Leczenie grypy

Podstawą leczenia grypy jest odpoczynek, picie dużej ilości płynów oraz leczenie objawowe preparatami dostępnymi bez recepty.

Jeżeli masz objawy grypy to:

 • Zostań w domu i wypoczywaj – dzięki temu szybciej wrócisz do zdrowia, zmniejszysz ryzyko powikłań i nie zarazisz innych. Najlepiej, jeżeli zostaniesz w domu przez 7 dni od wystąpienia objawów lub do upływu 24 godzin po ustąpieniu gorączki.
 • Regularnie wietrz pokój, zapewnij odpowiednią wilgotność i temperaturę pomieszczenia (ok. 20 - 21°C). Suche i ciepłe powietrze wpływa na wysuszenie śluzówek dróg oddechowych i nasila objawy choroby.
 • Pij więcej płynów niż zwykle, szczególnie przy gorączce, ponieważ odpowiednie nawodnienie organizmu pomaga w walce z infekcją.

Leczenie objawowe – zalecane leki dostępne bez recepty

Z racji tego, że grypa jest wywołana przez wirusy, w jej leczeniu nie należy stosować antybiotyków, ponieważ nie działają one na wirusy i nie skracają czasu trwania infekcji. Nieuzasadnione użycie antybiotyków powoduje narastanie antybiotykooporności oraz niepotrzebne narażenie na działania niepożądane leku.

W zależności od objawów możesz zastosować:

 • Na gorączkę: leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – np. paracetamol, ibuprofen. Pamiętaj, że u dzieci i młodzieży do ukończenia 12. roku życia nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego, ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań.
 • Preparaty udrażniające nos – tabletki (np. z pseudoefedryną) i spraye donosowe (np. z olejkami z eukaliptusa).
 • Woda morska do płukania nosa.
 • Miejscowo działające preparaty przeciwbólowe i odkażające – tabletki do ssania i spraye do gardła.
 • Preparaty wykrztuśne (mukolityczne) – tabletki i syropy.
 • Preparaty przeciwkaszlowe – tabletki i syrop.

Większość powyższych leków jest bezpieczna dla dzieci, dorosłych i osób starszych. Mogą jednak nie być wskazane u niemowląt, kobiet w ciąży oraz chorych przyjmujących niektóre leki. Kobiety w ciąży w leczeniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym powinny unikać NLPZ-ów5 i kwasu acetylosalicylowego i stosować jedynie paracetamol.

Pamiętaj! Zanim zastosujesz kupiony lek zawsze skonsultuj się z farmaceutą i zapoznaj się z ulotką informacyjną dołączoną do opakowania. Stosuj się do podanych instrukcji i nie przekraczaj dozwolonych dawek. Nie stosuj leków, na które jesteś uczulony!

Leczenie przeciwwirusowe

U większości chorych na grypę nie ma potrzeby stosowania leków przeciwwirusowych. Może się jednak zdarzyć, że lekarz zaleci przyjmowanie preparatów przeciwwirusowych działających na wirusa grypy. W Polsce dostępne są:

 • inhibitory neuraminidazy (aktywne wobec wirusów grypy A i B) – oseltamiwir i zanamiwir
 • inhibitory M2 (aktywne tylko wobec wirusów grypy A) – amantadyna i rymantadyna

Leki te stosuje się u pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia powikłań (czyli np. u kobiet w ciąży) oraz u pacjentów z ciężkim przebiegiem grypy. Leczenie przeciwwirusowe jest tym skuteczniejsze, im wcześniej się je rozpocznie, dlatego nie powinno się czekać na laboratoryjne potwierdzenie infekcji.

Kobiety karmiące piersią chore na grypę i leczone lekami przeciwwirusowymi mogą bezpiecznie kontynuować karmienie. Ważne jest jednak, żeby często myły ręce, a podczas kontaktu z dzieckiem nosiły maseczkę na twarz.

Konsultacja merytorycznarozwińzwiń

Lek. med. Agnieszka Motyl, specjalista epidemiologii, lekarz medycyny podróży

Przypisyrozwińzwiń

1 Zdolność testu do rozpoznania choroby u wszystkich tych, którzy są chorzy.
2 Sytuacja, w której wynik testu diagnostycznego jest ujemny, pomimo choroby pacjenta.
3
Zdolność testu do wykluczenia choroby u wszystkich zdrowych osób.
4
Sytuacja, w której wynik testu diagnostycznego jest dodatni, mimo że pacjent nie jest chory.
5
Niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest to grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Do grupy tej należy m.in. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i diklofenak.
6
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc.

Źródłarozwińzwiń
 • „Interna Szczeklika 2015”
 • Brydak L, Influenza – an age old problem, Hygeia Public Health 2012, 47(1): 1-7
 • www.nhs.uk
 • Fred F, Ferri MD, FACP, Influenza, Ferri’s Clinical Advisor 2016, 705-707
 • Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (http://www.pzh.gov.pl/)
 • Program Szczepień Ochronnych 2016