ochronnych 2016